Дебютни голове донесоха победата на "Левски" срещу "Монтана" в първия

...

Монтана загуби с 0:2 гостуването на Левски

Дебютни голове донесоха успеха на "Левски " против "Монтана " в първия кръг на пролетния дял от шампионата.
"Сините " надделяха гостите с 2:0 на стадион "Георги Аспарухов " в мач от 17-ия кръг на efbet Лига. Попаденията бяха дело на Здравко Димитров (14`) и Стивън Петков (50`). Така столичани прекъснаха серията си от четири следващи мача в шампионата без триумф, в които бяха взели едвам една точка. Петият триумф на 26-кратните първенци през този сезон е първи от дебюта на Славиша Стоянович против "Локомотив " (Пловдив) при започване на декември.
Още във втората минута Галчев получи жълт картон, а в 6-ата минута Цонков направи огромен пропуск, като от няколко метра не прати топката в мрежата след центриране от фаул на Тасев.
В 11-ата минута гостите желаеха дузпа. Атанасов фаулира нахлуващия на скорост Бари, а реферът Георги Давидов даде фаул на линията, до момента в който нападателят на "Монтана " имаше искания за 11-метров углавен удар. След центрирането от фаул още веднъж Цонков игра с глава, само че този път стреля над горната греда.
Секунди по-късно "Левски " поведе с първата си свестна офанзива. Робърта се върна да вземе топката и отвори пространство на Димитров. Нидерландецът се обърна с топката и потегли към вратата на "Монтана ", след което изведе играча с №11 на столичани. Крилото първо финтира Александър Башлиев и след това означи първото си попадение за клуба в шампионата.Бившият състезател на "Септември " (София) отпразнува гола си дружно с Валери Божинов, който му бе споделил, че ще се разпише точно през днешния ден.
Играещият по-добре състав през този интервал отбор на "Монтана " се опита незабавно да върне попадението, само че Микулич се хвърли в краката на Бари и избави.
"Левски " последователно взе самодейността, само че Димитров пропусна две благоприятни условия. Първо нацели Робърта от директен свободен удар, а по-късно финтира двама бранители, само че взместо да подаде на Петков, стреля и бранител мазета.
Тома Даске пък получи жълт картон, който ще го извади от гостуването на "Етър " в другия кръг.
Второто полувреме стартира с по-добра игра на "Левски " и в 50-ата минута домакините към този момент водеха с 2:0. Този път прецизен бе Стивън Петков, който технично насочи топката от 18 метра в долния ляв ъгъл на Макенджиев. Попадението е първо в кариерата на юношата на "Левски " с родния му клуб, което пристигна след 17 мача. Преди това Галчев опитва отдалечен изстрел, а в 55-ата минута Макенджиев избави вратата си от трети гол. Този път опитният вратар сподели добър инстикт, откакто Михов беше на път да прати топката в личната си врата.
Адам Буджама смени Георгиев, само че домакините бяха тези, които диктуваха събитията и търсеха трети гол, само че без да основават чисти положения.
В 66-ата минута Бари след бърза контраофанзива не съумя да засече топката във вратата и да върне интригата.
"Сините " започнаха пролетния дял от шампионата с две от петте нови попълнения - Звонимир Микулич и Ребин Сулака, които смениха твърдите титуляри от есента - капитана Николай Михайлов и Алекс Петков.
Пред хърватския вратар, който дебютира за столичани, в скица 4-4-2 започнаха Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Ребин Сулака и Патрик-Габриел Галчев. Капитанът Мартин Райнов и Тома Даске бяха вътрешните халфове, а Насиру Мохамед и Здравко Димитров са на двете крила, до момента в който Стивън Петков и Найджъл Робърта водят офанзивата.
Начо Монсалве и Фейсал Рерас са запаси и също могат да дебютират със синята фланелка.
Треньорът на гостите Атанас Атанасов залага на 4-2-3-1. Благой Макенджиев е вратар, Александър Башлиев, Иван Михов, Стоан Предев и Стефан Цонков са в отбрана. Опорните халфове са Радослав Терзиев и Йордан Йорданов, до момента в който Тони Тасев, Николай Минков и Сергей Георгиев работят зад Билал Бари, който е мечтан от "Левски " и през седмицата може да премине на "Герена ".
"Сините " почитатели се надяват слабото показване през есента да остане единствено неприятен спомен и тимът бързо да се изкачи в класирането. Левскарите са в долната половина на таблицата, с най-малък задатък пред отборите в зоната на изпадащите. В същото време, няколко следващи победи могат да приближат състава на Славиша Стоянович до топ 6.
През есента "Левски " реализира най-убедителната си победа точно против "Монтана ". "Сините " ликуваха на "Огоста " с 4:0, като головете бяха дело на Стайн Спиерингс (2), Паулиньо и Ивайло Найденов. Това е противникът, против който "Левски " има най-дълга серия без загуба - 21 мача

"Левски- "Монтана 2:0

1:0 Димитров (14)
2:0 С.Петков (50)

"Левски ": Звонимир Микулич; Ивайло Найденов, Живко Атанасов, Ребин Сулака, Патрик-Габриел Галчев; Насиру Мохамед, Тома Даске, Мартин Райнов, Здравко Димитров; Стивън Петков, Найджъл Робърта
Старши треньор: С. Стоянович

"Монтана ": Благой Макенджиев; Александър Башлиев, Иван Михов, Стоан Предев, Стефан Цонков, Радослав Терзиев, Йордан Йорданов, Тони Тасев, Билал Бари, Николай Минков, Сергей Георгиев
Старши треньор: А. Атанасов

Съдия: Георги Давидов