Депутатът от ГЕРБ-СДС Радомир Чолаков нарече евтин пиар искането на

...
Депутатът от ГЕРБ-СДС Радомир Чолаков нарече евтин пиар искането на
Коментари Харесай

Радомир Чолаков: Иван Гешев си прави евтин ПР с искането да бъде изслушан от депутатите

Депутатът от ГЕРБ-СДС Радомир Чолаков назова на ниска цена пиар настояването на основния прокурор Иван Гешев да бъде изслушан на закрито съвещание на Правната парламентарна комисия за работата на държавното обвиняване по следствията на корупцията по високите етажи на властта, съобщи БНР.

Чолаков разгласи, че е песимист, че Гешев има какво ново да каже на депутатите, защото през последните месеци е правил главно политически изявления: " Моето чувство е такова, че основният прокурор най-малко от началото на тази година, когато започнахме да дебатираме за пръв път в 48-ото Народно заседание механизма за следствие на основния прокурор, се изнерви. И стартира да подхваща дейности, които са по скоро политически, за да бъде занимателен процесът или в случай че може, да не се случи механизмът, вместо да оказва помощ.

Между другото, прокуратурата съгласно мен още тогава и още предходната година, или по-миналата, трябваше да се включи в създаването на механизма за следствието на основния прокурор, въобще правосъдната власт да бъде деен участник в правосъдната промяна. Имам възприятието, че господин Гешев по-скоро беше решил да пречи на правосъдната промяна. Негова воля ", разяснява Радомир Чолаков от ГЕРБ.

По-рано Комисията по правни въпроси на Народното събрание гласоподава единомислещо с 22 гласа дневния си ред, в който е включена точка, предвиждаща чуване на основния прокурор Иван Гешев. Точката е включена след гледище на Гешев да бъде изслушан на закрито съвещание в пленарната зала на Народно събрание по отношение на досъдебни производства за корупция по високите етажи на властта и търговия с въздействие

Председателят на правната комисия Стою Стоев осведоми депутатите, че е постъпило писмо от основния прокурор, в което се декларира, че той има длъжностен ангажимент пред днешния ред и по опция да се насрочи друго съвещание, на което да бъде изслушан.

Стоев разяснява: " Винаги при проучванията по член 26 досега са били при открити съвещания и постоянно, когато сме желали съответни данни по съответни досъдебни производства, Гешев е отказвал мнения по досъдебни производства. Сега какви са претекстовете му да желае да бъде закрито съвещанието, не е загатнал в известието. Когато Гешев пристигна, ще каже тъкмо какви са основанията ", добави той.

Стоев сподели, че точката следва да отпадне, само че Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС съобщи, че точката би трябвало да остане в дневния ред, защото уговорките на основния прокурор са му били известни, когато е изпратил писмо до Народно събрание, с искане да се организира чуване.

Според Атанасова, до момента в който се стигне до точката с чуването, която е последна, в случай че " от прокуратурата въпреки всичко дойде представител, тъй че да се рапортуват всички тематики, които прокуратурата желае да разиска с нас, ние с ангажираност ще изслушаме и ще участваме в дебата ".

Главният прокурор Иван Гешев е в Страсбург, където през вчерашния ден беше изслушан от евродепутати, а за през днешния ден е чака да организира персонални срещи.

На съвещанието на Правната комисия през днешния ден бяха разисквани на първо четене законопроекти за противопоставяне на корупцията. В края на съвещанието стана ясно, че:
Източник: novinite.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР