Дълг на всички – работодатели, институции и работещи, е да

...
Дълг на всички – работодатели, институции и работещи, е да
Коментари Харесай

Зам.-министър Петкова: Трябва да работим така, че всеки човек да се прибере у дома след работа

Дълг на всички – работодатели, институции и работещи, е да построяваме условия и просвета за безвреден труд.

Успехът на тези политики и взаимни дейности се мери с това всеки човек да се прибира жив и здрав вкъщи. “ Това съобщи заместник-министърът на труда и обществената политика Румяна Петкова в Международния ден в памет на починалите при трудови злополуки и Световния ден за сигурност и здраве при работа. 

Тя сервира венец от името на Министерството на труда и обществената политика в памет на починалите при трудови злополуки, на гала, проведена от Конфедерацията на самостоятелните синдикати в България (КНСБ). Пред централата на синдиката горяха 76 свещи в памет на хората, които останаха вечно на работните си места през 2025 г. 

„ Болката от тази загуба е още по-голяма, тъй като множеството произшествия могат да бъдат предотвратени посредством навременни и съответни ограничения за сигурност и предварителна защита. Безопасността и здравето при работа би трябвало да бъдат приоритет и метод на мислене, а не да се приема за официално условие. Правилата избавят живот, а вложенията в безвредни условия на труд не са разход. Те са гаранция за живота и здравето на работещите “, означи Петкова.

Заместник-министър Петкова взе участие и в церемонията по връчване на обичайните награди „ Прометея “, с които КНСБ годишно отличава работодатели за принос към възстановяване на изискванията на труд. Румяна Петкова връчи премията на учебно заведение „ Христо Ботев “ от кв. Сарафово в Бургас. Останалите наградени бяха компанията Witte Automotive и Център за психологично здраве „ Проф. Н. Шипковенски “.

Зам.-министърът се включи и в интернационалния семинар на тематика „ Справедлив преход “, проведен от Европейската конфедерация на профсъюзите, Фондация „ Фридрих Еберт “ и Конфедерацията на самостоятелните синдикати (КНСБ) в България. Тя приветства участниците във форума от името на министъра на труда и обществената политика Хасан Адемов. 

„ Не можем да допуснем климатичната индиферентност да бъде реализирана за сметка на общественото изключване, ограничението на правата или загубата на вероятности за работещите “, съобщи Петкова. Тя означи, че дигитализацията и преходът към нисковъглеродна стопанска система основават благоприятни условия за напредък, само че и съществени провокации, изключително за въглищните райони. „ В центъра на този развой стои работещият човек. Необходими са уравновесени политики, които да подсигуряват обществена правдивост при прехода “, сподели заместник-министърът.
Източник: novinata.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР