Депутатите почетоха в декларации утрешния празник 24 май - Ден

...
Депутатите почетоха в декларации утрешния празник 24 май - Ден
Коментари Харесай

Върви народе възродени: Депутатите почетоха 24 май

Депутатите уважиха в заявления утрешния празник 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност.

За декларация за 24 май излязоха от парламентарната група на ГЕРБ-СДС. Тома Биков съобщи, че българската книжовност не е стимулирана от съжалението на светите братя Кирил и Методий, а от това, че Византия и светите братя желаят да включат това езическо население към християнската цивилизация.

" 24 май е един от дребното консенсуси в обществото, само че и вероятност за българската душа от Средновековието до модерността. Никога този консенсус не е бил оспорван, без значение от историческите промени, от другите доктрини в обществото и постоянно този консенсус е съществувал в самата основа на българската нация, регистрира Биков.

" Радостта на децата е най-силния знак за неговата мощ и неотменимост. Това не е празник, който празнува предишното. Датата 24 май е единствено символна и не е времева. 24 май е част от вечността, която я прави велика и през вчерашния ден, и през днешния ден, и на следващия ден. Предизвикателствата пред обществото и цивилизацията са годни и през днешния ден. Във времена на геополитически разтърсвания, конфликт сред цивилизации и битка за превъзходство сред другите култури парадигмата на 24 май и на християнската еднаквост ще стават все по-важна ", сподели Тома Биков.

С декларация излязоха от парламентарната група на БСП-Обединена левица, прочетена от Мариана Бояджиева. Тя изясни, че 24 май е заветен празник за България.

" Това е денят, в който се празнува основаването на буквите от братята Кирил и Методий. 24 май е празник на словото, празник на писмеността, на българската култура и просвета. 24 май е денят, в който се отбелязва българския принос за европейската цивилизация. Създаването на буквите демонстрира последователност сред Кирил и Методий и техните възпитаници. Това българско и общославянско дело не би било опция без превръщането му в държавна политика от българския държател Борис I ", сподели Бояджиева.

По думите ѝ с буквите на старобългарски език светите братя Кирил и Методий придвижват православието измежду останалите славянски нации.

" Над 200 млн. души по света пишат на кирилица. Днес 24 май се приема като най-светлия български празник, уточни Бояджиева.

Тя обърна внимание на това, че през днешния ден учителите не престават задачата на книжовниците, само че наред с триумфите има и проблеми като функционалната неначетеност, която измежду учениците у нас стига до близо 50%.

" Това съществено предизвикателство пред работата ни. Читалищата, библиотеките, музеите, археологията имат повече средства, само че от време на време оцеляват с помощта на своите дейци. Нужна ни е национална тактика за българската просвета ", прикани Бояджиева.

Декларация за 24 май от името на ПП-ДБ прочете някогашният министър на образованието и някогашен министър председател акад. Николай Денков. Той уважи идния празник с химна на Стоян Михайловски " Върви народе възродени ".

" Делото на светите братя и техните възпитаници надвишава историческите рамки на нашата страна. Обединението на славянските нации става допустимо точно поради общата книжовност, основана в българските школи ", съобщи Денков.

" Този ден е белязан от исторически събития в български земи, с които можем и би трябвало да се гордеем. Цялото развиване на света потвърждава, че народите, трансформирали книжовността, знанието и науката са най-успешните, без значение от географското състояние и естествени благосъстояния. Няма нищо по-ценно от знанието на един народ. Честит празник на всички! Честит 24 май ", добави още той.

Групата на " Величие " също уважи 24 май, като в декларация депутатът Юлиана Матеева изясни, че кирилицата е неделима част от българската еднаквост и щит против обезличаването. " Когато се означи 24 май не би трябвало да се ограничаваме до шаблонни изречения. Време е за деликатна равносметка ", прикани Матеева.

" 24 май е ден на българската, култура, просвета и на славянската словесност. Утре всички учебни заведения и университети ще манифестират под ликовете на солунските братя, ще има деца, усмихнати родители, горди учители излезли на улицата, с цел да станат част от шествието. На какъв брой от децата е ясно, че българският език не е просто един от формалните езици. Ние сме дали култура и нематериалност на стотици милиони по света ", сподели Юлиана Матеева.

Тя прикани за духовно връщане към главните стълбове на националната еднаквост освен на 24 май, а всеки ден.

В своята декларация за 24 май парламентарната група на " Демокрация, права и свободи - Движение за права и свободи " (ДПС-ДПС) уточни, че същинската мощ не е в оръжието, а в знанието, словото и книжовността.

" На 24 май честваме най-светлия български празник. На 24 май усещаме нещо огромно и същинско - писмеността, която ни свързва, съхранява и построява. На света сме дали книжовност и това не е просто културен принос, а дело, възвисило доста нации до Средна Европа. Делото на светите братя оцелява с помощта на българските владетели - през Борис до Симеон, с цел да стигнем до великото завещание на Търновската книжовна школа ", прочете от парламентарната естрада депутатът Марио Рангелов.

И " Движение за права и свободи - Ново начало " уважи в декларация 24 май. Искра Михайлова съобщи, това е ден, в който се събират дружно учени и първокласници, създатели и откриватели, учители и библиотекари, с цел да се отдаде почитание и респект към техния труд.

" 24 май е ден, който има мощ за обединяването на българската нация. 24 май е ден, в който всичко си спомняме за първия преподавател, за първата книга, която сме прочели, само че и ден, в който можем да кажем, че кирилицата е част от европейската и международна просвета ", сподели Михайлова.

По думите ѝ на 24 май се прекланяме пред делото на светите братя Кирил и Методий, на техните възпитаници и книжовници. Ние се прекланяме пред всички учители от Възраждането, които поддържа духа и силата на знанието, пред всички създатели от предишното ни, които сътвориха образци за културни полезности и хората на науката в България, регистрира Искра Михайлова.

" 24 май е и ден на почитание и вяра - почитание към всеки преподавател, библиотекар, академични учител, човек, който работи в архивите и всички, които са свързани със основаването на културата ", сподели депутатът и поздрави всички просветители за 24 май.

Парламентарната група на " Възраждане " пък вместо декларация за идния празник 24 май, разкритикува Народното събрание, че няма признат Закон за българския език и отбрана на кирилицата.

Лидерът на партията Костадин Костадинов съобщи от трибуната на Народното събрание, че не може да се честити празник, който към момента не е настъпил. Той изрази и възмущението си за какво на входовете в Народното събрание и в министерствата имало надписи на британски език.

По думите му днешния ден 23 май се трансформира в церемониал на лицемерието и на хора, които не познават историята си. " Почти няма надписи на кирилица. Все едно си в непознат град и в непозната страна ", ядоса се Костадинов, който разкритикува, че народните представители даже не са чели " Върви народе възродени ".

" Четат се заявления за 24 май, само че се по-късно се вършат опити да се убие българският език. Днес на този ден не трябваше да се четат заявления, изключително след позора, който Народното събрание си предизвиква, като отхвърля Закон за българския език ", засегнат е Костадинов.
Източник: news.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР