Депутатите приеха ветото на президента и така отхвърлиха промените в НПК
Депутатите одобриха ветото на президента Румен Радев и по този начин отхвърлиха измененията в Наказателно-процесуален кодекс, с които болшинството в Народното събрание възвърне пълномощията на пленума на Висш съдебен съвет и на основния прокурор, които бяха отстранени с поправките в Конституцията през декември. В претекстовете си президентът означи, че с признатите промени целеустремено се подценява върховенството на Конституцията.
В дебата по ветото участваха единствено представители на опозицията. Партиите от конституционното болшинство въобще не се изрекоха.
Цвета Рангелова - народен представител от " Възраждане ": " Защо беше това бързане с конституционните промени. Казахме, че са недомислени и се видя, че нито бяха направени качествено, нито послужиха за приемането ни в Шенген - там сме признати единствено по въздушно-капков път. "
Гроздан Караджов - народен представител от " ИТН ": Защо променяме преди малко изменена Конституция, за какво не се изчака... Целта беше да се възвърне остарелият Висш съдебен съвет? Не се ли прави това, с цел да се опраска за следващ път правосъдната промяна. Ние ще дадем право на остарелия Висш съдебен съвет да провежда изборите за нов Висш съдебен съвет, в случай че това е сърцевината на правосъдната промяна, то благодаря ви за тази промяна. "
Мая Димитрова - народен представител от " Българска социалистическа партия за България ": " Ако не беше ветото на президента, какво щяхте да предприемете. Отново ремонт на ремонта. Когато от опозицията вършим оферти, приемете, че те са градивни. Опозицията също работи за България. "
Обсъждането на ветото на президента върху измененията в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) бе включена като първа точка от програмата на Народно събрание за работа през днешния ден, по предложение на заместник-председателя на Народното събрание и водещ днешното пленарно съвещание Росица Кирова (ГЕРБ-СДС). Предложението ѝ бе подкрепено със 140 гласа „ за “, срещу – 31.
Президентът Румен Радев върна за ново разискване измененията в Наказателно-процесуален кодекс, свързани с възобновяване на пълномощията на пленума на Висшия правосъден съвет (ВСС) и на основния прокурор.
Вчера правната комисия в Народното събрание почете ветото на президента по отношение на възобновяване на пълномощията на Висш съдебен съвет и основния прокурор.
Депутатите ще прегледат на първо гласоподаване промени в Закона за поощряване на заетостта съгласно програмата за работа през седмицата. Вносители са депутати от ГЕРБ-СДС, „ Продължаваме промяната - Демократична България “ и Движение за права и свободи.
Целта на препоръчаните промени е да бъде усъвършенствана регулаторната политика в подтекста на процеса на присъединение на България към Организацията за икономическо съдействие и развиване. Затова се планува понижаване на административната тежест за физическите и юридическите лица, извършващи посредническа активност, както и за предприятията, осигуряващи краткотрайна работа. За задачата ще бъдат обединени три регистъра и съществуващата в Агенцията по заетостта осведомителна система ще бъде надградена до обединен централизиран електронен указател. Законопроектът е в осъществяване на влезлите в действие от септември 2023 година разпореждания на Закона за електронното ръководство за водене на регистри в електронна форма, пишат в претекстовете си вносителите. За осъществяване на законопроекта не са нужни спомагателни финансови средства.
Очаква се депутатите да продължат с дебата и гласуването на първо четене на промени в Закона за устройство на територията, импортирани от Младен Шишков от ГЕРБ-СДС. Обсъждането стартира през вчерашния ден, само че заради привършване на пленарното време бе прекъснато и не се стигна до гласоподаване.
В програмата на Народното събрание е също първото четене на промени в Закона за предприятията на обществената и солидарна стопанска система.