Да отглеждаш“ бизнеса си с огромна любов към това, което

...
Да отглеждаш“ бизнеса си с огромна любов към това, което
Коментари Харесай

„От любов“: Малка семейна изба възражда винения сорт „Врачанска теменуга“

Да „ отглеждаш “ бизнеса си с голяма обич към това, което правиш. Това е в характера на бутиковата фамилна маза „ Врачанска теменуга “, която преди няколко години възражда позабравения локален вид.

Историята стартира още преди 20 години със фамилни лозя. След това Тихомир Костадинов изкупува още масиви, като възвръща някогашните насаждения на винпром „ Враца “, който преди този момент е произвеждал сорта " Врачанска теменуга ".
С мирис на теменужки
Това е един от неповторимите и редки винени сортове грозде в България. Той е присъщ за региона на Враца и се развива най-добре на 15 км от Врачанския балкан. Там разпростира своите най-хубави характерности и в него има едни теменужени нюанси, откъдето идва и наименованието му ", описа пред Economic.bg Иглика Костадинова, която е технолог в избата.

Врачанският мискет е среднозреещ бял винен български вид. Плодът му узрява през втората половина на септември. Лозите са със сдържан напредък, междинна родовитост и рандеман. Гроздът е цилиндрично-коничен, от време на време с крило, полусбит. Зърната са приблизително едри, овални, жълто-зелени с ръждиви петна и редки точици. Кожицата е дебела, нежна. Месестата част е сочна, с съразмерен и мощен мискетов усет. От гроздето се получават висококачествени бели и десертни виновност, с транспарантен жълтозлатист цвят, развъртян букет, съразмерен усет и дълготраен мискетов мирис.

Лозовият масив на избата е ситуиран преди с. Веслец. Състои се от 120 дка врачански мискет, като най-старите насаждения са 40-годишни лози, има 18-, 10- и 9-годишни. Това са и последните непокътнати масиви на община Враца от 80-те години. Лозята имат капково напояване, противоградни мрежи и метерологична станция.

Отглеждат се по щадящ метод – ръчно и с доста обич, защото ние имаме вяра, че хубавото вино се получава единствено от хубаво грозде “.

Надморската височина е към 340 метра и това е най-благоприятното място за развъждане на локалния вид. Климатът е умерено континентален, образуван основно под въздействие на океански въздушни маси от умерените географски ширини, нахлуващи основно от запад и северозапад.
Бизнес с обич
През 20-и век винопроизводството в България се концентрира върху по-масово отглеждани сортове, а " Врачанска теменуга " съвсем изчезва. Днес с помощта на напъните на запалянковци като семейство Костадинови се следи възобновление на интереса към този неповторим вид.

Избата купува правата на марката преди 10 години, публично открива производството си през 2022 година благодарение на европейско финансиране и през днешния ден е достигнала 50% от индустриалния си потенциал, или преправка на 5 тона грозде на ден. За развиването ѝ се грижи Иглика, която има приключено обучение като винен технолог и посреща с отворени порти всеки, който би желал да се допре до неповторимия винен вид.

Избата към този момент отглежда няколко разновидности на " Врачанска теменуга ", които се радват на огромен интерес. Освен бели виновност, се оферират розе, алено вино и ракия със същата марка. 

Виното се характеризира като леко, свежо и ароматно и обичайно се създава в дребни количества, което прави сорта още по-ценен и издирван.

На въпрос за какво вземат решение да възродят сорта, Иглика дава отговор: " От обич ".

Изключително горда съм, че върша нещо, с което врачани биха могли да се похвалят, да показват нашият град. Това е една емблема и в действителност от ден на ден се употребява от локалното население ", добавя тя.
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР