Демографската криза и липсата на кадри са двете най-големи предизвикателства

...
Демографската криза и липсата на кадри са двете най-големи предизвикателства
Коментари Харесай

Министър Гуцанов поиска европейско финансиране за нови домове за възрастни

" Демографската рецесия и неналичието на фрагменти са двете най-големи провокации пред Европейския съюз и в случай че не заложим решения за тях, няма по какъв начин да продължим напред. “ Това съобщи министърът на труда и обществената политика по време на двустранна среща с изпълнителния заместник-председател на Европейската комисия Роксана Мънзату. Двамата разискаха проблемите, пред които са изправени страните членки, и провокациите, с които би трябвало да се оправят.

Министър Гуцанов сложи въпроса за обезпечаване на европейско финансиране за създаване на нови центрове за настаняване на възрастни хора. Осигуряването на качествени грижи и почтени условия на живот за възрастните за тях е един от целите на министър Гуцанов.

" Можем да реновираме здания с отпаднала нужда и да ги използваме за настаняване на възрастни хора, които имат потребност от грижа “, разяснява министърът. Той описа на Мънзату за последната самодейност на Министерството на труда и обществената политика, при която в България бяха разкрити пет нови центъра за настаняване на към 100 души тъкмо в такива здания.

и еврокомисар Мънзату разговаряха и за промени в европейското законодателство, които подсигуряват пенсионните права на жителите, работили допълнително от една страна от Съюза. " Трябва да осигурим правдивост. Не може един от главните цели при основаването на Европейския съюз да е свободното придвижване, а в този момент човек, който е работил допълнително от една страна членка, да не може да обезпечи пенсионните права ", съобщи министър Гуцанов.

Той се срещна и с федералния министър на труда и обществените въпроси на Германия Бербел Бас. " В България сега има 65 000 работни места, които са отворени с помощта на вложения от Германия. Важно е в тази комплицирана конюнктура да запазим тези места “, означи.

От своя страна министър Бас съобщи своята подготвеност да подсигурява правата на българите в нейната страна: " Искам да предпазя българските служащи и няма да търпя тяхната употреба “.

Двамата министри разискаха опциите за запознаване на служащите с техните права.

Темата за правата на работещите беше в центъра и на диалога на с министъра на труда и общественото обезпечаване на Кипър Янис Панайоту. Кипър поема председателството на Съвета на Европейски Съюз през януари 2026 година Министър Гуцанов предложения публично сътрудника си Панайоту в София.

Двамата разискаха целите на кипърското председателство и общите начинания на двете страни, които могат да намерят реализация.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР