Днес – 10 март 2025 г., под председателството на областния

...
Днес – 10 март 2025 г., под председателството на областния
Коментари Харесай

Областна комисия Военни паметници в Добрич проведе важно заседание

Днес – 10 март 2025 година, под председателството на регионалния шеф Румен Русев бе свикано и се организира съвещание на Областна комисия " Военни монументи “. В рамките на съвещанието, в което онлайн присъединяване взе и специалистът от Министерство на защитата Радослав Симеонов, бяха прегледани постъпилите от общините в региона оферти за разпределяне на финансиране от МО за ремонт и пренасяне на военни монументи, както и предложение от Община Добричка за регистриране в Регистъра на военните монументи на новооткрита през 2021 година в с. Ново Ботево паметна плоча с имената на починалите поданици на селото по време на Първата международна, Междусъюзническата и Втора международна войни, както и на отведени от румънските управляващи поданици.

Община Генерал Тошево получи единомислещо утвърждение от членовете на Комисията на своите оферти, а точно – пренасяне в село Калина на паметна плоча на починалите, която понастоящем е отвън селото в гориста околност, и допълнение с имената на починалите с изключение на във Втората и в Балканската и Първа международни войни; създаване на пиедестал и пренасяне в центъра на с. Калина на паметната плоча на Васил Контаров – Комитата; и създаване на пиедестал и пренасяне на кенотаф на Никола Друмев в центъра на с. Дъбовик.

Одобрено бе предлагането на Община град Добрич, показано от шефа на Регионален исторически музей – ремонт на 189 надгробия от Военно гробище – Добрич, които са в неприятно положение.

Комисията единомислещо утвърди да се изпратят документи за препоръчаните за ободряване монументи в селата Росеново и Царевец.

Не бе утвърдено предложение да се желае финансиране за ремонт на монумент на Андон Георгиев Вандъзъ, защото същият не е вписан в Регистъра на военни монументи. Не се прегледа предложение, направено от Исторически музей Балчик, защото липсваха документи, изисквани по Закона за военните монументи.

Радослав Симеонов предложи Община Тервел да приготви документите и да попълни изискваните анкетни карти за регистриране на два паметника, които са на нейна територия, единият от които – паметна плоча на ген. Иван Колев, в Регистъра на военните монументи.

Областният шеф ще изпрати в Министерство на защитата утвърдените през днешния ден монументи, които комисия в МО да прегледа и реши за финансиране.
Източник: varna24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР