Ден на отворените врати ще се проведе в Държавен архив

...
Ден на отворените врати ще се проведе в Държавен архив
Коментари Харесай

Архивът в Кюстендил отваря врати за граждани

Ден на отворените порти ще се организира в Държавен списък – Кюстендил, съобщи ФОКУС . Инициативата има за цел да запознае жителите с активността на архивите, съхраняваните документи и метода на тяхното потребление. Поводът е отбелязването на 75 години от началото на проведената архивна активност в България.

През 2026 година българската архивна общественост ще празнува 75-тата годишнина от началото на проведената архивна активност и основаването на Държавния архивен фонд на Републиката през 1951 година, през днешния ден – Национален архивен фонд на Република България. Част от тази общественост е и Държавен списък – Кюстендил, в който се съхраняват скъпите архивни документи за историята на институциите и значими персони от Кюстендилска област.

Събитията и самодейностите във връзка годишнината ще бъдат проведени под мотото " Памет, съгласуваност, благоприятни условия “, като започват през март и ще продължат до края на годината.

С помощта на няколко поредици в обществените мрежи всички архиви в страната по едно и също време ще доближават до повече хора, които да се срещнат със значимостта и високоотговорната задача на архивите и архивистите.

С първата поредност " Интересно в архивите “ във Facebook страниците на Държавен списък – Кюстендил ще бъдат представяни един път месечно изображения и информация за един скъп и забавен документ, съхраняван в архива. Това ще се случва всеки финален четвъртък на месеца от март до края на годината.

Следващата поредност " Хората в архивите “ ще даде опция да бъдат показани ръководители и чиновници, дали своя принос за основаването, развиването и одобряването на Кюстендилския държавен списък като значимо културно средище, съхраняващо документалната история на институции и персони в района. Всеки втори и четвърти вторник до края на годината ще се разгласяват материали за архивистите във Facebook страниците на архива.

Интересна ще бъде и поредицата " Ценни книги в архивите “. Всяка последна сряда на месеца ще бъде представяна по една книга от справочната библиотека на архива или от архивните фондове.

Освен в обществените мрежи, искащите ще могат да посетят и читалнята на архива, където ще се срещнат с активността на институцията, реда за потребление на архивните документи и презентации на забавни тематики, както и с настоящите архивисти в региона. Това ще се случва посредством самодейността " Ден на отворените порти “, която ще се организира на всяко 10-то число от месеца до края на годината.

Първият " Ден на отворените порти “ ще се организира от 11.00 до 15.30 часа на 10 март в административната постройка на Държавен списък – Кюстендил на улица " Райна Цанева “ №6, етаж 2.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР