Да работят заедно и в тясно сътрудничество в битката с

...
Да работят заедно и в тясно сътрудничество в битката с
Коментари Харесай

Специалисти от ,Сърце и Мозък’ и общопрактикуващи лекари в Плевен заедно в битката с онкологичните заболявания

Да работят дружно и в тясно съдействие в борбата с онкологичните болести ще сплоти напъните на експертите от,Сърце и Мозък’ и общопрактикуващите лекари в Плевен. Това стана ясно на среща, проведена по самодейност на доцент доктор Наталия Чилингирова, началник на комплексния онкологичен център в болничното заведение. На нея бяха поканени общопрактикуващи лекари от плевенска област.

 Специалисти от,Сърце и Мозък’ и общопрактикуващи лекари в Плевен дружно в борбата с онкологичните болести

На фотографията: Доц. Чилингирова и доктор Любенов

„ Всеки ден, вие, общопрактикуващите лекари се срещате с диагнозата рак. Всеки ден, ние, онколози и гинеколози в,Сърце и Мозък’ ще срещаме с диагнозата рак. България към този момент е на второ място по заболеваемост и на трето място по смъртност от рак на маточната шийка в Европа. Близо 3 млн. дами в България са под риск да развият рак на маточната шийка. 1009 българки чуват диагнозата всяка година. Това е втората причина за гибел от рак при млади дами сред 15 и 44 години след рака на гърдата. 5-годишната преживяемост от РМШ в страната е под междинната за Европейския съюз. Тази статистика е страшна и ние дружно би трябвало да създадем всичко допустимо, с цел да я спрем “, сподели по време на срещата доцент Чилингирова.

„ За страдание, все по-млади дами с диагноза рак, постъпват при нас в извънредно напреднал етап. Робот-асистираната хирургия, която сполучливо прилагаме и развиваме в,Сърце и Мозък’ дава големи благоприятни условия, само че е използвана при първи стадии на рак на маточната шийка “, заяви доктор Александър Любенов, шеф на отделението по гинекология.

Срещу „ епидемията “ от рак на маточната шийка в България, би трябвало държавно решение и едно от тях, въпреки и мъчно, е имунизирането против HPV да стане наложително. На второ място са всеобщи дълготрайни скринингови стратегии. Това са изводите, към които се сплотиха онколози, гинеколози и общопрактикуващи лекари по време на срещата. Предстои да бъдат инициирани срещи в съсловните организации, професионалните сдружения, пациентските организации, министерство на опазването на здравето и комисията по опазване на здравето в Народното събрание, с цел да се подхващат съществени ограничения.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР