Дали не е време да спрем да се вманиачаваме по

...
Дали не е време да спрем да се вманиачаваме по
Коментари Харесай

Защо всеки ден трябва да ни заливат със статистика за Covid

Дали не е време да спрем да се вманиачаваме по цифрите около Covid? Статистиката сочи, че коронавирусът не е най-големият палач. Сърдечни болести, деменция и рак -  всяко от тези болести лишава четири пъти повече животи приблизително на седмица през юли, написа Daily Mail. Таблицата с данни за Covid, оповестена на уеб страницата на държавното управление на Обединеното кралство, предлага на обществеността необятен взор към размерите и развиването на епидемията във Англия, показвайки ежедневни случаи на Covid, хоспитализации и смъртни случаи, както на национално, по този начин и на районно равнище, от април 2020 г. 

Цифроманията към Covid

Някои хора заобикалят всеки ден да поглеждат към статистиката за заболелите, приетите в болница и умрелите от Covid. Но доста от нас са станали скрито пристрастени към „ поглъщането " на тези данни по няколко пъти дневно. 
През януари онлайн таблицата на Обединеното кралство с всички тези данни е записала по 76 милиона гледания дневно. През последните месеци уеб сайтът със статистиката стана и източник на наслада за мнозина, с помощта на обстоятелството, че към данните се прибавя и броят на имунизираните.Учени и политици са единомислещи, че онлайн таблото на Обединеното кралство за Covid реализира голям триумф, тъй като посредством него на обществеността бе дадена опцията да направи свои лични заключения за степента на опасност от вируса. 
Но в този момент, когато близо осем от 10 британци са предпазени от сериозното заболяване, с помощта на имунизацията, към момента ли са нужни ежедневните данни на националната здравна работа за разпространяването на Covid?
В края на краищата, както министърът на опазването на здравето Саджид Джавид сподели за вируса по-рано това лято: „ Не можем да го премахнем, вместо това би трябвало да се научим да живеем с него “.
Нараства безпокойството на специалистите, че безкрайните числа предизвикват повече щета, в сравнение с изгода. Някои афишират съобщаването на броя на ежедневните инфекции за „ изцяло безсмислено “.„ Всъщност не би трябвало да има значение какъв брой хора се заразяват с вируса - стига да им е обезпечена отбрана “, споделя професор Джаки Касел, специалист по публично здраве в Медицинското учебно заведение в Брайтън и Съсекс. Други учени предизвестяват за психическото влияние от непрекъснатите напомняния за това какъв брой хора се заразяват ежедневно.
Професор Робърт Дингуол, социолог от университета в Нотингам Трент и някогашен държавен теоретичен консултант:
„ Хората виждат скокове в данните и това постоянно е причина за огромно безпокойствие, което може да ги накара да лимитират излишно ежедневните си действия. Облъчването с данни пречи на хората да се аклиматизират в света след имунизация, а това беше съществена цел на имунизирането. И в случай че погледнете по-широко, ще откриете, че по-голямата част от инфекциите са в по-младите възрастови групи и не са достигнали уязвимите или възрастните хора. “
Други настояват, че продължаващата цифромания към Covid засенчва рекордно високите условия към Националната здравна работа. Най-поразителното изобретение е, че макар преобладаващия фокус върху заплахите от Covid, той убива доста малко хора спрямо други смъртоносни болести.

Само обстоятелства

Миналата седмица специалисти предизвестиха, че непрестанно възходящият брой на заболелите от диабет във Англия може скоро да изправи пред банкрут Националната здравна работа (NHS). Тя харчи повече от 1 милиард лири годишно за лекуване на заболяването, сочат формалните данни.„ От известно време се тормозя, че въпреки да се отделя огромно внимание на данните за заболелите от Covid, големият брой на приети в болница с други тежки положения остава незабележим за хората, защото цифрите не са елементарно налични “, споделя доктор Рон Даниелс, съветник по интензивно лекуване и основен изпълнителен шеф на The UK Sepsis Trust. „ Важно е да напомним на хората, че има доста други сериозни положения с изключение на Covid. “
Професор Касел го поддържа: „ С толкоз доста имунизирани и затова предпазени против Covid, би трябвало да стартираме да преглеждаме данните в по-широкия подтекст на заболяванията като цяло. “

Пълна мъгла с документите

И по този начин, по какъв начин опасността от Covid се съпоставя с тази от най-често срещаните и смъртоносни заболявания в страната? За да отговори на този въпрос, The Mail on Sunday се зае да сътвори своя лична таблица с най-актуалните данни за някои от най-големите „ убийци " във Англия и да ги съпостави с настоящата статистика за Covid. (оригиналната диаграма можете да видите тук)

 Инфо: Daily mail Инфо: Daily Mail
Това се оказа съществено предизвикателство. Бързо стана ясно, че равнището на бистрота във връзка с другите смъртоносни болести не е същото като при Covid. Избрахме да проследим данните за най-големите убийци в Обединеното кралство, съгласно годишните данни за смъртност на националната статистика: деменция и болест на Алцхаймер, рак, сърдечни болести и инсулт. Включихме също грип и пневмония, като се има поради, че преди пандемията това бяха болесттите, породени от респираторните вируси, които лишиха най-вече животи.
Прочети задълбочената ни разработка за имунизациите в първия брой за годината

След това се заехме да търсим месечни данни за смъртност за определените от нас заболявания. Но шокиращо, тези данни в никакъв случай не са били оповестени преди да пламне Covid. Службата за национална статистика изготви месечен отчет за десетте водещи аргументи за гибел в Англия и Уелс едвам през юли 2020 година - в опит да даде подтекст за въздействието на Covid върху страната.
Използвахме данните за смъртност от юли 2021 година Открихме, че да, има брой на приетите в болница - със относително подробни разбивки, само че без да са разказани аргументите, заради които тези хора постъпват в болнично заведение. Стигнахме и до различен отчет, в който има малко повече информация за това, само че без доста детайлности. Той дава визия единствено за това, към кое поделение са ориентирани пациентите. Например - „ кардиология “, а не че пациентът е получил инфаркт.

Кой е килърът

Ясно е, че нашият разбор не е съвършен. Независимо от това, съпоставянето на събраните от нас данни със статистиката за хоспитализация и смъртност от Covid от месец юли провокират сериозна паника. Най-поразителното изобретение е, че макар преобладаващия фокус върху заплахите от Covid, той убива доста малко хора спрямо други смъртоносни болести.Covid e лишил над 1000 живота, до момента в който деменцията и заболяването на Алцхаймер, ракът и сърдечните болести са умъртвили четири пъти повече хора.
Дори преди стартирането на имунизацията, по-малко от един % от хората, които са хванали Covid, са умряли. Сега учените споделят, че тази цифра е 10 пъти по-малка.За съпоставяне, даже ракът с добра преживяемост, като рак на гърдата, към момента има 25 % възможност за гибел. Деменцията също е смъртна присъда, като средностатистическият пациент живее не повече от десетилетие след слагането на диагнозата.
В момента Covid е деветият максимален палач във Англия, само че в разгара на втората вълна, сред ноември 2020 година и февруари 2021 година, Covid е водещата причина за гибелта във Англия, съгласно Службата за национална статистика.
Докато през юли 1002 души са умряли от Covid, през януари Англия записва 1820 за един ден. Смята се, че общият брой на записаните смъртни случаи евентуално е недооценен, като се вземат поради хилядите, умряли вкъщи по време на първата вълна, когато още нямаше проби. Сега обаче учените настояват, че успеваемостта при разпространяването на имунизациите във Англия е трансформирала необратимо тази динамичност.
Професор Лорънс Йънг, специалист по вирусите в Университета на Уоруик, сподели: „ Сега сме на извънредно положително място в процеса с помощта на имунизациите. Очевидно те в никакъв случай няма да бъдат 100 % ефикасни, само че сега предотвратяват доста количество смъртни случаи. "

Какво се случва с пациентите с други заболявания

Нашият разбор на хоспитализациите предлага скъпа информация. Експертите споделят, че доста от хилядите пациенти, приети в болница с Covid, не са толкоз съществено заболели, колкото тези с други положения. Проф. Йънг сподели: „ Болниците в този момент се занимават главно с по-здрави по-млади хора, които са или неимунизирани, или са имунизирани ненапълно. Това значи, че лекарите са по-склонни да лекуват не толкоз съществени проблеми с дишането, вместо да изпращат пациенти за интензивно лекуване. Тези пациенти нормално излизат от болничното заведение в границите на няколко дни, макар че, несъмнено, някои не го вършат. Междувременно тези пациенти, които претърпят инсулт или инфаркт, могат да бъдат в болница до пет дни, съгласно Британската сърдечна фондация и е доста по-вероятно те да се окажат в отделенията за интензивно лекуване ".

Лекарите споделят, че сравнението е несвоевременно

Да, не може да се отхвърли: броят на хоспитализациите поради ковид е доста висок. Що се отнася до диагнозите, специалистите споделят, че сравняването с други положения, въпреки и забавно, не е кой знае какъв брой потребно или показателно.
Докато повече от един милион души са хванали Covid през юли, почти 30 000 души са били диагностицирани с рак, а на към 17 500 е било казано, че имат деменция. Но защото Covid е мощно инфектиран, поддържането на ниски цифри е от основно значение за ограничение на разпространяването на ковид. Ракът и деменцията не могат да бъдат предадени на други хора и е малко евентуално ненадейно да отбележат скок, създавайки изключителна обстановка за NHS. И това е повода, макар относително ниската смъртност, някои специалисти да поддържат поддържането на ежедневната статистика за Covid.
„ Ключовата разлика с другите болести е скоростта, с която се трансформират нещата “, споделя професор Оливър Джонсън, шеф на Института за статистически науки към Университета в Бристол.

Нека има цялостна бистрота

Общият консенсус не е да се отстранен числата, сочещи по какъв начин се движи заболеваемостта от Covid, а да се вкарат нови такива за други, също толкоз заплашителни, здравословни положения, с цел да се показва общото натоварване на NHS във всеки един миг.
Според професор Дейвид Шпигелхалтер, статистик от университета в Кеймбридж: „ От решаващо значение е здравните управляващи да показват надеждност и един от главните способи това да стане е посредством бистрота по отношение на информацията, която стои в основата на политическите решения. “ Професор Джаки Касел се съгласява: „ Става все по-ясно, че въздействието на тази пандемия не може да бъде оценено единствено по случаите на Covid, хоспитализации и смъртни случаи. Налице са голямо влияние върху психологичното здраве, проблеми с времето за изчакване за сериозни за живота грижи за пациентите със сърдечносъдови и онкологични болести, проблеми с анулацията на планови интервенции, влияещи на качеството на живот като да вземем за пример промяна на тазобедрена става. Докато се стремим да се възстановим от Covid, би трябвало също да следим и тези числа. "
Източник: spisanie8.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР