Ден на отворените врати ще се проведе днес и утре

...
Ден на отворените врати ще се проведе днес и утре
Коментари Харесай

Ден на отворените врати на борда на НИК „Св. Св. Кирил и Методий във Варна

Ден на отворените порти ще се организира през днешния ден и на следващия ден (26 и 27 юли) на борда на НИК „ Св. Св. Кирил и Методий " по случай честването на три години от влизането на кораба в състава на ВВМУ, напомня Moreto.net.

Плавателният съд ще бъде основан на Морска гара и ще бъде отворен за жители и посетители на града от 13 до 17 часа през днешния ден и от 9 до 11 часа на следващия ден.

Корабът дебаркира в морската столица през април, откакто завърши сполучливо втората си полярна експедиция до Антарктида. По време на задачата си екипажът и българските полярници съумяха да доставят над 70 тона материали и структури за новата научноизследователска лаборатория на България на континента.

През 2021 година Висшето военноморско учебно заведение „ Н. Й. Вапцаров ", дружно с Българския антарктически институт и Софийския университет „ Св. Климент Охридски ", получиха научноизследователски транспортен съд. Главната цел на плавателния съд е да обезпечава превоза за българските полярни задачи до Антарктида и да взе участие в научноизследователските действия от Националната стратегия за полярни проучвания. След основаване на консорциум сред трите институции и фактическото придобиване на кораба, той влезе в състава на ВВМУ.

На 27 юли 2021 година на публична гала във Варна корабът получи името „ Св. св. Кирил и Методий ". Негова кръстница е номинираната за „ Оскар " българска актриса Мария Бакалова. Извършен бе и церемониален акт по издигане на военноморския байрак, с което научноизследователският транспортен съд получи бордови номер 421 и публично стана част от състава на Морско учебно заведение. Така България за първи път в своята история се снабди с боен научноизследователски транспортен съд.
Източник: moreto.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР