Доналд Тръмп е изправен пред федерални обвинения за усилията си да отмени резултатите от изборите в Съединените щати през 2020 г. в последното съдебно дело срещу бившия президент.
Обвинителният акт от 45 страници, който беше повдигнат във Вашингтон, окръг Колумбия, във вторник от специалния прокурор Джак Смит, е третото обвинение срещу Тръмп от март.
Той е изправен пред четири федерални обвинения, включително заговор за измама на САЩ и възпрепятстване на „официално производство“, свързано с щурма на Капитолия от тълпа негови поддръжници на 6 януари 2021 г., когато Конгресът се събра, за да удостовери резултати от вота, който Тръмп беше загубил.
Тръмп, настоящият фаворит за републиканската президентска номинация през 2024 г., отрече да е извършил каквото и да било нарушение. Наредено му е да се яви първоначално пред федералния съд в столицата на САЩ в четвъртък.
Ето поглед към ключовите играчи в случая:
Джак Смит
Смит, специалният прокурор, който повдигна федералното наказателно обвинение срещу Тръмп, беше назначен през ноември от главния прокурор Мерик Гарланд да поеме две разследвания на Министерството на правосъдието, включващи бившия президент.
„Беше подхранван от лъжи“, каза Смит във вторник относно усилията на Тръмп да отмени изборната си загуба от ноември 2020 г. на президента Джо Байдън. „Лъжи от ответника, насочени към възпрепятстване на основна функция на правителството на САЩ: национален процес на събиране, преброяване и сертифициране на резултатите от президентските избори.“
Смит по-рано повдигна обвинения срещу Тръмп във федерален съд във Флорида за обвинения, че е боравил неправилно с класифицирани документи.
Смит, завършил Юридически факултет в Харвард, който не е регистриран в никоя политическа партия, започна като прокурор през 1994 г. в Окръжната прокуратура на Манхатън при Робърт Моргентау, който беше най-известен с преследването на мафиотски босове.
През 1999 г. Смит започва работа в американската прокуратура в Бруклин, а през 2008 г. напуска, за да ръководи съдебните преследвания за военни престъпления в Международния наказателен съд в Хага.
Той се завърна в Министерството на правосъдието през 2010 г., за да оглави неговия отдел за обществена почтеност до 2015 г. Съвсем наскоро Смит се върна към делата за военни престъпления в Хага, спечелвайки присъдата на Салих Мустафа, бивш командир на Армията за освобождение на Косово, който ръководи затвор, където са изтезавани по време на конфликта за независимост със Сърбия през 1998-99 г.
Бивши колеги на Смит казват, че той е упорит следовател, който е непредубеден и не се страхува да преследва истината. „Ако случаят подлежи на преследване, той ще го направи“, каза Марк Леско, адвокат във фирмата Greenberg Traurig LLP, който е работил със Смит, когато и двамата са били прокурори в прокуратурата на САЩ в Ню Йорк. „Той е безстрашен.“
Но Тръмп, който продължава да провъзгласява своята невинност, нападна Смит в социалните медии, наричайки го „откачен Джак Смит“.
„Защо чакаха толкова дълго? Защото искаха да го поставят точно в средата на моята кампания. Прокурорско неправомерно поведение!“ бившият президент публикува на своя уебсайт Truth Social във вторник.
Таня Чуткан
Чуткан, съдията, назначен да наблюдава делото за федерална намеса в изборите срещу Тръмп, вече се произнесе срещу бившия президент и остро осъди бунта в Капитолия на САЩ от неговите поддръжници.
Чуткан беше номинирана за федерален съдия от бившия президент Барак Обама през 2013 г. Тя беше единодушно потвърдена от Сената през следващата година, въпреки че срещна известна републиканска опозиция при по-ранно процедурно гласуване.
Преди това тя е служила като обществен защитник във Вашингтон, окръг Колумбия, представлявайки бедни обвиняеми по наказателни дела. По-късно Чуткан се присъединява към адвокатската кантора Boies Schiller Flexner, където защитава клиенти в случаи на бели якички и представлява ищци в антитръстови групови дела.
Наказателното дело няма да е първият шанс на Чуткан да се произнесе по въпрос, свързан с Тръмп и бунта в Капитолия. Тя отхвърли съдебно дело, заведено от Тръмп през 2021 г. с цел блокиране на комисията в Камарата на представителите, която разследваше атаката, да получи записи на Белия дом, позовавайки се на правната доктрина за привилегия на изпълнителната власт.
„Президентите не са крале и ищецът не е президент“, пише Чуткан в своето решение, което по-късно беше потвърдено от Върховния съд.
Чуткан също е наблюдавал няколко случая, включващи хора, обвинени в участие в атаката на Капитолия. Тя е сред съдиите във федералния съд на Вашингтон, които са отхвърлили някои препоръки от прокурорите за по-леки наказания.
„Трябва да има последствия за участие в опит за насилствено сваляне на правителството отвъд седенето вкъщи“, каза Чуткан на един обвиняем през 2021 г., когато тя отхвърли препоръката на правителството за домашен арест.
Родена в Кингстън, Ямайка през 1962 г., Чуткан беше третата чернокожа жена, която служи като федерален съдия във Вашингтон, окръг Колумбия, федерален съд, когато беше потвърдена. Завършила е университета "Джордж Вашингтон" и по-късно юридическия факултет на университета в Пенсилвания.
Обвинени съзаклятници
Въпреки че Тръмп е единственият обвиняем, обвинен в обвинителния акт от вторник, документът споменава шестима съзаговорници, които не са изрично посочени.
Но обвинителният акт включва подробности, които позволяват идентифицирането на някои от тях. Не е ясно защо не са им повдигнати обвинения и дали ще бъдат добавени към обвинителния акт на по-късна дата.
Вероятните „Съзаговорник 1“ и „Съзаговорник 2“ са адвокатите Руди Джулиани и Джон Ийстман. Обвинителният акт цитира техните забележки на митинга „Спрете кражбата“ преди бунта, в който те призовават тогавашния вицепрезидент Майк Пенс да отхвърли гласовете на валидните избиратели.
Трети адвокат, Сидни Пауъл, който изглежда е „Съзаговорник 3“, заведе дело в Джорджия, което разшири неверни или неподкрепени твърдения за изборни измами. В обвинителния акт се цитира, че Тръмп лично признава, че твърденията на Пауъл звучат „налудничаво“.
Джефри Кларк, служител на Министерството на правосъдието, който подкрепяше фалшивите твърдения на Тръмп за изборни измами, вероятно е „Съзаговорник 4“.
„Съзаговорник 5“ изглежда е адвокатът Кенет Чезебро, за когото се казва в обвинителния акт, че е „помогнал при разработването и опита за изпълнение на план за представяне на фалшиви списъци с президентски избиратели, за да възпрепятства процедурата по сертифициране“.
„Съзаговорникът 6“ е неизвестен политически консултант, който също е подпомагал плана за фалшиви избиратели.
Източник: Информационни агенции