Данните показват, че през 2025 година са починали близо 100

...
Данните показват, че през 2025 година са починали близо 100
Коментари Харесай

Експерт: Губим население двойно по-бързо, отколкото го възстановяваме

Данните демонстрират, че през 2025 година са умряли близо 100 хиляди души и са се родили под 50 000 бебета, което значи, че губим население съвсем двойно по-бързо, в сравнение с го възвръщаме. Това каза директорът по политики за децата в Националната мрежа за децата Георги Еленков в предаването " България, Европа и светът на фокус " на радио ФОКУС  с водещ Цоня Събчева.

" За 15 години, от 2011 до 2025, детското население в България е намаляло равностойно на това, цяла година и 3 месеца да няма нито едно раждане.

Конкретно намаляло е с близо 80 000 деца, до момента в който ето един любопитен колорит:

Делът на популацията на децата въпреки всичко малко е повишен, което прави още по-видим недостига на поредна държавна политика за детското богатство. За страдание в изтеклата преди дни предизборна акция още веднъж нямаше изчерпателен спор за тези демографски проблеми и за посоката, в която се развива обществото ни, когато става дума за най-важното - по какъв начин закриляме, по какъв начин чуваме, по какъв начин поддържаме децата си ", сподели Еленков.

" България към този момент седма година е без призната национална тактика за детето и по този метод основни проблеми като беднотия, неравномерен достъп до опазване на здравето и обучение се адресират кампанийно, на парче, без устойчива държавническа политика ", допълнва гостът.

" Средно годишно имаме към 4000 новообразувани досъдебни производства по случаи на закононарушения против деца. България губи приблизително годишно по един учебен клас деца при пътнотранспортни катастрофи. Един родител, с цел да реши да сътвори семейство, би трябвало да усеща, че детето му би израснало в сигурна среда ", сподели Еленков.

В диалога бяха откроени и доста сериозните дългогодишни дефицити като тежкия дефицит на педиатри, на медицински сестри и акушерки, мощните районни неравенства и бавния прогрес при патронажната грижа. Проблемът с Детската болница към момента остава без изясненост по нормативното си действие и кадрово застраховане, счита гостът.

Той разяснява и нещастието от случая " Петрохан ": " Къде е бил териториално способният отдел " Закрила на детето "? Защо не е записано, че е нарушено правото на обучение на детето? Този вакуум се попълня посредством разнообразни различни форми на вличане на детето в една или друга активност (секти), което неизбежно основава риск. "

Целия диалог чуйте в аудиофайла.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР