Без стабилен бюджет за 2025 г.? Дефицитът и разходите поставят държавните финанси в риск
Държавният бюджет за 2025 година към момента не е показан от Министерството на финансите, а по думите на Лъчезар Богданов, основен икономист на, може да се стигне до вид, при който Народното събрание ще работи с сегашния бюджет с удължение на периодите или служебното държавно управление ще внесе собствен план.
„ Границата от 3% недостиг не е целесъобразна. Тя е позволена при стопански шокове, само че в естествена обстановка дефицитът би трябвало да бъде овладян “ , декларира Богданов пред „ БНР “. По негови думи казусът не е в приходите, които са нарастнали с над 12%, а в увеличените разноски . Според него са нужни структурни промени, с цел да се избегне дълготраен финансов дисбаланс.
В показания от ИПИ различен бюджет са заложени следните правила
„ Не би трябвало да има безкрайно нарастване на заплатите и настоящите разноски. Амбициите за разноски би трябвало да са съобразени с макроикономическата среда и да се дефинират рационални предели “ , изяснява Богданов.
Стратегия за обществени стратегии – съгласно ИПИ, обществените стратегии би трябвало да са ориентирани към тези, които в действителност имат потребност, с цел да се избегне прекалено разширение. Ниски данъчни ставки и възстановяване на събираемостта.
„ Трябва да се запазят ниските данъчни ставки за тези, които съблюдават закона, а администрацията би трябвало да насочи напъните си към събиране на дължимото от тези, които заобикалят данъчните закони “, акцентира Богданов.
Общините усилват локалните налози и такси: Кои градове са най-засегнати?