Велик революционер и лидер! 153 години от рождението на Гоце Делчев
Днес България отбелязва 153 години от рождението на, един от най-значимите български революционери и идеолог на македонската гражданска война. Роден в град Кукуш, Егейска Македония през 1872 година, Делчев оставя трайна диря в историята със своето водачество и безпримерна отдаденост към свободата на своите сънародници.
Делчев приключва Солунската българска гимназия, където дружно с Даме Груев и Гьорче Петров основава скришен революционен кръжок, който по-късно се трансформира в Българските македоно-одрински революционни комитети /ВМОРО/. След това постъпва във Военното учебно заведение в София, само че поради социалистическа активност е изключен и става преподавател в Щип. Там той е притеглен към организацията от Даме Груев и по-късно се утвърдил като неин в действителност водач .
Една от главните хрумвания на ВМОРО е въоръженото въстание като средство за освобождението на Македония и Одринско. Делчев интензивно взе участие в изработването на програмата и устава на организацията и поставя старания за разширението на революционната мрежа и снабдяването на организацията с оръжие.
През 1902 година, по самодейност на Гоце Делчев, се построява четническият институт на ВМОРО , който играе решаваща роля за масовизацията и организационното подсилване на придвижването. Въпреки сполучливата работа и възходящата мощ на организацията, Делчев остава песимистичен по отношение на времето за въстание. Неговите подозрения водят до отсрочване на плануваното за 1903 година въстание в Македония и Одринско.
На 4 май 1903 година, в село Баница, Серско, Гоце Делчев попада в обграждане и след еднодневно стълкновение пада погубен . Неговата гибел е една от най-тежките загуби за ВМОРО и се възприема като драматичен миг за революционното придвижване. Поетът Пейо Яворов, който бил в четата на Гоце, посвещава стихотворения на него, в които показва дълбокото си почитание и тъга.
Гоце Делчев остава знак на битката за независимост и самостоятелност , като неговото име и каузи въодушевяват генерации в устрема им към правдивост и национално обединяване.
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
“Възраждане ” изисква оставката на кмета на Варна поради престъпление




