Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен приключи в събота 10-дневната

...
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен приключи в събота 10-дневната
Коментари Харесай

Чайна дейли: Антъни Блинкен се опитва да създаде антикитайски съюз в Азиатско-тихоокеанския регион

Държавният секретар на Съединени американски щати Антъни Блинкен завърши в събота 10-дневната си обиколка в шест прилежащи на Китай страни - Лаос, Виетнам, Япония, Филипините, Сингапур и Монголия.

Посещенията имаха за цел да потвърдят смисъла на антикитайския съюз, който държавното управление на американския президент Джо Байдън се пробва да сътвори в Азиатско-тихоокеанския район, отбелязва в. " Чайна дейли ".

Това не е просто 18-ата обиколка, която Блинкен подхваща в района като държавен секретар на Съединени американски щати, само че и първата аудиенция в чужбина на американският първи посланик след отдръпването на Байдън от конкуренцията за идните президентски избори в Съединени американски щати. Обявена на 22 юли, обиколката съгласно формалните изказвания е била планувана броени часове откакто Байдън отдръпна кандидатурата си за преизбиране.

Липсата на нормалната реторика на Блинкен, че " дружно ставаме по-силни ", при сбогуването му с района след най-дългата му обиколка през последните повече от три години, служи за индикация, че пътуването не е било безпроблемно, показва " Чайна дейли ".

По време на тази продължителна обиколка прозираше предпочитание за ограничение на въздействието на Китай, макар че Вашингтон твърди, че не води политика за въздържане на Пекин, отбелязва Франс прес.

По време на визитата си в лаоската столица Виентян в края на предходната седмица Блинкен се изрече в този смисъл пред китайския външен министър Ван И по време на двустранните диалози, избрани като " откровени и градивни " от американската страна.

В Токио и Манила американският държавен секретар Блинкен и съпътстващият го американски министър на защитата Лойд Остин оповестиха, че са укрепили връзките в региона на защитата с Япония и Филипините, по думите им, за попречване на китайските " провокации ", по-конкретно в Южнокитайско море, отбелязва Агенция Франс Прес.

" Много сме щастливи да ви забележим още веднъж ", сподели във вторник в Манила президентът на Филипините Фердинанд Маркос-младши и добави: " Малко съм сюрпризиран, като се има поради какъв брой необикновена стана политическата обстановка в Съединени американски щати, само че се веселя, че намерихте време да дойдете и да ни посетите. "

В Сингапур върховен посланик попита Блинкен за " шума, който се подвига към кандидат-президентската акция в Съединени американски щати ". " Наистина ли? Не бях чувал нищо за това ", отговори американският държавен секретар, предизвиквайки смеха на публиката, преди да се опита да даде сериозен отговор, отбелязва " Чайна дейли ". " Имаме тези периодически процеси, наречени избори, и мисля, че е обикновено преди всеки избор, като се има поради значимостта на въздействието, което нашата страна има по света - несъмнено, че мнозина задават въпроси ", отвърна Блинкен.

Неговият коментар, че " има редица константи, които не се трансформират фундаментално, без значение от това кой печели съответните избори ", единствено ускори убеждението на сътрудниците му в противоположното, показва " Чайна дейли ".

В Япония обаче паниката беше осезаема. " Намираме се в исторически преломен миг ", съобщи японската външна министър Йоко Камикава пред двамата гостуващи американски високопоставени представители. " Що се отнася до обстановката в Съединени американски щати, ние я следим с огромен интерес ", сподели тя и добави: " При всички случаи обаче, с цел да защитим напълно интернационалния ред, Япония и Съединени американски щати... би трябвало да продължат да укрепват нашата обща възпираща мощ. "

По време на визитите си Блинкен непроменяемо избягваше да дава отговор, когато го питаха кой ще завоюва президентските избори през ноември и по какъв начин ще се отрази това на външната политика на Съединени американски щати. " Едно от преимуществата на моята работа е, че не се занимавам с политика ", сподели той в Сингапур, давайки общоприет за него отговор.

Въпреки че задължението на държавното управление на Байден към районните съдружници и сътрудници на Вашингтон остава, по думите на Блинкън, хладнокръвен, наподобява, че последните възприемат внимателно оттегляне от конфронтационната позиция на Съединени американски щати в Азиатско-тихоокеанския район и заемат изчаквателна позиция, обобщава " Чайна дейли ".

Източник Българска телеграфна агенция

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР