Десет дни след спорния референдум за отцепване на Каталуния, премиерът

...
Десет дни след спорния референдум за отцепване на Каталуния, премиерът
Коментари Харесай

От нашите пратеници: И двата лагера в Каталуния са недоволни

Десет дни след противоречивия референдум за разединение на Каталуния, министър председателят на самостоятелната област Карлес Пучдемон подписа декларация за самостоятелност. Този акт, обаче, е по-скоро алегоричен, защото няма да бъдат подхванати действителния дейности, преди договаряния с държавното управление в Мадрид. С час забавяне, водачът на самостоятелната област държа тирада, в която всички чакаха отговора на въпроса - ще разгласи ли Каталуния самостоятелност.

Карлес Пучдемон отстъпи от ръба на пропастта и подписа алегорична декларация за самостоятелност. Няма да влезе в действие, с цел да се отвори пътят на разговор с Мадрид. Карлес Пучдемон се опита да приложи комплицирана политическа акробатика, само че по този начин си завоюва недоволството на всички лагери в Каталуния и Мадрид. Привържениците на сепаратизма реагираха извънредно разочаровано на речта в Народното събрание, а тези, които са срещу независимостта, са също недоволни, тъй като самият акт на сключване на декларацията е акт против националния суверенитет на Испания.

В декларацията написа, че Каталуния става суверенна република и се приканва светът да я припознае като такава.

В момента тече държавно съвещание, след което се чака Мариано Рахой да приказва пред испанския парламент, където да разгласи желанията си по какъв начин да постъпи след линия на Карлес Пучдемон през вчерашния ден. По всичко проличава, че жестът на каталунското държавно управление не е бил задоволителен и вариантите за отваряне на разговор наподобяват също толкоз далечни, колкото и през вчерашния ден.

Исапнското държавно управление се разгласи срещу разговор с каталунските управляващи, както и срещу намесата на задгранични медиатори.

Единствено испанският вицепемиер направи изявление, което е извънредно остро против Карлес Пучдемон. Тя сподели, че той не знае къде се намира и какво прави.
Сорая Саенс де Сантамария, вицепремиер на Испания: След като докара до най-тежката политическа рецесия, която Каталуния в миналото е преживявала, министър председателят Пучдемон остави самостоятелния район в обстановка на безтегловност и неустановеност. Речта му е тирада на човек който не знае къде е, накъде отива и къде желае да стигне. Испанското държавно управление няма да одобри резултат от референдум, който беше неразрешен от Конституционния съд.
Мадрид няма желание да отстъпи от позицията си. Най-драстичната мярка на испанското държавно управление е да задейства член 155 от Испанската конституция, който ще замрази краткотрайно автономността на Каталуния. Дали ще стане по този начин, ще разберем може би през днешния ден следобяд.

Митинг до Триумфалната арка на входа на парка, където е каталунският парламент. Но вечерта надалеч не беше триумфална за последователите на сепаратизма.

„ Без непокорство няма самостоятелност “ - с такива плакати множеството от последователи на сепаритистите чакаха речта на премиера Карлес Пучдемон. Появата му в Народното събрание беше придружена с бурни овации.

Но триумфът беше отсрочен. Карлес Пучдемон упрекна испанското държавно управление за насилието по време на референдума и съобщи, че ще извърши волята на на хората да води Каталуния към самостоятелност.
Карлес Пучдемон, министър председател на Каталуния: Веднъж достигнали този исторически миг, аз като министър председател на Каталуния, представям резултатите от референдума пред вас и пред всички жители. Поемам мандат Каталуния да стане самостоятелна страна под формата на република.
В цялостна тишина - по този начин хората попиваха всяка дума на каталунския министър председател, само че вместо да чуят предстоящото, той реши да отсрочи фактическото оповестяване на самостоятелност.
Карлес Пучдемон, министър председател на Каталуния: Правителството и аз предлагаме на Народното събрание да отсрочи резултата от декларацията за самостоятелност, с цел да стартира договаряния през идните седмици, без които би било невероятно да се откри решение.
Без овации и без да кажат и дума незабавно след края на речта на Пучдемон, хората си потеглиха.
Монсе: Важно е да се отвори разговор с Испания. Проблемът е, че от другата страна сме чували единствено „ Не, не и не “. Малко е разочароващо, само че би трябвало да се даде нов късмет. Хулия: Много съм тъжна.
Българска национална телевизия: Защо?
Хулия: Защото ние гласувахме и казахме какво искавме. Не е допустимо да има разговор с испанското държавно управление.
Българска национална телевизия: Храните ли още вяра за самостоятелна Каталуния?
Хулия: Да, несъмнено! Берта Лопес: Опасявам се, че това е естественият развой, който мина и Естония, когато разгласи самостоятелност и по-късно стартира разговорът. Но ние се борихме толкоз години, толкоз хора бяха по улиците в продължение на 7 години. И в този момент не чакахме тъкмо това.
От другата страна на парка се бяха събрали едвам към 20 души и пееха песни както против Пучдемон, по този начин и против държавното управление в Мадрид. За тях, обаче, краят на вечерта надалеч не е разочароващ.

Адриана: Мисля, че постъпиха по този метод, тъй като са наясно, че ние сме болшинство. Над 60% са срещу референдума и те схващат тази обстановка.
Сега играта на котка и мишка сред Барселона и Мадрид продължава.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР