Великденски концерт на Опера Стара Загора отбелязва 270 години от рождението на Моцарт
Държавна опера – Стара Загора показва своя обичаен Великденски концерт на 8 април 2026 година. Събитието стартира тъкмо в 19:00 часа на сцената на оперния спектакъл в града. Музикалното събитие е отдадено на 270-ата годишнина от рождението на гениалния Волфганг Амадеус Моцарт. Диригент на хора и оркестъра ще бъде Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан. Програмата включва едни от най-значимите произведения на австрийския композитор. Публиката ще се наслаждения на „ Коронационна меса “ в до мажор и величествения „ Реквием “.
В осъществяването на „ Реквием “ оркестърът ще употребява два басетхорна съгласно истинската партитура на Моцарт за първи път. Инструментите ще бъдат в ръцете на Симоне Монтагури от Италия и Маркус Беер от Австрия. Към състава се причислява и Представителният хор „ Свети Апостол Карп “ на Старозагорската света митрополия. Солисти в празничната вечер са Емилия Терзиева, Николай Моцов, Тереза Бракалова и Ивайло Джуров. Концертмайстор на спектакъла е Паулина Захариева. Хоровата подготовка е дело на Стефания Русева и Младен Станев.
Този празник на композитора се отбелязва с поредност от събития в страната. Подобни начинания поддържат и други изтъкнати български актьори. Например, Красимира Стоянова с двоен подарък за рождения ден на Моцарт – албум и концерт също притегля вниманието на меломаните. „ Коронационна меса “ K.317 е приключена от Моцарт на 23 март 1779 година. Тя постоянно е употребена в тържествени служби за коронации през вековете.
Старозагорският митрополит Киприан показа своето неспокойствие от идното събитие и работата с музикантите.
Радостта е голяма, вълнението е трепетливо и постоянно би трябвало да знаем, че адреналинът в този ден постоянно е огромен, тъй като хор и оркестър стават една симбиоза, а тази симбиоза възхвалява гения на Моцарт.
Сътрудничеството сред владиката и Държавна опера – Стара Загора стартира още през 2017 година. Тогава той за първи път дирижира предвеликденския концерт на трупата. През миналата година митрополит Киприан управлява осъществяването на „ Меса “ в ре мажор от Антонин Дворжак.
Митрополит Киприан е лауреат на голям брой интернационалните състезания за църковна музика. Преди да поеме епархията, той дирижира хора „ Св. Софроний еп. Врачански ” във Враца. Носител е на огромната премия от фестивала „ Достойно есть “ в Поморие. Преди концерта на 30 и 31 март се организираха и специфични просветителни събития. Ученици от НУМСИ „ Христина Морфова “ участваха на подготовки и лекции с Негово Високопреосвещенство. Концертът е част от богатата великденска стратегия на Община Стара Загора за 2026 година. Тя включва още екоработилници и фолклорни празници през целия април.




