Премиерът очаква дефицит над 3% в бюджета за 2026 г.
Дефицитът в плана на Бюджет 2026 ще е " много над 3% ", разгласи при започване на държавното съвещание министър-председателят Румен Радев. Документът ще бъде показан през днешния ден в Министерството на финансите, а по-късно ще бъде оповестен на уеб страницата на ведомството.
" Цифрата на недостига, която чакат всички от министъра на финансите, ще бъде над 3%, дори много над 3, и всички тези, които докараха недостига до 7,5% и ни докараха до това състояние, в този момент ще имат своите искания ", разяснява Радев.
Той не сподели никакви числа, само че разгласи, че ще има ограничения за повече доходи и стесняване на разноските. Шефовете в бордовете на държавните компании ще бъдат понижени, а също така ще има и таван на заплатите им.
Всички, които докараха недостига до 7,5%, в този момент ще имат своите искания да създадем бюджет до 3%, само че ние няма да оставим българската стопанска система да се задушава, тъй като тя, а не екселските таблици, ще ни изведе от тежката финансова обстановка, няма да оставим българските общини с разкопани улици и няма да намаляваме нито с евро приходите, с изключение на действително намаляване на заплати на управленията на някои държавни предприятия и бордове, съобщи Радев.
Освен това броят на хората в управленията ще бъде понижен, а където законът разрешава - ще се отстранен и одитните комитети. За огромна административна промяна обаче са нужни и промени в закони и нормативни актове, само че няма да има всеобщи чистки. Още с този бюджет вървят процеси за право за пенсия на някои чиновници.
За бюджета министър председателят съобщи, че най-голямото предизвикателство не е големият недостиг, а заложената в последните сглобки формула за бюджетиране, в която е заложен растеж на разноските в опит да се създадат българите богати с финансови гимнастики и фокусиране само върху вътрешното ползване, безсистемно изтегляне на дълг за покриване на обществени разноски и прям обир, с авансово изземване на налози, вдишване на неосигурени финансови принадлежности, укриване и прекачване за последващи години на осъществени към този момент действия и никакви старания и действителни ограничения за стимулиране на стопанската система, възстановяване на капиталовия климат и повишение на продуктивността. " Затова пък наследяваме доста съмнителни публични поръчки със мощен корупционен привкус, неизпълнени планове по ПВУ и ред други неща. Резултатът е голям недостиг, 35% сива стопанска система, рекорден спад на индустриалното произвеждане, вложенията и експорта ", твърди Радев.
Той още веднъж повтори, че до края на годината минималната заплата ще е 620,20 евро. През август ще бъде показана нова формула за определянето й, само че от 2027 година Освен това държавните служители ще стартират да заплащат своите осигуровки. Максималният застрахователен приход ще е 2300 евро. Разходите в администрацията би трябвало да се свият с 10%.
" Цифрата на недостига, която чакат всички от министъра на финансите, ще бъде над 3%, дори много над 3, и всички тези, които докараха недостига до 7,5% и ни докараха до това състояние, в този момент ще имат своите искания ", разяснява Радев.
Той не сподели никакви числа, само че разгласи, че ще има ограничения за повече доходи и стесняване на разноските. Шефовете в бордовете на държавните компании ще бъдат понижени, а също така ще има и таван на заплатите им.
Всички, които докараха недостига до 7,5%, в този момент ще имат своите искания да създадем бюджет до 3%, само че ние няма да оставим българската стопанска система да се задушава, тъй като тя, а не екселските таблици, ще ни изведе от тежката финансова обстановка, няма да оставим българските общини с разкопани улици и няма да намаляваме нито с евро приходите, с изключение на действително намаляване на заплати на управленията на някои държавни предприятия и бордове, съобщи Радев.
Освен това броят на хората в управленията ще бъде понижен, а където законът разрешава - ще се отстранен и одитните комитети. За огромна административна промяна обаче са нужни и промени в закони и нормативни актове, само че няма да има всеобщи чистки. Още с този бюджет вървят процеси за право за пенсия на някои чиновници.
За бюджета министър председателят съобщи, че най-голямото предизвикателство не е големият недостиг, а заложената в последните сглобки формула за бюджетиране, в която е заложен растеж на разноските в опит да се създадат българите богати с финансови гимнастики и фокусиране само върху вътрешното ползване, безсистемно изтегляне на дълг за покриване на обществени разноски и прям обир, с авансово изземване на налози, вдишване на неосигурени финансови принадлежности, укриване и прекачване за последващи години на осъществени към този момент действия и никакви старания и действителни ограничения за стимулиране на стопанската система, възстановяване на капиталовия климат и повишение на продуктивността. " Затова пък наследяваме доста съмнителни публични поръчки със мощен корупционен привкус, неизпълнени планове по ПВУ и ред други неща. Резултатът е голям недостиг, 35% сива стопанска система, рекорден спад на индустриалното произвеждане, вложенията и експорта ", твърди Радев.
Той още веднъж повтори, че до края на годината минималната заплата ще е 620,20 евро. През август ще бъде показана нова формула за определянето й, само че от 2027 година Освен това държавните служители ще стартират да заплащат своите осигуровки. Максималният застрахователен приход ще е 2300 евро. Разходите в администрацията би трябвало да се свият с 10%.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




