Динамична учебна година се очертава новата 2020/2021г. заради пандемията от

...
Динамична учебна година се очертава новата 2020/2021г. заради пандемията от
Коментари Харесай

На училище в пандемията, какво трябва да знаете

Динамична образователна година се обрисува новата 2020/2021г. поради пандемията от ковид.
След шест месеца спиране просветното министерство реши образователната година да стартира присъствено като при нужда в границите на 24 часа ще се минава към отдалечено образование.
Принципът, който беше общопризнат е обособените класове да не взаимодействат между тях и по този начин, в случай че дете се разболее в 14-дневна карантина да излезе не цялото учебно заведение, а единствено обособеният клас.
За учебните заведения МОН и Здравното министерство дефинираха два типа ограничения - наложителни и целесъобразни.
Препоръчителните са включени в самостоятелните проекти при спешна обстановка в пандемията на всяко школо, които МОН разпореди да бъдат направени. Мерките към този момент са одобрени на Педагогически препоръки, оповестява Българска национална телевизия.
Сред задъжителните са: дезинфекцията на учебните заведения, дистанцията, носенето на маски, миенето на ръцете, уведомяването на родителите дали в учебното заведение има болно дете.
Основните ограничения, които би трябвало да предприеме всяко учебно заведение са свързани с организацията на образователния развой. 
Трябва д аима няколко разнообразни входа, през които да влизат учениците от другите стадии на обучение /начален, прогимназиален, гимназиален/, без да имат контакт между тях.
Температурата на всяко дете няма да се мери на входа, с цел да не се забави влизането на децата в час.
В класните стаи учениците няма да носят маски, а единствено в общите пространства (стол, тоалетни, учителска стая) и коридорите. За учителите: началните педагози няма да носят маски в клас - тъй като преподават в една стая, тези от горния стадий - ще са с маски или шлемове в час - тъй като сменят стаите и класовете, на които преподават.
Неносенето на маски в клас ще се санкционира единствено в краен случай. Това стана ясно от думите на заместник-министъра на образованието Таня Михайлова пред Българска национална телевизия. " Маските по принцип като условие и всичко, което е обвързвано със здравословните условия, е условие и на Министерство на здравеопазването. Но що се отнася до класната стая, маските не са наложителни. Аз мисля, че даже и ние мъчно бихме издържали 6 часа в една класна стая с маска ", съобщи Михайлова.
Училищата, които не могат да обезпечат безвредна среда, ще се откажат от кабинетната система и ще преподават децата единствено в една стая. 
 Препоръките на СЗО за учебно заведение и следващо увещание: Няма смисъл да носите маска под носа Препоръките на СЗО за учебно заведение и следващо увещание: Няма смисъл да носите маска под носа
Представителят на СЗО доцент Михаил Околийски предизвести, че изолирането у дома на децата поради ковид е рисково от психилогична гле...
Дистанция в коридорите: обособените потоци от деца в междучасията не би трябвало да имат контакт между тях - по тази причина би трябвало да има организация - придвижване единствено отдясно или кулоар, разграничен на две от ограничители.
Училищата със стол: Помещението би трябвало да е разграничено с плексиглас на две - от едната странадецата ще влизат, с цел да взимат грана и ще сядат в обособени браншове за хранене, по-късно ще излизат от другата страна на помещението.
В началните класове - при опция децата ще се разделят на две - като на чин би трябвало да стои по едно дете.
Междучасията би трябвало да стартират по друго време, с цел да не се струпват деца в общите пространства, написа още Българска национална телевизия.
Заради пандемията при опция ще има и класни стаи навън.
 Ангел Кунчев: Ще се опитаме да убедим родителите, че учебното заведение е относително безвредно Ангел Кунчев: Ще се опитаме да убедим родителите, че учебното заведение е относително безвредно
Ще се опитаме да убедим родителите, че учебното заведение е едно относително безвредно място във връзка с биосигурността. Това съобщи основният...
При дете със признаци на ковид, ще се приготвят, така наречен " изолатори " в учебните заведения - където детето би трябвало да изчака към час родителите си в наличието на здравното лице на школото. След това ученикът би трябвало да бъде съветван от персоналния доктор.
Учениците няма да се тестват задължитено за ковид, тестванията за учителите ще се поемат от страната.
15 септември: Всички деца ще са на учебно заведение. Тържества ще има единствено за първи, пети и осми клас - това са така наречен " нови класове ". Ако, да вземем за пример, пети клас не е новосформиран, няма да се организира празненство. Останалите възпитаници влизат по класните си стаи и там ще бъдат осведомени от учителите с разпоредбите в съответното учебно заведение.
При вероятно болни учители и дефицит на фрагменти в учебните заведения МОН има лист от аварийни педагози, които ще попълнят учителския състав - ще преподават и студенти.
Как може да отсъства възпитаник за повече от 30 дни от присъствено образование и да премине към електронна форма на образование? Вижте тук.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР