ДАНС вече ще дава допуска на лицата, които осъществяват контрола

...
ДАНС вече ще дава допуска на лицата, които осъществяват контрола
Коментари Харесай

Крачка към повече държавен контрол на "Капитан Андреево" и към Шенген

ДАНС към този момент ще дава позволява на лицата, които реализират контрола на вноса на плодове и зеленчуци от Турция Това автоматизирано значи инспекциите да се вършат от чиновници на БАБХ За възстановяване на контрола трябват още много ограничения, по тази причина действието не подсигурява влизането в Шенген
Точно когато в България дойде доброволната проучвателна задача от специалисти на Европейската комисия (ЕК), която би трябвало да откри дали страната ни е подготвена да се причисли към Шенген, служебното държавно управление взе решение да разгласи здания от граничния пункт " Капитан Андреево ", които месеци наред бяха сцена на конфликт сред страната и частната фирма-монополист " Евролаб 2011 ", за стратегически обект от голяма важност за националната сигурност. Това значи, че тези здания ще са под специфичен надзор, а хората, които ще бъдат допускани до тях ще би трябвало да имат допуск от ДАНС. Промяната в разпореждане №181 беше призната по време на съвещанието на Министерския съвет в сряда и ще влезе в действие незабавно след обнародването й в " Държавен вестник ".
Под натиска на Брюксел
В съвпадението на двете събития няма нищо инцидентно. На 14 октомври вътрешните министри на Европейски Съюз ще обсъдят цялостното положение на Шенгенското пространство с необикновен акцент върху ръководството на външните граници и проектите за разширение. Заседанието предхожда окончателното решение през декември дали България и Румъния да бъдат признати в Шенген, а проблемите с граничния пункт " Капитан Андреево " не са добър отзив за опазването на външната граница на Европейски Съюз, каквото е едно от изискванията за присъединение към Шенгенското пространство. И основава действителна заплаха България за следващ път да пропусне този късмет

Из брюкселските коридори интензивно се приказва, че от двете балкански страни, които от дълго време вървят в пакет и вземат решение сходни проблеми, Румъния е по-подготвената механически за присъединение към Шенген. Букурещ осъзнава това и Румъния е подготвена да се възползва от момента, като държи отворена опцията да продължи по пътя към придвижването без паспорти в Европейски Съюз и без България, в случай че се постанова. Така страната ни рискува да остане единствената европейска страна отвън Шенген, макар че от десетилетие е покрила техническите критерии за присъединение към това пространство.
Реклама
За да резервира възможностите си за приемане на зелена светлина за присъединение към Шенгенското пространство е належащо страната ни да съобщи мощна политическа ангажираност, че си е взела поука от грешките, както и че решенията са устойчиви. В този смисъл оповестяването на части от Граничен контролно-пропусквателен пункт " Капитан Андреево " за обект от национална сигурност може да се дефинира и като резултат на, като обединен отговор на съюза на последните геополитически провокации с Русия.
Политическата атака
Заради идното основно решение в края на годината българските управляващи първо започнаха политическа атака. Президентът Румен Радев употребява формалното разкриване на газовата връзка сред България и Гърция при започване на октомври, на което участва ръководителят на Европейска комисия Урсула фон дер Лайен, с цел да съобщи, че " България, дружно с Хърватия и Румъния, не би трябвало да остават отвън Шенген, тъй като това не е в интерес на Европа ". " Аз съм уверен, че ние заслужаваме нашето участие 11 години откакто покрихме всички механически критерии за него ", сподели президентът на форума.

По време на срещата на Европейската политическа общественост в Прага преди седмица пък Радев беседва с нидерландския министър председател Марк Рюте, чиято страна от години се опълчва на приемането на страната ни в Шенген. " Знаете особената позиция на Нидерландия и ние ще продължим нашия доста прям разговор. Защото България не може да бъде сложена под двойни стандарти. Много ясно беше споделено това от мен. Няма да е елементарно, само че ние ще продължим с нашите старания ", съобщи президентът след диалога си с Рюте.
Повече страна на " Капитан Андреево "
Като част от тези старания би трябвало да се възприема и смяната в сряда на постановлението на Министерския съвет, с която разгласи две здания от територията на граничния пункт " Капитан Андреево " за обекти от голяма важност за националната сигурност. В едната постройка се прави контрола на храни и артикули за човешка консумация, а втората е мястото, където се прави фитосанитарния надзор на вноса на плодове и зеленчуци от Турция. Именно осъществяването на този надзор от страна на частната компания " Евролаб 2011 " в частната й лаборатория и установяването на монопол на граничния пункт върху товаро-разтоварните действия и обработката на документите на проверяваните камиони докара до конфликта на предходното държавно управление на Кирил Петков с сдружението монополист в опита на страната да си върне контрола върху тази активност на границата.
Реклама
Въпреки делата и правосъдните решения в интерес на " Евролаб 2011 " предходният постоянен кабинет на Петков съумя да в профил частното сдружение от активността по вземането на пробите и в този момент те се вършат от лаборатория в София на Българската организация по сигурност на храните (БАБХ). Фирмата обаче продължи да прави товаро-разтоварната активност на тировете, както и да бъде лице, отговорно за товара на камионите, т.е. да придвижва документите им за обработка против възнаграждение на такса от страна на вносителите на плодовете и зеленчуците. По-късно и тази активност на компанията беше мощно лимитирана.
Допускът на лица до региона на две здания на граничния пункт " Капитан Андреево " към този момент ще се дава от ДАНС Фотограф: Цветелина Белутова Какво значи това решение
Най-важната смяна, която в този момент ще настъпи с оповестяването на двата контролни пункта за стратегически обекти е, че към този момент ДАНС ще дефинира позволява на лицата, които ще имат право да правят действия на територията на тези здания. Досега това ставаше с позволение на Гранична полиция, която извършваше инспекция единствено на чиновниците, които работят на граничния пункт " Капитан Андреево ", само че не и на притежателите на компаниите, чиито чиновници работят там.

Това беше и оправданието на Гранична полиция за отхвърли да отнеме разрешителното за достъп до граничния пункт на " Евролаб 2011 ", макар явните връзки на едноличния й притежател Васил Димитров със притежателите на компанията " Интерпред еврологистик ", която преди този момент в продължение на 10 години държеше пространствата на граничния пункт и извършваше контрола.

Собственици на сдружението са Размиг Чакърян и Мирослав Петков. Фирмата " Евролаб 2011 " пък е била основана малко преди подписването на контракта за наем на пространствата в края на 2021 година, а притежателят й Васил Димитров преди този момент е бил шеф на буферния паркинг за тирове на " Капитан Андреево ", който се свързва с Чакърян.
Източник: capital.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР