Дефицитът е рекорден от май месец и това е на

...
Дефицитът е рекорден от май месец и това е на
Коментари Харесай

Проданов реве като карпатска мечка: На червено сме, дефицитът е рекорден!

Дефицитът е рекорден от май месец и това е на фона на засилената инфлация. Рекорден е - 2,5 милиарда Става дума за открития недостиг - забележимия. Това разяснява пред NOVA депутатът от " Прогресивна България " и ръководител на Комисията по бюджета Константин Проданов.  

" Скритият недостиг са залежаващите по чекмеджета фактури, действия които не са фактурирали. Числата, които господин Донев цитира бяха за 2,5 млрд евро в допълнение. Тече разбор и в идващите дни ще излезем с съответни разкрития за огромни злоупотреби, нагласени публични поръчки, предплатени заплащания по контракти, по които нищо не е свършено. Става дума за стотици милиони и повече.

Най-много нормално е в елементарните планове. Другият основен миг е обстановката с фискалния запас, която е сериозна. Клисурски съобщи, че бил цялостен, само че използваемите средства в него към днешна дата са по-малко от милиард ", споделя още той.

Проданов изяснява, че преди да се подхващат съответни ограничения, би трябвало да има ясна визия за положението на страната. 

" Г-н Донев през днешния ден ще направи брифинг за ограниченията и траекторията на недостига ", разгласи той. 

Проданов разяснява и личните си думи, че пенсионерите няма да обеднеят без 2 евро добавки. 

" Това, което през вчерашния ден мина на второ четене и през днешния ден ще влезе в зала е смяна в удължителния закон, която усилва пенсията на над 800 хиляди пенсионери. Това е нарастване на пенсиите за най-малък застрахователен стаж и възраст, което не беше направено от предните ръководещи. Това са по 25 евро. 

Промяната във връзка с коронавирус добавката - логиката е напълно друга. На първо място да кажем, че това беше краткотрайна мярка, а коронавирус към този момент няма. Ако в сегашната обстановка се пенсионирате на следващия ден, получавате цялостна коронавирус добавка, само че минималните пенсии - в тях коронавирус добавка към този момент няма. Защото в годините е вкарвана и изкарвана, правени са промени на коляно и в този момент тези, които са на минимална пенсия, не я взимат.

Тук има едно деформиране, което желаеме да изправим. Идеята беше да преместим общественото подкрепяне в обществената система, където му е мястото. 

Фразата, която се поставя в устата ми беше, че няма да обеднеят, само че втората част беше, че никой няма да бъде оставен зад борда ", изясни той. 

" Увеличаваме пенсиите, а не взимаме добавка ", посочи той.

" Ситуацията с бюджета е меко казано скандална. Очаква се да влезем в свръх недостиг ", сподели още Проданов. 

Той изясни, че доста зависи от бюджета по кое време ще се тегли нов заем. 

" Свързано е с конюнктурата на интернационалните финансови пазари, където е евентуално по-нататъх лихвените проценти да са по-големи. Фискалният запас е опоскан, все едно са минали ято скакалци. Има по-високи приходи от налози и имаме рекорден недостиг и то е единствено забележимия.

Фискалният запас, за който Асен Василев приказва са средства, които не можем да пипаме. Никой не обича да стартира с рестрикции.

По ПВУ би трябвало предплатено да разплатим над 4 млрд евро. Ако не ги финансираме, остава риск за общини и бизнес които са почнали плановете. Живи-умрели, би трябвало да намерим тези пари ", изясни още той. 

" Въпреки извънредно тежката фискална обстановка, първият ни ангажимент беше обществените заплащания да не са пипани. Затова всички пенсии, даже тези които предходните ръководещи не сметнаха за нужда да се пипат, ние вършим през днешния ден "  

Проданов разяснява и изявлението на Владимир Николов за майчинството, което провокира бурни реакции. 

" Не може да се приказва за никакви промени в майчинството, до момента в който не се оправи казуса с яслите и детските градини. В този подтекст го сподели Владо Николов. Явно би трябвало доста деликатно да приказваме, тъй като предния път ме нападната, когато цитирах Достоевски ", сподели той. 

" Прогресивна България " се готви да изземва и нелегално добити имущества. 

" Всеки, за който се откри, че има нещо нелегално добито - ще му бъде отнето. Не желаеме обаче да го вършим, тъй че да падне в съда. Помня в зората на демокрацията имаше един народен представител, който споделяше, че икономисва от закуски. Пак споделя, Министерство на вътрешните работи и правосъдната власт работят по тези проблеми с нелегално добито имущество и противозаконни публични поръчки, ще бъдат разкрити и където е нужно ще бъдат иззети ", уточни Проданов.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР