Държавна помощ за овладяване на цените - добри ли са

...
Държавна помощ за овладяване на цените - добри ли са
Коментари Харесай

Икономисти дадоха оценка на антикризисните мерки на правителството

Държавна помощ за преодоляване на цените - положителни ли са ограниченията? Тази тема бе дискутирана в предаването " Референдум " по Българска национална телевизия.

На главния въпрос в предаването - " Към кого би трябвало да са ориентирани ограниченията на държавното управление за подкрепяне на хората по отношение на инфлацията ", 63% от интервюираните дават отговор " Към всички ", 35,5% - единствено към нуждаещите се, а 1,5 на 100 са без мнение.

Ще проработят ли предложенията на стойност 2 милиарда лв. и ще дадат ли стремежи резултат за справяне с рецесията?

Има ограничения, които би трябвало да бъде за всички. Малките и междинни компании би трябвало да оцелеят в тази рецесия. Ние сме доста небогати. 1200 лв. е издръжката на един човек и тези пенсионери, които взимат повече ще оцелеят. Това съобщи финансовият анализатор Мика Зайкова.

По-добре да се усили приходът на семейството, вместо да се пипат обособените браншове, счита Стоян Панчев от Института за пазарна стопанска система.

Факт е, че ограниченията са ориентирани за компенсиране на засегнатите от рецесиите. Има огромна инфлация, привнесена извън. Пенсионерите са най-потърпевши от рецесиите в страната. Мерките са антиинфлационни, акцентира икономистът от Института за пазарна стопанска система Петър Ганев.

От плановете се вижда, че в страната имаме действителен стопански напредък. Това значи, че и заплатите могат да порастват и то над равнищата на инфлацията, сподели икономистът Георги Ангелов.



През цялата 2021 година имахме растеж на приходите, който изпреварваше инфлацията. Добрият метод за увеличение на приходите е посредством понижаване на данъчното задължение, счита Панчев.

По думите на Зайкова би трябвало да се вкара необлагаем най-малко върху приходите, изключително при хората с ниски работни заплати.

Стоян Панчев предложи да се качи до максимума прагът на необлагаемия най-малко за компаниите от 166 000 лв..

Зайкова възнегодува, че цената на хляба към този момент е 2,50 лв.. Тя предлага да се вкарат религуруеми цени на хляба. Според нея с мярката за намаляването на Данък добавена стойност, цената би паднала на 2,30 лв., само че не и да стане 2 лв.. В същото време идват и цените на водата. Доходите на българите би трябвало да се приближат до средноевропейските.

 

 
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР