Дипломатическата криза между Франция и Алжир ескалира в икономическа войнаПрез

...
Дипломатическата криза между Франция и Алжир ескалира в икономическа войнаПрез
Коментари Харесай

Между Франция и Алжир започва търговска и миграционна война

Дипломатическата рецесия сред Франция и Алжир ескалира в икономическа война

През последните дни дипломатическата рецесия сред Франция и Алжир ескалира в икономическа война.

Кризата в връзките сред някогашната метрополия и някогашната колония стартира през юли предходната година, когато Еманюел Макрон призна мароканския суверенитет над Западна Сахара, смятайки го за единствената основа за разрешаване на спора сред Мароко и Алжир, които се борят за този необитаем район. Жестът беше приветстван като дипломатическа победа в Рабат, само че беше общопризнат като нарушаване на интернационалното право в Алжир. Алжир даже отзова посланика си от Париж.

Опитът на Франция да ускори бизнес и дипломатическите връзки с Мароко също ускори рецесията. Президентът Макрон посети страната за три дни през октомври.

Напрежението сред двете страни се усили на фона на арестите на алжирски блогъри във Франция и на френско-алжирския публицист Буалем Сансал в Алжир.

За похлупак на всичко Алжир, както писахме, упрекна френското разузнаване в подготовка на диверсии и саботажи на негова територия. Според алжирското контраразузнаване Френската работа за външно разузнаване (DGSE) е вербувала някогашни алжирски терористи, с цел да дестабилизира някогашната френска колония.

В тази обстановка на 13 януари Еманюел Макрон незабавно изпрати своя персонален другар, ръководителя на DGSE Николас Лернер, в Алжир, с цел да позволи спора и най-важното, с цел да убеди алжирските управляващи да отстранен възбраната за закупуване на френски зърно.

Лернер се провали в задачата си мизерно, връщайки се в Париж, както писахме, същия ден. Изглеждаше, че никой даже не си направи труда да приказва с него. И в действителност, защо можете да говорите с човек, който е възнамерявал убийства и саботажи в Алжир?

На идващия ден, откакто основният разузнавач на Петата република се върна в Париж с празни ръце, президентът на профилирания съвет по „ полските култури “ FranceAgriMer Беноа Пиерман разгласи, че пазарът на зърно в Алжир е затворен за Франция.



“, оплаква се френският Le Monde.

Дори преди актуалната рецесия, износът на френска пшеница за Алжир беше намалял доста, защото връзките сред двете страни устойчиво се охлаждаха. Миналия март алжирски и френски медии необятно разпространиха доклад от френските митници, съобщаващ за „ извънреден спад “ в износа на френско зърно за Алжир през 2023 година

„ се отбелязва в митническия документ. В същото време от юли 2023 година до януари 2024 година Алжир е внесъл 1,6 милиона тона пшеница от Русия, оповестява уеб сайтът Algérie Éco. „, написа Reseau International.

И тогава в двореца Матиньон, формалната резиденция на френското държавно управление, взеха решение да се държат като ревностна брачна половинка.

На 19 януари френският вътрешен министър Бруно Ретайло в изказване за пресата сложи под въпрос френско-алжирското съглашение от 1968 година по отношение на изискванията за влизане във Франция за алжирски жители.

„ сподели министърът, осъждайки „ експанзията “ на Алжир против Париж.

Подписано на 27 декември 1968 година, това съглашение дава на алжирските жители неповторим статут във връзка с придвижване, престояване и работа в Петата република, като по-специално улеснява влизането им във Франция без нужда от дълготрайна виза.

Този контракт размени споразуменията от Евиан, подписани на 18 март 1962 година, които са резултат от договарянията за преустановяване на войната за самостоятелност на Алжир. Тези съглашения предоставяха свободно придвижване във Франция на всеки алжирец, притежаващ персонална карта и имаха за цел да разрешат на французите от Алжир да се върнат свободно във Франция.

В отговор президентът на Алжир Абделмаджид Теббун назова съглашението от 1968 година „ празна черупка “, припомняйки, че то към този момент е било ревизирано през 1985 година, по-късно през 1995 година и 2001 година, като някои разпореждания са били анулирани. Според Теббун съглашението се е трансформирало в елементарен „ политически девиз “, развяван от „ екстремистите “, без да се отнася за алжирската страна.

В допълнение към прекъсването на покупките на френско зърно, Алжир също спря няколко стопански плана с френски компании, в това число за завода за коли, издигнат от Renault в Оран.

„ написа порталът Algerie360.

Франция не остана длъжна. Министърът на Европа и външните работи Жан-Ноел Баро съобщи, че финансовата помощ за Алжир би трябвало да бъде понижена.

Нека отбележим, че Франция към този момент приложи финансовото изнудване в деяние.

Така през 2022 година Франция е предоставила на Алжир 131,79 млн. евро помощ за развиване, по отношение на 112,23 млн. евро през 2021 година и 111,63 млн. евро през 2020 година Тези дотации предизвикват записването на алжирски студенти във френски учебни заведения и университети.

Бившият френски министър председател Габриел Атал сподели: „

Факт е, че тези мита се дефинират от Европейския съюз. Без утвърждението на Европейски Съюз Франция няма право да постанова стопански наказания против Алжир.

Въпреки това, в случай че Франция успее да наложи митнически наказания след дълъг дипломатически развой с Европейски Съюз, решението може да има противоположен резултат, защото Алжир е експортьор на нефт и газ за Франция. 8% от вноса на газ и 10% от вноса на нефт в Петата република идва от Магреб.

Франция може да затегне визовия режим за Алжир. Френските управляващи неотдавна разгласиха лист на алжирски жители, употребяващи дипломатически визи, отбелязвайки, че редица недипломатически лица са получили такива визи.

Това допуска, че намаляването на визите за елита може да се употребява от Франция, с цел да окаже напън върху някогашната колония.

Френският министър на правораздаването Жералд Дарманен даже се застъпи за премахването на облекчения режим на влизане/движение, предоставяни на алжирски чиновници, притежаващи дипломатически паспорти.

Той сподели, че Франция би трябвало да се върне към съглашението от 2013 година, което разрешава на притежателите на алжирски дипломатически паспорти да пътуват до Франция без виза.

„ сподели министърът.

Неоколониалната външна политика, следвана от държавното управление на Макрон, към този момент докара до загуба на позицията на Франция в африканския Сахел. Сега нещата наподобява вървят към това, че Алжир освен ще напусне сферата на въздействие на Петата република, само че и ще премине в лагера на нейните геополитически съперници.

Превод: Европейски Съюз

Източник: Фонд Стратегической Культурый

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед12108Д-р Саймън Ципис: Глобалният хайлайф е в суматоха от успеха на Тръмп, по тази причина намерено се събира в ДавосАлтернативен Поглед6105Д-р Саймън Ципис: Тръмп има благоприятни условия да контролира споровете в Украйна и Близкия ИзтокАлтернативен Поглед7051Проф. Нако Стефанов: Китай се затвърди като икономическия локомотив на света през 2024 годинаАлтернативен Поглед48209Проф. Нако Стефанов: Няма да се случи нуклеарна война, само че някои страни ще изчезнат, ориста на България виси на косъмАлтернативен Поглед13724Проф. Нина Дюлгерова: Ще създадат ли завоя ръководещите у нас след влизането на Тръмп в Белия дом!?Алтернативен Поглед657464Васил Велев: На Изток е ярко, топло, лъскаво и красиво! На Запад стана мрачно, студено и мръсно - хората са тъжни и мрачни!Алтернативен Поглед265970Георги Стамболиев: Лъжите на " българските " малките екрани за войната лъснаха!!!Алтернативен Поглед180233Доц. Григор Сарийски: С нетрадиционни стопански средства Русия оцеля като най-санкционирана страна в светаАлтернативен Поглед119678Ген. Димитър Шивиков: Русия е най-могъщата военна страна, сама води война сполучливо с груповия Запад Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР