Държавният дълг продължава да нараства в световен мащаб, а с

...
Държавният дълг продължава да нараства в световен мащаб, а с
Коментари Харесай

Глобалният публичен дълг - тихата криза, която залива света в забавен каданс

Държавният дълг продължава да нараства в международен мащаб, а с него и капацитетът за многостранна криза. Както Международният валутен фонд (МВФ), по този начин и Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР) предизвестиха през последните месеци за високите равнища на дълг, които държавните управления по света натрупват, като те биха могли да доближат или даже да надвишават 100% от международния Брутният вътрешен продукт преди края на това десетилетие (в момента е към 95%). В този подтекст специалистите предизвестяват, че възходящият напън от лихвените проценти върху обществените финанси в международен мащаб може да повлияе на финансирането на политиките на страните или даже да докара до несъблюдение на отговорности.

Увеличението на дълга няма географски бариери, нито прави разлика сред богати и разрастващи се страни. Всъщност, МВФ предвижда, че държавните управления на Г-7 ще усилят брутните си отговорности приблизително с 4,4% до 2030 година, до момента в който Китай ще ги усили с 9,7%, а разрастващите се страни приблизително със 8,4% през този интервал.

„ Рисковете, свързани с дълга, към този момент бяха високи. При извънредно неподходящ сюжет, световният обществен дълг може да доближи 117% от Брутният вътрешен продукт до 2027 година Това би представлявало най-високото равнище от Втората международна война насам, надвишавайки базовите прогнози с съвсем 20% “, заключава скорошен разбор на отдела по фискални въпроси на МВФ.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР