Детският психиатър . Тя е специалист с клиничен опит над

...
Детският психиатър . Тя е специалист с клиничен опит над
Коментари Харесай

Д-р Гачева, детски психиатър: Кои са първите признаци на аутизъм при децата

Детският психиатър. Тя е експерт с клиничен опит над 5 години. Диагностицира, прави оценка и ползва терапия при пациенти с разстройства от аутистичния набор, хранителни разстройства, тикове, тревога, психотични и афективни разстройства, характерни езикови и обучителни нарушавания. Прегледите се правят със записване на час на тел. *5544 – секция Варна, 0892 20 20 80 или на регистратура в на ул. „ Брегалница “ 1.

Ранната диагностика на разстройства от аутистичния набор разрешава навременни интервенции, които могат да подобрят прогнозата при забележителна част от децата, изяснява доктор Гачева. Тя дава насоки към какво да насочат вниманието си родителите в процеса на израстване на децата в интервала на ранната детска възраст и кои са признаците на отклонения от естественото развиване.
Ранната диагностика на разстройства от аутистичния набор оказва помощ за изясняване на подозренията и тревогата на родителите, свързани с израстването на децата и разрешава съответно обмисляне на бъдещата акомодация в детски и образователни заведения и поддръжката от общността.

Важно е да се знае, че диагнозата се слага единствено от детски психиатър. Има създадени голям брой скали за скрининг, диагностициране и установяване на тежестта на протичане на разстройството, които се ползват.

Известно е, че има по-висока периодичност на аутистично разстройство измежду братята и сестрите на към този момент диагностицирани случаи. От извършени проучвания е открито, че при тези високорискови кърмачета през първите шест месеца няма характерни отклонения по отношение на предстоящото за възрастта, като се изключи възможни неспецифични забавяния в моторното развиване. През идващите шест месеца и до 2-годишна възраст децата от спектъра стартират да демонстрират очевидни усложнения в обществената връзка, играта, езиковото развиване и когнитивните умения, както и други сензорни и моторни нарушавания.

При другите деца се открива друг набор от признаци. Не всички деца с аутизъм демонстрират всички признаци от самото начало.

Някои „ червени знамена “ за различаване на признаци на детски аутизъм и закъснение в развиването в ранна детска възраст са:

Детето не поддържа очен контакт и рядко се обръща при повикване по име

Липсва изтъкване с пръст, постоянно детето употребява ръката на родителя, с цел да го заведе до стремежи обект

Детето не споделя ползи или радостни страсти с околните

Повтаряеми придвижвания с ръце и тяло (например повтарящо се „ пърпорене с ръце “ при страст, отскачане на място)

Еднотипни занимания с предмети – стереотипно нареждане или въртене на играчки, неведнъж повтаряне на деяние (например неведнъж включване и изключване на осветлението), липса на сюжетна игра (например „ Да нахраним бебето “)

Липса на интерес и предпочитание за връзка и игра с връстници, желание към усамотяване

Трудна акомодация към смяна и гледище за съблюдаване на избрана рутина в всекидневието (подредба на движимости, минаване по избрани маршрути)

Намалено схващане на речта на родителите и затруднено осъществяване на указания в всекидневието („ Донеси чашата от другата стая! “)

Липса на съгласуваност на невербалната връзка

Капризен вкус с желание към избрани храни (например най-вече тестени произведения, детето не е склонно да пробва нови продукти), в това число сортиране по консистенция или цвят

Поява на напрежение и раздразнение при съществуване на някои шумове или скупчване на повече хора

Изоставане в развиването на речта (бавно обогатяване на речника, повторение на чута тирада, нецеленасочено потребление на запаметени думи), липса на вокализации за връзка

Родителите първи могат да виждат някои от тези признаци. Не отлагайте визитата при детски психиатър и не се доверявайте на информация от интернет, която не е надеждна.

Ранното диагностициране на детския аутизъм е сериозно значимо, защото дава опция за ранна намеса със важен позитивен резултат върху развиването на детето, която може да усили възможностите за реализиране на оптимални обществени, когнитивни и поведенчески резултати. Това спомага и за понижаване на рисковете от развиване на вторични психиатрични разстройства и значима обществена изолираност.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР