Държавата прави всичко възможно да реши два големи проблема.Това, че

...
Държавата прави всичко възможно да реши два големи проблема.Това, че
Коментари Харесай

Вицепремиерът обяви мерки срещу насилието

Държавата прави всичко допустимо да реши два огромни казуса.

" Това, че зачестиха случаите на принуждение от деца върху деца скандализира обществото. Имахме случай и върху посягане върху човешки живот. Ежедневно сме очевидци на клипове, в които деца бият деца. Увеличаването на експанзията не е единствено народен проблем. Тази тендеция се следи и в ред европейски страни. " Това сподели вицепремиерът и ръководител на Народно събрание на БСП и коалциия “БСП-Обединена левица ” Атанас Зафиров, който дава отговор и за работата на Централната комисия за битка с противообществените прояви на малолетни и малолетни ЦКБПМН в Министерския съвет по време на парламентарен надзор в Народното събрание.

Зафиров се базира и на Залцбургският конгрес с присъединяване на заместник-министър Попов, където са направени същите констатации.

" Агресията е на всички места - в парка, моловете, видеоигрите, филмите, а децата са отражение на нашето общество. Те копират възрастните и желаят да показват превъзходството си в силата над другия. За част от днешните младежи сякаш е съвременно да си гамен, да не спазваш правила и да не зачиташ престижи ", разказа трендовете вицепремиерът.

Според него по тази причина е извънредно значимо е какъв образец дават и политиците в залата на Народното събрание и какъв звук и език се съблюдават там. Неограниченото прилагане на обществените мрежи от нашите деца също оказва извънредно отрицателно въздействие върху тях, бе безапелационен вицепремиерът.

" За справяне с тази възходяща експанзия е нужна ефикасна политика за предварителна защита против асоциалното държание. Тази предварителна защита е измежду целите в работата на ЦКБПМН и на локалните комисии. ЦКБПМН е изпратила напътствие към всички локални комисии за създаване и осъществяване на общински стратегии и проекти за деяние по предварителна защита против насилието ", посочи Атанас Зафиров.

Той осведоми, че от началото на годината са проведени 2 национални и 9 регионални срещи с ръководители и секретари на локалните комисии, с служащи, публични възпитатели, свързани с използване на новаторски превантивни способи за противопоставяне на асоциалното и рисково държание. Обсъждани са способи за самостоятелна и групова предварителна защита. А за лектори на тези срещи са канят водещи експерти, академични преподаватели и хора от практиката.

" Само през 2024 година локалните комисии за провели общо 784 общински стратегии, които обгръщат 5237 родители и 116 871 деца. В тези стратегии децата се ангажират със спорт, изкуство, музика, провеждат се детски спортни лагери за деца от най-слабите фамилии. Много сполучлива процедура на локалните комисии е привличането на доброволци за работа с деца, както и програмата " Връстници образоват връстници ", уточни вицепремиерът.

Работи се в тясна съгласуваност със обществените служащи от Отдела за протекция на детето към Агенцията за обществено подкрепяне.

" За деветте месеца от 2025, в които аз съм ръководител на комисията, работим по стратегически документи за децата в риск. ЦКБПМН работи по Националната стратегия за предварителна защита на насилието с небосвод 2026. Предстои да бъде регистриран резултатът от тази стратегия. ЦКБПМН е сътрудник и на Държавната организация за протекция на детето в нейната акция " Бъди самоуверен, бъди добър ", която върви извънредно сполучливо и среща дружелюбен банкет в българските учебни заведения ", сподели още Атанас Зафиров.

Той осведоми, че ЦКБПМН търси поддръжка и от просветителните институции и обществените служби, организира взаимни действия с Неправителствени организации, доброволчески организации, БЧК и районните РЗИ и работи в тясна връзка и с Министерство на вътрешните работи в битката против киберпрестъпността и подправените сигнали на телефон 112.

" По казуса с локалите организирахме и среща с Министерство на вътрешните работи за превантивни ограничения, за съблюдаване на вечерните часове и увеличение на инспекциите в нощните заведения. Този проблем е междуинституционален, Централната комисия е мъчно да превъзпита децата, в случай че те не са обхванати от цялата система. А и мъчно ще мотивираме хора да работят с толкоз ниски хонорари ", очерта картината вицепремиерът Атанас Зафиров, написа novini.bg.

Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР