Експерти провериха замърсен ли е язовир Цонево с фекални води
Девня - антична и модерна На 16.08.2020 година специалисти от Басейнова дирекция " Черноморски регион “, Регионалната ревизия по околна среда (РИОСВ–Варна) и Регионалната лаборатория към Изпълнителната организация по околна среда (ИАОС), направиха инспекция по подаден сигнал за вливане на битово - фекални води в яз. Цонево, на територията на с. Дебелец, общ. Дългопол. По време на инспекцията бе осъществен обход към крайбрежието на язовир Цонево и бе осъществена инспекция на почивна база " Комплекс Дебелец “, която е отдадена чартърен на компания " Съни Бел – 2016 “ ЕООД, извършваща туристическа активност със сезонен темперамент. На място е установено, че шахтата за отпадъчни води, е бетонирана и не може да бъде отворена. В непосредственост е открит бутон, посредством който се включва помпа, посредством която по тръба и инсталиран към нея пожарникарски шланг, дълъг към 15м. се изхвърлят отпадъчните води в сухия ръкав на язовир Цонево в храстовидна растителност. На мястото на заустването се усеща неприятна миризма на битово – фекални води.
На сдружението наемател е направено наставление в неотложно да демонтира помпата, инсталирана в шахтата и да отстрани пожарникарския шланг и тръбата преди него, служещи за изтласкване на отпадъчни води в сухия ръкав на бент. Цонево, след което в период до 17.08.2020 година да уведоми Регионална инспекция за опазване на околната среда – Варна. Представителят на компанията е отказал да получи протокола.
По поръчка на Регионална инспекция за опазване на околната среда – Варна е осъществено пробонабиране на крайната точка на подаваните води от пожарникарския шланг, подари липса на води в шахтата при инспекцията. По поръчка на БДЧР е защита една водна проба от водите на язовира пред почивната база.
Резултатите от взетите водни проби ще бъдат оценени от РЛ- Варна и след приемането им навреме ще бъдат оповестени.
Източник: varna24.bg
КОМЕНТАРИ




