Държавният бюджет е стратегически документ не само за управлението на

...
Държавният бюджет е стратегически документ не само за управлението на
Коментари Харесай

Атанас Атанасов: Заложените приходи в Бюджет 2025 г. са нереалистични, „на хартия“

„ Държавният бюджет е стратегически документ освен за ръководството на обществените финанси и осъществените посредством тях политики, само че и за присъединяване на страната в стопанската система “. Това съобщи в пленарна зала  националният представител от ПГ Българска социалистическа партия – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Атанас Атанасов по време на желаното от левицата чуване на служебния финансов мистър Людмила Петкова. 

 

Той съобщи, че преди всичко за Българска социалистическа партия е значимо да забележим по какъв начин е обезпечена декларираната актуализация на приходите,  по какъв начин се обезпечава растежът на МРЗ, ще продължи ли поредната политика по нарастване на приходите в областта на междинното обучение, растежът на работните заплати съгласно направените законодателни промени на работещите в системата на Министерство на вътрешните работи, Министерство на защитата и Висшето обучение.

 

По думите му залаганото в бюджета на служебния кабинет фрапантно нарастване на приходите е доста оптимистично, изключително след като  растежът на стопанската система ще бъде под 3%, а разчетената инфлацията под 2,5%. “Ясно е, че това се прави с цел да влезнете в оповестения недостиг от 3 % само че се слага под риск цялата бюджетна рамка и заложените политики по приходите “, акцентира той.

 

Според него би трябвало да се види каква е повода за слабото осъществяване на заложената финансова стратегия, защото към 30.10.2024 година тя е изпълнена на 4,65 милиарда лева при планувани 9,94 милиарда лева за цялата 2024 година

 

„ За първи път в актуалната история на България Българска народна банка се разгласи публично против плана за бюджет на страната. Това няма по какъв начин да остане неусетно и не можем да си затворим очите във връзка опасенията на централната ни банка, че няма да успеем да се вместим в недостиг от 3% от Брутният вътрешен продукт и че се оферират противозаконни разпореждания “, разяснява социалистът.

 

Народният представител от ПГ на Българска социалистическа партия – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА и ръководител на МО в Българска социалистическа партия Габриел Вълков напомни, че е имало декларирана поддръжка за ограничения на Българска социалистическа партия в приходната част, като облагане на свръхпечалбите на банките, които възлизат на над 3, 5 милиарда лева " Кой наложи отпадането на този спомагателен налог върху тези облаги? Банковото лоби ли го наложи? ", попита социалистът. 

 

" Защо не облагате с налог огромните фармацевтични компании, огромните търговски вериги, които изнасят облагите си в чужбина. Кой реши, че е да бъдат обложени с по-голям налог работещите хора в България? Защо решихте, че е по-добре да вдигнете Данък добавена стойност на хляба и брашното, които въздействат на съществени артикули и непосредствено бъркат в джоба на българските жители. Това ли е методът да закърпите Бюджет 2025, да дооберете популацията на най-бедната страна в Европейски Съюз, за сметка на богатите, които да натрупат още милиони? ", насочи въпросите си към финансовия министър той. 

 

Депутатът от ПГ на левицата Андрей Вълчев съобщи, че България е под засилен мониторинг поради непълен потенциал в битката с прането на пари.  Той изясни, че в Съвета за съгласуваност и съдействие в битката с пране на пари и финансирането на тероризма влизат ведомства, измежду които Агенция „ Митници “, Национална агенция за приходите (подопечни на МФ),  Агенция по вписванията,  прокуратурата, са изготвили тактика 2023г – 2027г. Социалистът разяснява, че измежду стратегическите цели, записани там е обезпечаването на пълномощия, административен потенциал и принадлежности на органите и институциите ангажирани с предварителната защита на изпирането на пари и финансирането на тероризъм. „ Как се вписва концепцията за прошка в този стратегически приоритет? “, попита депутатът.

 

По думите му в тактиката още е записано и дейно използване на  учреден на риска метод при надзор на дейностите. Вълчев акцентира, че в нея са заложени и ограничения за превъзмогване на регулаторните пропуски в националната система за противопоставяне на изпирането на пари и противопоставяне на тероризма.

 

„ Как предложенията за прошка се отнасят към ограниченията против изпирането на пари? Към ограниченията за предварителна защита на потреблението на финансовата за система, организацията и контрола по тяхното осъществяване? Какво се случва, в случай че вашите оферти не получат утвърждение от интернационалните институции, до които сте отправили питане? Как би се отразило  това на обществените и капиталовите разноски, които предвиждате? “, попита Андрей Вълчев.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР