Директорката на начално училище Софроний Врачански“ във Враца върти схеми

...
Директорката на начално училище Софроний Врачански“ във Враца върти схеми
Коментари Харесай

Деца в опасност! Директорката на НУ „Софроний Врачански“ във Враца върти схеми с обществени поръчки за храна, мирише на проверки

Директорката на начално учебно заведение „ Софроний Врачански “ във Враца върти схеми с публични поръчки за изхранване на децата, научи организация BulNews.
В медията ни постъпи сигнал за нарушаванията на Антоанета Сиракова, подсилен с документи за доказателства. 
От тях излиза наяве, че учебното заведение е сключило два контракта с монтанската компания „ Валка “ ЕООД за произвеждане и доставка на закуски на децата от I до IV клас – през януари 2024 година и 2025 година В тях са разказани изискванията за взаимна работа, условията за качество, прогнозният брой закуски, както и цените за тях. И двата са подписани без учебното заведение да разгласи социална поръчка, а непосредствено посредством избор на госпожа Сиракова след нейни устни сделки. Стойността на контракта за 2024 година е в размер на 66 685 лева, а за 2025-а - 72 562.50 лева, без включен Данък добавена стойност. Според Закона за публичните поръчки, възложителите могат да ползват процедури по омекотен ред, когато прогнозната стойност е под 50 000 лв., което видно не е по този начин в съответния случай.   
Освен това, според член 23 от Закона за храните е наложително храната за училищен столове и бюфети се доставя от обекти, регистрирани от Областна дирекция по сигурност на храните, а изпълнителят следва да е вписан в обществен народен указател на бизнес операторите, обектите за произвеждане, преправка и/или дистрибуция на храни. Друго изискване за подобен вид активност е да разполага с пространства, които да дават отговор на условията.
При инспекция в обществения указател, поддържан от ОДБХ – Монтана, компания „ Валка “ ЕООД, няма регистрация за произвеждане, преправка и/или дистрибуция на храни от скотски генезис.
В този смисъл подписаните контракти са с стопански оператор, който няма регистрация, съгласно наредбите на Закона за храните за тип активност, касаещ произвеждане и доставка на храна, по Приложение №2 от Закона за публичните поръчки.
Така поражда въпросът: „ Защо учебното заведение подписва контракт, на база джука сделка, с компания от друга област, която не дава отговор на условията, освен това на по-висока цена, при съществуването на сдружение в района, което дава отговор на всички критерии? “. 
Интересно е и за какво не е изпълнена и процедурата за двоен автограф, наложителна при подписване на контракти, страна по които е образователното заведение. Парафа си в договорите обаче е сложила единствено госпожа Сиракова, не и основният счетоводител на образователното заведение. 
Съмнителна е и репутацията на " Валка " във връзка с стандартите за подготвяне на храна за деца. На фона на затлъстяването на подрастващите, в новите рецептурници е въведено потреблението на храни, които обезпечават повече сила, като пълнозърнест самун. Колбасите и млечните артикули пък би трябвало да са единствено по стандарт БДС. За закуските на монтанската компания се приказва, че се подготвят по остарели стандарти, без основание с новите условия и наредби. 
Качеството на закуските, предоставени от „ Валка “ ЕООД, от дълго време провокира бурна реакция измежду родителите. Учениците нямат право да изнасят тестените произведения от учебно заведение и по този метод никой няма по какъв начин да знае какво се предлага на детето му, а изредените обстоятелства дават мотиви за терзание. Ако детето е закусило вкъщи и тази храна му се поставя, за какво не може да я вземе и къде отива тя? Всеки родител би желал да знае каква храна се дава на детето му и дали се съблюдават всички стандарти и условия при приготвянето.
Информацията за устното избиране на реализатор на публичната поръчка и нарушаванията по договорите е изпратена до Окръжна прокуратура-Враца, ГДБОП, Комисия за противопоставяне на корупцията, Агенция за държавна финансова ревизия, министърът на вътрешните работи и ръководителят на Държавна организация „ Национална сигурност “. 
В отговор на сигнала, следва да бъдат осъществени инспекции в образователното заведение, както и в неговата документи. Дали ще лъснат още нарушавания - следва да разберем... 
Източник: bulnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР