Да се улесни наемането на работници от трети страни у

...
Да се улесни наемането на работници от трети страни у
Коментари Харесай

Фирмите ще внасят по-лесно работници у нас

Да се улесни наемането на служащи от трети страни у нас, плануват промени в Закона за трудовата миграция и трудовата подвижност, качени за публично разискване.

Целта е да се облекчи достъпът до пазара на труда за жители на трети страни в отговор на все по-нарастващите потребности на българските работодатели от служащи. Предвижда се завишаване на процентното съответствие (т. нар. „ квоти “) при наемане на жители на трети страни с Единно позволение за престояване и работа (ЕРПР).

С измененията се задължава работодателят да даде писмен контракт за наем или равносилен документ, в случаите, когато на сезонния служащ му се дава от работодателя или се обезпечава с негово подпомагане жилище.

Въвежда се условие общият брой на жителите на трети страни, наети на трудов контракт от локалния шеф към датата на подаване на заявката да не надвишава 25 на 100 от средносписъчната бройка на наетите български жители и такива на други държави-членки на Европейския съюз през предходните 12 месеца. За дребни и междинни предприятия квотата е  40 на 100. Когато работодателят не е имал активност през предходните 12 месеца условието се дефинира все още на подаване на заявката за издаване на позволение за работа.

Какво чака бизнеса през 2026: Заплати, фрагменти и очаквания за Еврозоната

Въвежда се специфичен режим за наемане на такива служащи в обекти и действия от национално значение по предложение на съответния министър.

Създаване на опция за смяна на мястото на работа, като работодателят би трябвало да уведомява документално Изпълнителна организация „ Главна ревизия по труда “.
 istock istock
Регулира се и даване на посреднически услуги по информиране и наемане на работа на жители на трети страни. Въвежда се условие към медиаторите  да не са осъждани за закононарушение по член 159а-159в или член 280-281 от Наказателния кодекс, като същото условие е планувано да се ползва и във връзка с членовете на управителнитеи/или контролните органи на компаниите – медиатори.

Забранява се работодателите да одобряват на работа жители на трети страни, които нелегално обитават на територията на Република България, а на локалните лица да одобряват като командировани или изпратени нелегално пребиваващи на територията на Република България чужденци.

Ако това предписание се наруши локалното лице ще заплати санкция или имуществена глоба.

За повече финансови вести и други потребни препоръки, по отношение на персоналните ви финанси, може да ни последвате във Facebook  или Google News Showcase
 

Източник: pariteni.bg



СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР