Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов написа коментар в социалната мрежа

...
Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов написа коментар в социалната мрежа
Коментари Харесай

Божидар Божанов: Корупцията и политическата нестабилност са свързани!

Депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов написа коментар в обществената мрежа във връзка проучването на Центъра за проучване на демокрацията /ЦИД/ за нивата на корупция у нас . Според него досега резултатите се проучват изцяло незадълбочено. Публикуваме разбора на Божанов без редакторска интервенция:

„ Тези дни се цитира една обява на Центъра за проучване на демокрацията, с подред което има растеж на корупцията през 2023 година Публикацията се дъвче, относително незадълбочено, по малките екрани, като разнообразни политически представители я употребяват за политически цели и обвиняване в корупция.

Всяко задълбочено проучване би трябвало да се чете задълбочено, по тази причина ми се ще да разясня няколко аспекта.

Първо, в обявата се споделя, че промените в Конституцията дават късмет за възстановяване на битката с корупцията, защото главен инструмент за нея е отчетна и ефикасна правосъдна власт, а фокусът като цяло е в потребността от кохерентни антикорупционни политики.

Второ, въпреки и по справедливи аргументи, липсват данни за годините сред 2019 (вкл.) до 2022, което не ни разрешава да следим трендовете в корупционния напън. Би било потребно да имаме повече данни за проучването, с цел да създадем по-прецизни изводи, изключително предвид на аргументите и на видовете корупционен напън, отлагането във времето на отчитането на даден растеж по отношение на възникването на аргументите за него и така нататък

Трето, както съгласно Индекса за усещане на корупцията, по този начин и съгласно проучванията на Евробарометър, има спад в чувството за корупция сред 2022 и 2023 година Изследването на ЦИД следва да бъде четено в този подтекст. Понякога видимо противоположни данни могат да водят до едни и същи изводи, в случай че ги разгледаме в подробност – например от какъв вид корупция е регистрирания растеж и дали има растеж в един тип (дребна корупция) по отношение на други типове.

Четвърто, корупцията и политическата неустойчивост са свързани. Ако разгледаме политическата неустойчивост като фактор за корупцията, то сравнението с минали интервали би било неточно.

Пето, обявата поставя огромен фокус върху стратегическата корупция и съветското навлизане. Моята догадка е, че корупцията в резултат на съветско въздействие се е повишавала по време на служебните държавни управления и е намалявала по време на постоянните (геополитическата ориентировка на съответните кабинети ни насочва в тази посока).

Като цяло не обичам гръмки заглавия, когато става дума за комплицирана материя и многопластови проучвания. В интернационалните показатели България усъвършенства позициите си, свързани с усещанията за корупция, въпреки и постепенно. И молбата ми към анализаторите е да се спрат върху значимото обръщение на обявата, а точно – ниската успеваемост на антикорупционните политики досега и нуждата от правосъдна промяна. “

Петя Банкова и Стефан Димитров остават в ареста

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР