Полицията обстрелва със сълзотворен газ протестиращите индийски фермери, правителството предлага преговори
Днес индийската полиция употребява сълзотворен газ , с цел да разпръсне хиляди протестиращи фермери, които се пробват да възобновят похода си към Делхи , откакто отхвърлиха предлагането на държавното управление за цени на продукцията им , до момента в който управляващите предложиха нов кръг от договаряния , оповестява организация „ Ройтерс “.
Спасявайки се от парещия газ и облаците пушек, фермерите , някои от които носеха медицински маски, избягаха в полетата към сборния пункт на автомагистрала на към 200 км северно от Ню Делхи. Полицейската акция беше подхваната в миг, когато държавното управление на министър-председателя Нарендра Моди направи ново предложение за обновяване на договарянията по настояванията на фермерите. Министърът на земеделието Арджун Мунда прикани фермерите да разрешат недоволството си посредством договаряния.
„ След четвъртия кръг държавното управление е готово да разиска всички въпроси “, като да вземем за пример обезпечени цени за реколтата на фермерите , написа той в обществената мрежа X, до момента в който маршът се подновяваше. Моди прибавя:
„ Отново поканвам земеделските водачи на полемика. За нас е значимо да запазим мира. “
Лидерите на земеделските производители се събраха на среща, с цел да обсъдят предлагането от сряда, откакто полицейската акция спря марша , оповестиха медиите. Висши полицейски и регионални чиновници са били на място, като са посредничили сред водачите и държавното управление, оповестява вестник „ Индиан Експрес “.
В понеделник групите на земеделските производители отхвърлиха предходното предложение на държавното управление за петгодишни контракти и обезпечени цени за подкрепяне на артикули като царевица, памук и бобови култури. Фермерите, най-вече от северния щат Пенджаб , упорстват за по-високи цени на реколтата си, подкрепени със закон. Те образуват авторитетен блок от гласоподаватели, които министър-председателят Нарендра Моди не може да си разреши да разгневи преди парламентарните избори, които би трябвало да се проведат до май.
Пръчки, камъни, газови маски
Фермерите, придружавани от кранове и багери, започнаха да маршируват в 0530 ч. по Гринуич от мястото, където управляващите ги бяха спрели, като издигнаха барикади на границата на щата Пенджаб с Харяна, блокирайки основна автомагистрала.
„ Не е редно да се слагат такива солидни барикади, с цел да ни спрат “ , съобщи един от водачите на фермерите Джагджит Сингх Далевал. Той добави:
„ Искаме да стигнем до Делхи по кротичък метод. Ако не, те би трябвало да се съобразят с нашите претенции. “
Полицаи в екипировка за битка с всеобщите вълнения се изредиха от двете страни на автомагистралата, до момента в който фермерите, събрали се по-рано измежду утринна мъгла, развяваха пъстри флагове, украсени със знаците на техните съюзи, а високоговорители ги призоваваха да се борят за правата си. Телевизионни фрагменти демонстрираха, че някои от тях носят газови маски .
Късно във вторник началникът на полицията на Харяна разпореди неотложно изземване на тежката техника, донесена от фермерите, с цел да се попречи на протестиращите да я употребяват за разрушение на барикадите . Полицията също по този начин помоли притежателите на такава техника да не я дават назаем или чартърен на протестиращите, защото потреблението ѝ за нанасяне на щета на силите за сигурност ще бъде престъпно закононарушение .
Около 10 000 души са се събрали в сряда дружно с 1200 трактора и каруци в Шамбху на границата на щата, заяви полицията в Харяна на Х, като предизвести за риска от мятане на камъни, защото те са въоръжени с пръчки и камъни.
Сигурността беше засилена и на входните пунктове към Ню Делхи , като на някои места служители на реда в екипировка за битка с безредиците бяха сложили барикади, покрити с бодлива тел , което забави трафика в над 20-милионния град и провокира тапи.
Два основни входни пункта северно от града бяха затворени в продължение на дни, а придвижването беше пренасочено. Неделното предложение на държавното управление за минимални цени за подкрепяне на фермерите, които разнообразяват културите си, с цел да отглеждат памук, гълъбов грах, черно мате, алена леща и царевица, беше отхвърлено от протестиращите, които желаеха да бъдат покрити спомагателни разноски за хранителни култури.
Подобни митинги преди две години, когато фермерите лагеруваха в продължение на два месеца на границата на Ню Делхи, принудиха държавното управление на Моди да анулира набор от аграрни закони .