Депутатският имунитет е от една страна механизъм за взаимодействие между

...
Депутатският имунитет е от една страна механизъм за взаимодействие между
Коментари Харесай

Игра на имунитети: Къде е границата на депутатската защита?

Депутатският имунитет е от една страна механизъм за взаимоотношение сред управляващите – законодателна и правосъдна, а от друга – за баланс сред тези управляващи. Това счита експертът по конституционно право доктор Орлин Колев, споделя журналистът Николай Беремлийски в предаването „ Офанзива с Любо Огнянов ” по NOVA NEWS.

 

„ Народният представител би трябвало да бъде свободен да упражнява функционалностите си, а въпреки това – националният представител да не не помни, че е част от българското общество и като всеки един жител предстои на наказателна глоба при избрани условия ”, сподели Колев.

Според него депутатският имунитет играе значима роля във функционалностите на народния представител, само че той не е безспорен. Преподавателят по конституционно право добави, че това дали един народен представител ще се откаже от имунитета си, когато това е поискано, зависи от фината конфигурация на моралния му компас.

 

„ Снемането на депутатски имунитет не е обвързвано с постановяване на неоправдателна присъда. Вече повече от 15 години, когато се изиска снемане на депутатски имунитет по открития ред – от страна на основния прокурор, прелестно усещане прави, че народните представители сами се отхвърлят от депутатския си имунитет ”, сподели юристът.

 

Не подобен е казусът с Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов, които макар настояването на изпълняващия длъжността основен прокурор – Борислав Сарафов, не се отхвърлиха непринудено от депутатската си отбрана. Аргументите им - липса на доверие към работата на прокуратурата.

 

„ На постановки и на избрани лица, които желаят аман-заман да се даде имунитет, аз просто ей по този начин имунитет няма да дам. Прокуратурата е маша в ръцете на избрани хора ”, сподели Джейхан Ибрямов в коридорите на Народното събрание. 

„ Ако по този начин разсъждаваме, то тогава ще сложим въпроса: „ На кой прокурор можем да имаме доверие или съответният депутат може да има доверие, с цел да повери имунитета си? Търсим ли комфортния човек ”, запита Колев.

 

През годините е имало разнообразни фигури от разнообразни, даже преобладаващи партии в Народното събрание, на които е бил желан депутатският имунитет.

 

„ Тома Томов, някогашен прокурор апропо, на който бе пожелан имунитетът. В по-новото време са доста случаите, в които е желан депутатският имунитет ”, съобщи Колев.

 

Интересно е, че в парламентите, които не не престават дълго, настояванията за снемане на имунитет нормално завършват, когато изтече мандатът на Народното събрание. Това се случва постоянно, съгласно информация от парламентарните регистри.

 

„ Всеки един мандат на Народното събрание стартира с нов имунитет на народните представители, участници в новоизбрания парламент. И настояването за снемане на имунитета следва да бъде подадено отначало от страна на основния прокурор ”, сподели Орлин Колев.

 

И.ф основен прокурор Борислав Сарафов е изискал имунитетите на осем души. Това съвсем се приближава до самобитния връх от 2018-та година, когато в 44-ото Народно заседание имаше 11 депутати със свалени или поискани имунитети. Под прицела на прокуратурата в този момент са и Кирил Петков и Радостин Василев.

„ Аз персонално на Сарафов изобщо не му имам вяра. Той е като политическа бухалка над главите на всички българи. За мен е липса на безусловно правораздаване. Докато той е там каквато и да е повода, и действителна причина да има, аз постоянно имам подозрение, че той просто е политическа маша ”, съобщи съпредседателят на Политическа партия Кирил Петков.

 

„ Очаквам Сарафов да се маха по най-бързия метод ”, сподели водачът на партия МЕЧ Радостин Василев.

 

А част от депутатите от ръководещото болшинство показаха обединена позиция към проблема с имунитетите.

 

„ Народното събрание не е нито съд, нито правораздавателен орган. По имунитетите ще разберем кой има предпочитание да доизцеди прокуратурата ”, сподели Станислав Балабанов от Има Такъв Народ.

 

„ Това, че ще се отсрочи едно наказателно гонене не значи, че ще се анулира. Някой би трябвало да е доста доверчив да счита, че ще се избави като е с депутатски имунитет ”, изясни депутатът от ГЕРБ Любен Дилов-син.

 

Самият Сарафов неотдавна разяснява случая с имунитета на Лена Бориславова, заявявайки, че решенията за настояванията би трябвало да бъдат транспарантни и учредени на ясни доказателства. " Лично укривателство е да не желая имунитет, когато има учредения ", съобщи Сарафов.

 

Според Орлин Колев, преди роенето на парламентите с къс времеви небосвод, огромна част от дейните политици интензивно са дискутирали дали имунитетът въобще да не отпадне. Според него има " златна среда ": „ националният представител следва да бъде привързан с имунитет. И въпреки това пък би трябвало да имаме и механизъм за снемане на депутатски имунитет, т.е. на тази засилена юридическа отбрана ”.

 

Към момента не е ясно дали въпросът с депутатските имунитети е изцяло завършен или краткотрайно отсрочен. Борислав Сарафов ще продължи да извършва длъжността основен прокурор още шест месеца, през които ще има опция да изиска имунитетите и на други депутати от парламентарно показаните партии. 
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР