Кметът на Габрово: Няма бедстващи хора, но опасността остава
„ Дъждът още веднъж стартира да вали и обстановката продължава да бъде динамична “. Това съобщи в „ Офанзива с Любо Огнянов “ по NOVA NEWS кметът на Габрово Таня Христова. Tя разгласи в петък вечер бедствено състояние поради голямото количество превалявания, паднали в региона през последните 24 часа.
Прочетете още
Тя акцентира, че голям брой екипи работят по десетки сигнали, постъпващи от разнообразни елементи на общината. Действията им са ориентирани главно към разчистване на дерета, премахване на наноси и обезопасяване на сериозни сектори.
" Към този миг няма информация за бедстващи хора. Две фамилии обаче са останали откъснати, откакто пешеходна пасарелка, която употребявали, е била разрушена ", съобщи кметът. Тя увери, че хората не са в непосредствена заплаха и с тях се поддържа непрекъснат контакт, до момента в който се търси решение за възобновяване на достъпа до домовете им.
Сериозни проблеми има и в някои обитаеми места на територията на общината. Подадени са голям брой сигнали за наводнени къщи. Екипите на общината, дружно с доброволчески формирования, работят непрестанно още от късните часове на миналата нощ, посочи Христова.
Според кмета на Габрово равнището на реките се следи непрекъснато, като главното терзание остава опцията за ново повишаване на водите поради притока от планинските региони. Паралелно с преодоляването на спешната обстановка стартират и първични оценки на вредите по инфраструктурата. Очаква се да бъдат оценени и потребностите на потърпевшите семейства, като очакванията са за съответна поддръжка от държавните и обществените институции.
Под непрестанно наблюдаване са и язовирите в района. По информация на локалната власт язовир „ Христо Смирненски “, който се стопанисва от ВиК - Габрово, към момента не е достигнал оптималния си размер и към този момент няма заплаха от сериозна обстановка.
Още през миналата нощ отчасти е била задействана и системата BG-ALERT, с цел да бъдат предизвестени хората в най-рисковите зони. „ Опазването на човешкия живот е на първо място “, акцентира Таня Христова.
Прочетете още
Тя акцентира, че голям брой екипи работят по десетки сигнали, постъпващи от разнообразни елементи на общината. Действията им са ориентирани главно към разчистване на дерета, премахване на наноси и обезопасяване на сериозни сектори.
" Към този миг няма информация за бедстващи хора. Две фамилии обаче са останали откъснати, откакто пешеходна пасарелка, която употребявали, е била разрушена ", съобщи кметът. Тя увери, че хората не са в непосредствена заплаха и с тях се поддържа непрекъснат контакт, до момента в който се търси решение за възобновяване на достъпа до домовете им.
Сериозни проблеми има и в някои обитаеми места на територията на общината. Подадени са голям брой сигнали за наводнени къщи. Екипите на общината, дружно с доброволчески формирования, работят непрестанно още от късните часове на миналата нощ, посочи Христова.
Според кмета на Габрово равнището на реките се следи непрекъснато, като главното терзание остава опцията за ново повишаване на водите поради притока от планинските региони. Паралелно с преодоляването на спешната обстановка стартират и първични оценки на вредите по инфраструктурата. Очаква се да бъдат оценени и потребностите на потърпевшите семейства, като очакванията са за съответна поддръжка от държавните и обществените институции.
Под непрестанно наблюдаване са и язовирите в района. По информация на локалната власт язовир „ Христо Смирненски “, който се стопанисва от ВиК - Габрово, към момента не е достигнал оптималния си размер и към този момент няма заплаха от сериозна обстановка.
Още през миналата нощ отчасти е била задействана и системата BG-ALERT, с цел да бъдат предизвестени хората в най-рисковите зони. „ Опазването на човешкия живот е на първо място “, акцентира Таня Христова.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




