Депутатите от Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание

...
Депутатите от Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание
Коментари Харесай

Отхвърлиха 9% ДДС за лекарствата и нулева ставка за хляба

Депутатите от Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание отхвърлиха измененията в Закона за налог върху добавената стойност (ЗДДС), импортирани от Атанас Зафиров от ПГ на " БСП-Обединена левица " и група народни представители, които предвиждаха да има нулева ставка за хляба и брашното до края на 2025 година Измененията бяха подкрепени от 9 народни представители, 11 гласоподаваха с " въздържал се ", срещу нямаше. 

От 1 януари тази година Данък добавена стойност ставката за хляба и брашното се върна на 20 на 100. Косвеният данък беше понижен поради пандемията от КОВИД-19 и непокътнат няколко следващи години.

Цената на хляба скача с сред 20 и 30%

Ставка от 20 на 100 ще докара до скок на цената на хляба с 20 - 23 на 100, показват вносителите на измененията в закона. През актуалната година се чака увеличение на разноските за произвеждане вследствие на нараствания размер на минималната заплата и по-високите цени на електрическата енергия и природния газ, а това значи повишение на цените на консумативите за производството на самун, което ще усили продажните цени на хляба с към 5-7 %, написа още в претекстовете. 

Служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова сподели, че в случай че ставката стане нулева, това ще значи 97 милиона лв. по-малко доходи в държавния бюджет. Тя добави, че няма наблюдения за изсветляване на бизнеса, тъй като не са платени повече налози и осигуровки от заетите в бранша. 

По време на съвещанието на комисията президентът на КНСБ Пламен Димитров уточни, че съгласно синдиката косвените налози би трябвало да се понижат, само че не и в този случай. Той изясни, че специалисти на КНСБ са провеждали ежемесечни наблюдения върху цената на хляба в 35 града при въвеждането на нулевата ставка и са открили, че понижението на цената е било с 5-6 на 100 и то единствено на някои типове самун за интервал от няколко месеца. 

 istock istock

Депутатите не одобриха и предлагането за промени в ЗДДС, още веднъж импортирано от Атанас Зафиров от ПГ на " БСП-Обединена левица " и група народни представители, което предвиждаше понижаване на 9 % на Данък добавена стойност за медикаментите, които са включени в позитивния лист, заплащани от Националната здравноосигурителна каса, медицинските произведения и диетичните храни за медицински цели. " За " гласоподаваха 10 народни представители, 10 се въздържаха, срещу нямаше. 

Нова цена на хляба в два града от понеделник

Цените на медикаментите в България са едни от най-високите, а използването на понижена ставка ще даде повече благоприятни условия в региона на лекарствената политика, която съгласно вносителите сега е неефективна и пациентите заплащат доста. Делът на фармацевтичните разноски у нас доближава 38 на 100 при приблизително 25 % за Европейския съюз, показват още вносителите на измененията в претекстовете си, като се базират на данни от Световната банка. Според тях общият резултат от диференцирането на ставките на Данък добавена стойност ще е понижение на бюджетните приходи с почти 380 милиона лв. от медикаментите. В същото време позитивният резултат е в три посоки - понижаване на бюджетните разноски за медикаменти, увеличение на бюджетните доходи вследствие на по-големия търговски оборот и стесняване на сивия бранш, и увеличение на данъчните приходи, което може да се остойности на 450 милиона лв., показват в претекстовете си вносителите на измененията. 

Финансовият министър Людмила Петкова означи, че в случай че бъдат въведени диференцираните ставки, това ще значи, че в държавния бюджет ще влязат 122 милиона лв. по-малко от Данък добавена стойност от медикаменти. 

По предложение на депутата от ПГ на " ИТН " Павела Митова депутатите от комисията не разискаха промени в ЗДДС, импортирани от Министерския съвет. 
Източник: pariteni.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР