Тихият убиец алкохолът: 6-те вида рак, които може да причини
Дебатът за изгодите и вредите от алкохола се води от години. Някои настояват, че умерената консумация на алкохолни питиета може да бъде потребна за организма, до момента в който други считат, че алкохолът би трябвало изцяло да се заобикаля. За благополучие с възходящия брой научни проучвания по тематиката получаваме по-точна визия за въздействието на алкохола върху здравето, изключително когато става въпрос за рак. В 14-ия отчет, оповестен от Американската асоциация за проучване на рака (AACR) от 18-ти септември 2024 година, в детайли се разказва комплицираната връзка сред алкохола и рака. Изследователите стигат до заключението, че потреблението на алкохол е обвързвана с риска от развиване на шест типа онкологични болести, в това число рак на главата и шията, рак на хранопровода и рак на стомаха.
Алкохолът и ракът
В доста култури и страни по света пиенето на алкохол се счита за безвредно и безобидно забавление. Въпреки това резултатите от проучванията през последните години все по-често сочат, че потреблението на алкохол и злоупотребата с него водят до разнообразни здравословни проблеми.
Да напомним, че при потреблението на алкохол човешкият организъм го трансформира в ацеталдехид – вещество, способно да провокира оксидативен стрес, който води до нарушена чернодробна функционалност и способства за натрупването на оцетна киселина в организма. Имайте поради, че главният механизъм на увреждане на черния дроб е обвързван с развиването на мастната болест на черния дроб, алкохолния хепатит и цирозата (основните рискови фактори за развиване на рак на черния дроб)
Освен това алкохолът може да усили проникването на други канцерогени в клетките и да наруши метаболизма на най-важните хранителни субстанции и хормони.
Тъй като е токсично вещество, ацеталдехидът е кадърен да поврежда ДНК и протеините в клетките. Този развой от своя страна води до разновидности и в последна сметка до развиването на разнообразни типове рак.
В същото време връзката сред алкохола и рака зависи от количеството употребяван алкохол: колкото повече и по-често човек пие алкохолни питиета, толкоз по-голям е рискът от развиване на рак. Въпреки това даже дребни или умерени количества алкохол могат да усилят риска от развиване на някои типове рак (особено рак на гърдата при жените).
В научната работа, показана в списанието American Cancer Society за 2019 година, се показва, че повече от един на всеки 20 регистрирани случая на рак е обвързван с потреблението на алкохол. Този брой продължава да се усилва с течение на времето, тъй че статистиката е разочароваща.
Алкохолът и рисковите фактори
В отчета, оповестен неотдавна в уеб страницата на Американската асоциация за проучване на рака (AACR), се акцентира комплицираната връзка сред потреблението на алкохол и развиването на рак.
Новият обстоен документ разказва най-новите статистически данни за заболеваемостта от рак, смъртността и преживяемостта и акцентира смисъла на клиничните проби. Авторите на отчета подчертават върху революционните достижения в диагностиката и лечението на рака.
„ Бъдещето на науката и медицината в региона на лечението на рака наподобява обещаващо. Методите за диагностика стават все по-напреднали, а новите технологии последователно се усъвършенстват “, съобщи президентът на AACR Патриша Лорусо.
Учените считат, че 40% от всички случаи на рак са свързани с по този начин наречените „ модифицируеми рискови фактори “, т.е. фактори, които човек може независимо да промени. Това значи, че рискът от развиване на рак се усилва съразмерно на количеството употребяван алкохол.
По този метод даже леката и умерена консумация е ненапълно обвързвана с покачвания риск от някои типове рак (особено рак на гърдата). Припомняме – преди се смяташе, че малко количество алкохол може да бъде потребно за здравето, само че по всичко проличава, че резултатите от последните научни проучвания опровергават това.
Алкохолът е причина за шест типа рак
Основният извод от новата научна работа е откритата връзка сред потреблението на алкохол и рака на главата и шията, на хранопровода, на черния дроб, на стомаха, на дебелото черво и на гърдата. Изследователите означават също по този начин, че комбинирането на потреблението на алкохол с тютюнопушене доста усилва риска от развиване на рак.
Получените резултати обаче напълно не значат, че всеки, който пие алкохол, ще се разболее от рак, защото за развиването му способстват фактори като нарушено асимилиране на питателните субстанции, промени в равнищата на хормоните и навлизане на нездравословни химикали в клетките на организма.
Изследователите означават и прекомерно тревожната наклонност за повишаване на някои типове рак измежду младежите. Например честотата на ранния колоректален рак измежду възрастните на възраст под 50 години се е увеличавала с 1,9 % всяка година сред 2011 и 2019 година Този развой продължава и в този момент.
Въпреки че точната причина за тази наклонност към момента се изследва, резултатите на американските учени демонстрират връзката сред честата и постоянна консумация на алкохол в ранна и междинна възраст и по-високия риск от развиване на колоректален рак в по-напреднала възраст.
„ Добрата вест в цялата тази история е, че количеството алкохол е фактор, който може да бъде следен “, заключават създателите на отчета.
Между другото, известното неправилно разбиране, че типът на алкохолната напитка въздейства върху риска от развиване на рак, не е правилно. Всъщност, означават откривателите, рискът се дефинира от количеството етанол, съдържащо се в дадена напитка, без значение от нейния тип.
Профилактика и лекуване на рака
Намаляването или избягването на алкохола може да понижи риска от развиване на рак, както и въвеждането на стратегии за повишение на осведомеността за алкохола. Това е значима информация, защото заболяемостта от другите типове рак се усилва в международен мащаб.
В допълнение към ограниченията, ориентирани към предварителна защита на рака и повишение на публичната информираност, създателите на новия отчет акцентират редица позитивни фактори в битката с рака. Сред тях са 15 утвърдени противоракови медикаменти, в това число първичната клетъчна имунотерапия въз основата на тумор-инфилтриращи лимфоцити за пациенти с меланом и новото биспецифично антитяло за лекуване на дребноклетъчния рак на белия дроб.
Вниманието на учените е привлечено и от такива софтуерни нововъведения като инструментите, основани на изкуствен интелект, които оказват помощ за ранното диагностициране на рака, както и минимално инвазивните проби за оценка на наследствения риск от рак.
Да пиеш или да не пиеш?
Резултатите от новия отчет ясно демонстрират, че евентуалните опасности, свързани с използването на алкохол, евентуално надвишават изгодите. И въпреки че голям брой научни проучвания по-рано демонстрираха, че аленото вино може да има предпазен резултат против някои болести, няма ясни доказателства, че то оказва помощ за попречване на рака.
Факт е, че етанолът – химическото название на алкохола – самичък по себе си е канцероген, който може да предизвика развиването на онкологични болести. Припомняме, че с изключение на рак, алкохолът като цяло има негативно влияние върху организма.
Резултатите от огромно изследване, оповестено неотдавна в списание Jama Networks, демонстрират, че колкото повече хора пият, толкоз по-голям е рискът от гибел по каквато и да е причина. В изследването са взели участие повече от 135 000 възрастни поданици на Обединеното кралство.
Пушачите и хората със затлъстяване би трябвало да обръщат изключително внимание на избягването на алкохола, защото тези фактори дружно с алкохола доста усилват риска от рак.
И по този начин, какъв извод може да се направи от всичко гореизложено? Вероятно не си заслужава да си отказвате чаша вино или бира на среща с другари. По-скоро става въпрос за това да сте наясно с евентуалните опасности и да консумирате лимитирано количество алкохол. Всичко е въпрос на сдържаност, осведоменост и взимане на осведомени решения, както нормално се прави. Бъдете здрави!