Денят на музиката е един от любимите празници на французите.

...
Денят на музиката е един от любимите празници на французите.
Коментари Харесай

Пианистът Жорж Буков: Музиката е дом, който можеш да пренасяш от една в друга страна

Денят на музиката е един от обичаните празници на французите. Датата е определена неслучайно, защото това е най-дългия ден в годината и музиканти от всевъзможен вид извършват концерти навън и музика звучи от всяко кътче на Франция. Екипът ни посети дома на Жорж Буков – френски музикант и основател на фестивала „ Изкуство за мир “, който е избрал България за място на провеждането му.

Жорж Буков е роден в Париж в фамилията на огромния българо-френски пианист Юри Буков и италианската прима балерина Мария Далба. 
Какво е за мен музиката? Никога не съм живял без музика. В дома на татко ми Юри Буков идваха Гюзелев, Гяюров, идваха огромни солисти, познавах Алексис Вайсенберг, Росторопович, музиката за мен е дом, само че дом, който можеш да пренасяш от една страна в друга. Пианото за мен е освен инструмент, то е една символика
Жорж Буков

Следващият му план ще носи заглавието „ Изкуство за мир “. Той ще се организира в България – в София, Пловдив и Брестовица- родното място на татко му.
Идеята за фестивала се роди в София и това ще е огромно събитие под надпис „ Изкуство за мир “, защото за жалост Европа е във война, никой не приказва за мир, младите не манифестират, жителите не са безразлични, само че за тях тя е надалеч и по тази причина би трябвало да приказваме за мира и най-хубавия метод да се приказва за мир е да се поддържа връзка посредством изкуство и гениите на изкуството. Изкуството няма граници, по формулировка артистите поддържат връзка между тях, попиват въздействието на едните и другите. Надявам се да успеем да проведем това грандиозно събитие, което ще е едновременно в София, Пловдив и Брестовица, където всяко огромно българско съдружие може да се изяви и би могло да показа стратегия от всевъзможен вид изкуство и по едно и също време с това ще привлека млади пацифисти от Франция, Испания, и от други страни. Тази огромна самодейност е за да се сътвори оркестър, който ще бъде на половина съветски, на половина украински, с цел да потвърдим, че двете култури за неделими. Повечето огромни актьори, изключително в музиката са родом от Украйна, това е население, които постоянно е живяло дружно, само че аз желая да подчертая че ние няма да вършим политика, ние ще приказваме за мир и освен това, ние ще илюстрираме какво значи да сме в мир.
Източник: euronewsbulgaria.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР