Пеевски се отказва от конституционната комисия: Правя крачка назад, ще има нова комисия от експерти
Делян Пеевски от Движение за права и свободи направи стъпка обратно и се отхвърли да е член на конституционната комисия в Народното събрание.
Той разгласи решението си след срещата сред ПП-ДБ, ГЕРБ и Движение за права и свободи, на която се обсъждаха конституционни промени. От думите му стана ясно, че комисията ще бъде преструктурирана, а партиите са се разбрали в нея да няма прекомерно изявени политически лица.
" Правя крачка обратно в името на конституцията, измененията са неотложни.
България и конституцията са по-важни от всяка партия. Никой няма да излъчва политически фрагменти, с цел да няма тежестта на политическите лица. Това не значи, че излизаме от процеса. Във всяка ПГ ще се разисква всичко. Нека да работят специалистите ", разгласи Пеевски.
Проблемите в обединението няма да ги разясняваме. Това си е сред тях. Според нас конституционните промени ще се случат, съобщи пред медиите в Народното събрание Делян Пеевски.
Лидерът на Движение за права и свободи Мустафа Карадайъ още веднъж акцентира, че с измененията в конституцията промяната в правосъдната система не завършва, а трябват промени и в други закони.
" Това, което се разбрахме, е да махнем тясното партийно начало, ще изберем чисто нова конституционна комисия, с цел да няма разправии кой и къде. Всички ще излъчат единствено тесни специалисти, а към този момент водачите на партиите и знаковите политически лица ще разясняват процеса на Конституцията от тяхна позиция. Ще има работна група до края на другата седмица, с цел да забележим главните линии, където се припокриват във всичките планове ", продължи Делян Пеевски.
" Ако не се разберем какво ще вършим по главните точки - нищо няма да свършим. Аз върша крачка обратно в името на България и Конституцията, тъй като измененията са неотложни. Крачката я вършат всички. Никой няма да излъчва знакови лица от партиите, с цел да няма тежестта на всяко политическо лице ", сподели още националният представител.
Пеевски акцентира, че са постигнали безусловно единодушие по повод пълномощията на основния прокурор.
" По-скоро няма да отстраняваме фигурата на основния прокурор, тъй като има конституционно решение, което пречи да бъде отстранена. Ще ограничим пълномощията на основния прокурор. Но и казусът не е единствено в прокуратурата, да, промяната би трябвало да се направи. Българите не са удовлетворени от бавното съдопроизводство, би трябвало да ускорим този развой ", разяснява депутатът от Движение за права и свободи.
А по отношение на думите на акад. Денков, че " Възраждане " демонстрира експанзия и каква е позицията на партията - Карадайъ изрично съобщи, че от Движение за права и свободи постоянно са осъждали всякаква форма на апел за опълчване, експанзия и ненавист в обществото. " От друга страна се обръщаме към всички, които се надпреварват против осъждането на експанзията да бъдат по този начин безапелационни като от тяхно име се демонстрира експанзия към Движение за права и свободи, към мюсюлманите и към другите малцинства. "
Засега комисията няма ръководител, защото парламентарните групи не съумяха да се схванат кого да изберат да я оглави.
Водещите фигури на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и Движение за права и свободи се събраха по покана на десницата, с цел да решат какво ще вършат с измененията в главния закон, за които приказват от много време, само че до момента не се подхванали нищо съответно. Единственият план, който е оповестен, е на Движение за права и свободи. ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ настояват, че също разполагат с такива, само че не са ги оповестили.
На срещата бяха Бойко Борисов, Десислава Атанасова, Рая Назарян и Радомир Чолаков от страната на ГЕРБ; Кирил Петков, Христо Иванов, Надежда Йорданова и Никола Минчев от Политическа партия - Демократична България. Мустафа Карадайъ, Делян Пеевски, Станислав Анастасов и Йордан Цонев представляваха Движение за права и свободи.
Представители на останалите парламентарни политически сили - " Възраждане ", Българска социалистическа партия и Има Такъв Народ, нямаше.