Държавната ТЕЦ Марица изток 2 не се е отказала доброволно

...
Държавната ТЕЦ Марица изток 2 не се е отказала доброволно
Коментари Харесай

Студеният резерв минал към ТЕЦ "Варна", защото държавна ТЕЦ застрашила системата

Държавната Топлоелектрическа централа " Марица изток 2 " не се е отказала непринудено в интерес на Топлоелектрическа централа " Варна " да поддържа така наречен леден запас. Това е станало откакто, без да става притежание на обществото, преди година е била " мощно застрашена " енергийната система - централата не е могла по едно и също време да обезпечи ток за потреблението и да поддържа леден запас. Това изясни в утринния блок на Би ти Ви енергийният министър Теменужка Петкова в отговор на въпрос.

Тецът, 70% благосъстоятелност на почетния водач на Движение за права и свободи Ахмед Доган, през 2018-а завоюва контракти над 27 млн. лева от търговете за леден запас. Дейността и бе прекъсната от началото на 2015 година

Петкова изясни, че квотите на студения запас се дефинират от министъра според закона като тази година те са приблизително 650 мегавата, а разноските на Енергийния систематичен оператор за тях за 2018 година са били 57 млн. лева Каква ще е цената на студения запас тази година следва енергийният регулатор да дефинира. Цената е контролирана, вършат се търгове, с цел да има бистрота, разгласи министърът.

Обясни, че Топлоелектрическа централа " Варна " е втората по величина централа в страната и заема доста съществено място в електренергийната система от страната. Обяви, че неслучайно откакто е изведена от енергийната система е имало " сериозен проблем ". Обясни, че това се случило откакто предходният притежател ЧЕЗ не направил никакви вложения в сероочистващи съоръжения и се наложило да затвори централата.

В момента Топлоелектрическа централа " Варна " работи и за ток, и за леден запас, разгласи министърът. Наскоро някогашният транспортен министър Данаил Папазов, който е и шеф на компанията притежател на централата, разгласи, че досега в поправки в теца са вложени 30 млн. лева, които са били обезпечени от заеми от две банки. " Капитал " оповестява, че от оповестените контракти за предоставени публични поръчки е видно, че вложените в поправки средства са не повече от 16 млн. лв..

Направени са всички изпитвания в централата, има настоящ надзор, разгласи още Теменужка Петкова.

В отговор на въпрос за идната промяна в собствеността на ЧЕЗ тя за следващ път стартира тезата на ръководещите, че те нямат учредения да се месят в договорката, защото тя е по чешкото законодателство. На въпрос за какво енергийният регулатори до през днешния ден не разполага с критерии, по които да ревизира договорката, каквото обвързване му бе вменено след дейната интервенция на страната при предходния опит да бъде продадена ЧЕз на " Инерком " на Гинка Върбакова, министърът през днешния ден разгласи, че се работело по тях. Разказа, че имало спор за тези критерии че в действителност " сътрудниците " от комисията за енергийно контролиране имали терзания да не се изтълкуват разпоредбите като сдобиването им с несъразмерна власт.

На въпрос дали поддържа връзка с Гинка Върбакова, с която се оказа, че ги свързва дългогодишно другарство, Петкова изясни, че се чуват по празници.
Източник: dnevnik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР