Съдбата на Паметника на Съветската армия: Общината вече е собственик на имота, в който се съхраняват фигурите
Демонтажът на Монумента на Съветската войска стартира в края на 2023 година, като решението за премахването му е още от 1993-та. То обаче не беше изпълнено до дъно и бъдещето на пространството към момента остава противоречиво.
Васил Терзиев, кмет на София: „ Ние сме притежатели на земята, обикновено е и фигурите да бъдат наша благосъстоятелност, с цел да може решението да се вземе от СОС. “
Събирането на идейни планове за Княжеската градина би трябвало да завърши до края на есента. От Българския антифашистки съюз пък проведоха митинг преди съвещанието на Общинския съвет. Те упорстваха фигурите да останат благосъстоятелност на страната.
Евгени Белий, ръководител на Българския антифашистки съюз: „ Фигурите са отстранени за реституция. Ние държим да се възвърне Паметникът на Съветската войска. “
Според „ Спаси София “ дебатите към паметника са идеологически дъвки, които отклоняват вниманието от значими тематики като презастрояването. Те приканиха кмета на София да върне решението за 22-етажната постройка в „ Младост “ за преразглеждане. Той го направи.
Васил Терзиев, кмет на София: „ Истината е, че стопански е изискан планът, общината не е ощетена като доходи, само че тук въпросът е за превоз и обществена инфраструктура. “
Работи се и по проект по какъв начин трите здания на ул. „ Цар Иван Шишман “, които са планувани за срутване и ново 5-етажно строителство, да бъдат предпазени. И трите здания не са монументи на културата, само че попадат в груповия монумент на културата „ Център 2 – част “. Това значи, че бъдещият план би трябвало да бъде координиран с Министерството на културата. Засега планът няма позволение за градеж.
Васил Терзиев, кмет на София: „ Ние сме притежатели на земята, обикновено е и фигурите да бъдат наша благосъстоятелност, с цел да може решението да се вземе от СОС. “
Събирането на идейни планове за Княжеската градина би трябвало да завърши до края на есента. От Българския антифашистки съюз пък проведоха митинг преди съвещанието на Общинския съвет. Те упорстваха фигурите да останат благосъстоятелност на страната.
Евгени Белий, ръководител на Българския антифашистки съюз: „ Фигурите са отстранени за реституция. Ние държим да се възвърне Паметникът на Съветската войска. “
Според „ Спаси София “ дебатите към паметника са идеологически дъвки, които отклоняват вниманието от значими тематики като презастрояването. Те приканиха кмета на София да върне решението за 22-етажната постройка в „ Младост “ за преразглеждане. Той го направи.
Васил Терзиев, кмет на София: „ Истината е, че стопански е изискан планът, общината не е ощетена като доходи, само че тук въпросът е за превоз и обществена инфраструктура. “
Работи се и по проект по какъв начин трите здания на ул. „ Цар Иван Шишман “, които са планувани за срутване и ново 5-етажно строителство, да бъдат предпазени. И трите здания не са монументи на културата, само че попадат в груповия монумент на културата „ Център 2 – част “. Това значи, че бъдещият план би трябвало да бъде координиран с Министерството на културата. Засега планът няма позволение за градеж.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




