Денят на Пророк Илия се отбелязва днес, според народното поверие

...
Денят на Пророк Илия се отбелязва днес, според народното поверие
Коментари Харесай

Пророк Илия повелява да не се работи днес, пазете се от морето

Денят на Пророк Илия се отбелязва през днешния ден, съгласно националното вярване на Илинден морето взима жертви като курбан за светеца. Имен ден честват Илия, Илиян, Илko и женските разновидности на имената. 

Денят на Пророк Илия е измежду най-почитаните у нас. Народът ни има вяра, че на този ден не би трябвало да се работи, с цел да не се разсърди Свети Илия, уважаван като стопанин на летните небесни стихии, гръмотевиците и градушките.

На Илинден се вършат курбани за здраве, провеждат се и огромни общоселски събори и тържества. 

Район „ Илинден “, Вътрешна македонска революционна организация Разузнавателна служба на ФРГ и Музикална къща „ Саламандър мюзик “ канят на специфична стратегия „ ЗАЕДНО НА ПРАЗНИКА “ на квартала и 114 години от експлоадирането на Илинденско-Преображенското въстание в парк „ Света Троица “. В 18 ч.ще бъдат поднесени цветя пред паметника на починалите във въстанието, половин час по-късно стартира концерт с присъединяване на Джина Иванова, Валентина Александрова, Мартина Иванова, Фолклорен отбор „ Гоце Делчев “, фолклорна групировка „ Анима “ – Костинброд и специфичното присъединяване на група „ Трамвай № 5 “.Открита кинопрожекция на лятната сцена на новия български художествено-документален филм за Васил Левски „ ЛЪВСКИЙ – Европеец в Българско “ на режисьора Искрен Красимиров и сценариста Красимир Стефанов, в основната роля е артистът Симеон Владов. Началото е 21 часа. 

Служителите на Групово дело „ Пожарна сигурност и отбрана на популацията " ще отбележат деня на Свети Пророк Илия. Светецът е настойник на огъня и гръмотевиците и покровител на пожарникарите. Представители на Българската православна черква ще отслужат празничен водосвет за здраве и благоденствие на огнеборците от 10,30 часа пред параклиса в двора на ГДПБЗН. Непосредствено по-късно ще бъдат поднесени цветя пред Мемориала на пожарникарите, починали при осъществяване на служебния си дълг.

Св. оракул Илия бил от град Тесвия, Галатия. Живял е през IX век преди Христа по време на цар Ахав. Илия значи цитадела и той посочил твърдина на вярата.

Цар Ахав и кралица Иезавел сложили в Самария идола на езическото провидение Ваал, приканяли народа да му се покланя и преследвали чиновниците на същинския Бог. Затова оракул Илия с молитва заключил небето и три години и половина не валяло дъжд. Гонен, пророкът предложил на Ахав да принесат жертва на планината Кармил и на който жертвата се възпламени с огън от небето, неговата религия да се смята за същинска. Царят се съгласил. Заклали жертви. Жреците на Ваал на вятъра се молили, нищо не станало. А върху жертвата на пророка паднал огън от небето и я изгорил. Народът видял това, до земята се поклонил на Истинския Бог. Жреците били избити. Обилен дъжд напоил земята.

Илия пророкувал 25 години и край р. Йордан бил сграбчен на огнена каляска и жив отвеян на небето.

 
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР