Дългоочакваният проект за продължаване на централната пешеходна зона във Враца

...
Дългоочакваният проект за продължаване на централната пешеходна зона във Враца
Коментари Харесай

Долгоочаквано: Продължават пешеходната зона във Враца от „Суми“ до гарата

Дългоочакваният план за продължение на централната пешеходна зона във Враца от площад „ Макдеония “ /Суми/ до жп гарата към този момент е в ход. На изключително съвещание през днешния ден общинският съвет в града би трябвало да даде позволение за отчасти изменение на подробния организационен проект, с цел да може да старират дейностите по плана. 
Първата пешеходна зона в България е построена във Враца през 1974г., като въпреки и нищожна, провокира огромен резултат, в резултат на което стартира всеобщо създаване на пешеходни зони в други градове в страната. 
В исторически проект обсъжданата територия е претърпяла две съществени архитектурно-градоустройствени намеси. Първата е през 70-те, когато е публикуван Указ за Ускорено развиване на българските градове и в къс интервал се предизвикват конкурс, план и реализация на цялостния отбор на централната градска част. Haциoнaлният гpaдoycтpoйcтвeн ĸoнĸypc зa цeнтъpa нa Bpaцa, пpoвeдeн пpeз 1975 година и cпeчeлeн oт ĸoлeĸтив нa „ Глaвпpoeĸт “ (Apxитeĸти: Mapтa Πeтpoвa,  Ивaн Битpaĸoв и Яĸим Πeтpoв) прави огромната организация на градския център и развива концепцията за пешеходни преливащи пространства, свързващи в обединен композиционен детайли обособените културни пластове. 
Вторият стадий е продължение на традицията и усъвършенстване на застрояването и организацията на градския център в края на 80-те години се сформира настоящия застроителен и регулационен проект за Централна градска част, като планува развиване на пешеходната зона до гаровия площад и визира най-вече трактовката и решението на настилките на градския център. В идващите години градският площад и комерсиалните улици се дообогатяват с детайли на градския дизайн, синтез, водни площи, зелена система и решения за вдишване на децентрализираната социална активност.
Макар и цветен пъзел от разнообразни по време и жанр намеси, централната градска част на Враца е запазила своята историческа памет, самородност и е провела изявени по темперамент пространствено-функционални зони. 
През 2015 година Община Враца афишира конкурс за план с предмет „ Идеен план за реорганизация на Централна пешеходна зона на Враца “, като показаните идейни концепции за визията на централната градска част са изложени във фоайето на Градска концертна зала за обществено оценяване от популацията, като един от индикаторите за оценка на плановете.
Избраният план създава цялостна идея, разграничена на 6 зони, обхващащи пространството от жп гарата на Враца до централния площад „ Христо Ботев “, чиято цел е повишението на стандарта на живот на локалното население, основаване на нови обществени и културни средища, интегриращи локалните обичаи и занаяти с национални и интернационалните практики. Това е еднообразно мощен привлекателен център, както за жителите, по този начин и за посетителите на Враца, за хора от всякаква възраст, обществен статус и ползи. 
С проекта за регулация на Враца, признат с Решение № 959 / 19.04.2011 година на Общинския съвет, който не преглежда застрояването в градския център, нито прави баланс на територията, а по своята същина съставлява проект за улична и дворищна регулация и който не зачита значително градоустройствения опит в проучването и застрояването на градския център, се позволява автомобилно придвижване по бул. „ Никола Войводов “ в гореописаната част (частта от някогашния „ Дунав “).
В източното платно са поместени 43 места за паркиране, в западното – 33, и обособена стоянка за таксита с 14 места, а във връзка с зелените площи все още зоната разполага с към 1460 кв.м. затревена повърхност по средата сред двете платна за придвижване, в която е обособена пешеходна алея.
С сегашния план за обстоен организационен проект се цели да се създаде отчасти изменение на настоящия проект за улична регулация, като се обособи продължение на пешеходната зона в частта от бул. „ Демокрация “ до бул „ Васил Кънчов “, състоящо се в смяна на бордюрните линии и унищожаване на осови точки.
Със Заповед № 751 / 30.04.2024 година на кмета на Община Враца е утвърден обстоен организационен проект, с който е обособено пространство предопределено за публичен паркинг с в допълнение 55 места за паркиране, обслужващи карето с блокове ситуирано в източната част от бъдещата пешеходна зона. В същото източно каре, според предвижданията на проекта за регулация от 2011 година, са обособени и 49 места за паркиране, които към дадения миг не се осъществени. Така сумарно единствено в тази част при осъществяването на продължението на пешеходната зона ще има опция да бъдат осъществени 104 спомагателни места за паркиране, което е освен отплата а и нарастване на местата.
Озеленяването, представляващо затревени площи в сегашното планово предложение би се нараснало до почти 2720 кв.м. Озеленяването и неговият разбор на озеленени площи и площадно пространство следва да бъде прецизиран в последвалото правене на капиталов план за преобразуването на зоната.
Tаксиметровата стоянка пък има опция да бъде преместена на прилежащата ул. „ Арда “.
С приемането на плана ремонтът на Пробива във Враца, стартират пшреди години, най-сетне ще бъде завършен. Ще бъде продължена визията на централната пешеходна зона и от ул. „ Кръстьо Българията “ до пл. „ Македония “ /от „ Здравец “ до „ Суми “/. Предвижда се да се подмени настилката и да се инсталират декоративни осветителни тела, каквито са в останалата част от центъра на града. На площад „ Македония “ ще има софтуерна интерактивна модерна арт апаратура, която ще разреши интензивности навън. Гаровият площад също ще има нова визия - с периферно озеленяване и изсъхнал шадраван. 
Дали съветниците във Враца ще дадат зелена светлина на плана – ще стане ясно на следващия ден. 
 
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР