Dallas Open, полуфиналРайли Опелка – Джон Иснър 7-6(7), 7-6(22)Райли Опелка

...

24-22: Опелка и Иснър изиграха най-дългия тайбрек в историята на АТР тура

Dallas Open, полуфинал
Райли Опелка – Джон Иснър 7-6(7), 7-6(22)

Райли Опелка и Джон Иснър влязоха в историята на АТР тура, откакто изиграха най-дългия тайбрек от основаването му през 1990-а. Опелка завоюва полуфинала посред им на АТР 250 шампионата в Далас след два тайбрека като този на втория сет приключи след 24-22 точки.

До този миг върхът за най-дълъг тайбрек в АТР бе 20-18 точки, постиган седем пъти. Двамата американци обаче усъвършенстваха доста достижението след необикновен дълъг гейм, в който демонстрираха най-хубавото от себе си.

Победният мачбол бе общо осмият за Опелка, който преди този момент отрази и 10 сетбола. В съвсем всички решителни моменти и двамата осъществиха асове или довеждаха нещата до лесна развръзка. Все отново Иснър може да съжалява, защото имаше един сетбол на собствен сервис, а при различен влезе в разиграване, само че пропусна обикновен форхенд.

Иначе мачът изцяло предстоящо се трансформира във фестивал на мощните сервиси. Шансове за пробиви нямаше, а единствено един път се стигна до 40-40.

Победата беше четвърта поредна за Опелка против сънародника му. Забележителното е, че всеки един сет в тези четири мача е приключил с тайбрек. Иначе казано – 12 поредни сета с тайбрек, в които двамата не доближават до нито един пробив. В Далас асовете бяха общо 60 – 39 за спечелилия и 21 за 12 години по-възрастния Иснър.

Така Опелка се класира за четвъртия си АТР край. Там в опит да стигне до трета купа ще срещне спечелилия от мача сред Маркос Гирон и Дженсън Бруксби.

Турнирът е доста сполучлив за домакините, защото за първи път от 2004 година насам се случва четиримата полуфиналисти в АТР шампионат да са представители на Съединени американски щати.

Връщайки се на тайбрека Опелка и Иснър – той е третият най-дълъг въобще в историята на професионалния тенис. Първи в това отношение е мач сред представителите на Монако Бенжамен Балере и Гийом Кулар, които стигат до 36-34 в тайбрека на първия сет в мач между тях на ITF шампионат във Флорида през 2013-а. Вторият по дължина е различен тайбрек на равнище ITF – 25-23 за Евгени Тюрнев против Данило Петкович в Актобе през 2016-а.

Ето и по какъв начин наподобяват последните 12 сета в съперничеството сред Опелка и Иснър: 7-6(4) 7-6(6) 6-7(4) 7-6(5) 6-7(8) 7-6(14) 7-6(4) 7-6(2) 6-7(5) 7-6(5) 7-6(7) 7-6(22)
Източник: tenniskafe.com