Открит е първият по рода си Паметник на ямболските учители – народни будители
Днес беше открит тържествено паметникът на ямболските учители – национални будители, оповестиха от Община Ямбол. Монументът е инсталиран на площад „ Страшимир Кринчев “ в най-стария квартал на града „ Каргона “.
„ Като ямболлия аз съм горделив, че през днешния ден, в навечерието на Деня на националните будители, откриваме първия по рода си в България монумент на ямболските учители – национални будители “ , сподели в приветственото си слово изпълняващият длъжността кмет Васил Александров и акцентира, че за този паметник изискуем още веднъж признателност на донора – наш съгражданин.
„ Паметникът на ямболските учители – национални будители, е отдаден на всички преподаватели, които през вековете са водили ямболските деца и младежи, само че той е и за днешните ни 840 педагогичен експерти в учебните заведения и в детските градини в Ямбол “ , сподели още той.
Избраното място не е инцидентно . Квартал „ Каргона “ дава първите учители-народни будители на Ямбол – като Ради Колесов, Анка Александрова, Атанас Кожухаров, Димитър Хаджииванов, Костаки Попович, основател и настоятел на Българското книжовно сдружение, Васил Попович, Иван и Стилияна Параскевови, първия професор по педагогика в България Петър Нойков и доста други будни ямболлии.
Точно в „ Каргона “ през 1805 година Хаджи Неофит открива първото непрекъснато българско учебно заведение , през 1857 година Добри Чинтулов вкарва взаимноучителната метода и слага основите на светското учебно заведение в града , а през 1856 година поражда и Първото девическо учебно заведение , за което припомниха в театрализиран разговор дребни артисти от театрална група „ Палечко “.
„ Учителят! Той е жив огън, който сгрява сърцата на огромни и малки; пламък, който осветява пътя на всеки подведен пътник; опреснителен лек, който изцерява всяка болна клетка на човешкия организъм “, подчертаха театралите, цитирайки министъра на просвещението Стоян Омарчевски , един от основателите за оповестяването на Деня на националните будители за народен празник.
Възрожденският дух на 24 октомври в квартал „ Каргон “ беше заздравен също от осъществяванията на Градския духовия оркестър с началник Васил Шейтанов и Вокален състав „ Бижу “ с началник Павлина Христова към НЧ „ Съгласие-1862 “. Почетният часовой край паметника беше обезпечен от възпитаници от Професионална гимназия по стопанска система „ Г.С.Раковски “.
Паметникът на ямболските учители-народни будители беше открит от неговия създател, скулптора Петко Йорданов и ръководителя на Общински съвет-Ямбол. Венци и цветя в символ на благодарност бяха поднесени от Общинска администрация и Общински съвет-Ямбол, от деца и преподаватели от ДГ „ Радост “, от възпитаници и учители от ямболски учебни заведения, от редица жители.