COVID-19 е на път да унищожи традиционния 8-часов работен ден,

...
COVID-19 е на път да унищожи традиционния 8-часов работен ден,
Коментари Харесай

COVID-19 е на път да унищожи традиционния 8-часов работен ден

 COVID-19 е на път да унищожи обичайния 8-часов работен ден, както го познаваме. Tова демонстрират настоящи изследвания, съгласно които от ден на ден компании изплащат заплати съгласно свършената работа. На места пандемията вкара и 4-дневна работна седмица.

Димитър Бозов работи в задгранична компания за тютюневи произведения като финансист. Пандемията постанова да реалокира работното си място у дома. Неочакван бонус за Димитър се оказват по-високите резултати, които реализира, поради спокойствието и уюта на дома си.

" Може да разполагаш повече с времето си, не си притиснат, не ти се постанова да си с доста хора на едно място, което, с изключение на болест, както е с COVID-19, способства и за повече натоварване “, показва Димитър.

Проучванията на международна HR компания демонстрират, че работата от у дома е повишила успеваемостта над 30 %. И още - 76 на 100 от хората правят оценка позитивно обстоятелството, че имат надзор над графика си, а  75 % не желаят да се връщат в офиса.

" Въпреки че обичайно работодателят си фантазира, че служителят у дома си почива, скатава се, няма кой да го следи и той си прави, каквото си желае - май се оказа тъкмо противоположното “, твърди Ирина Йончева, началник отдел " Човешки запаси " в HR компания.

Затова един от обсъжданите модели е работа без закрепено работно време.

" Този пазар на труда, който го познаваме с закрепено работно време – от 08:00 до 17:30 часа към този момент няма да има значение. Защото все по-често ще прибягваме до това да си отчитаме работното време гъвкаво – дори не до час, а до минута “, безапелационен е икономистът Румен Гълъбинов.

Нагласите на чиновниците към концепцията за работа без закрепено време също са позитивни, оповестява Нова тв.

" Защо би трябвало да стоиш осем часа, в случай че в тях работиш единствено пет, да речем “, пита Димитър Бозов.

Въвеждането на 4-дневна работна седмица е различен от хипотетичните модели на работа. Но е допустимо да е по-трудно използван. " Четири дни желая да си купя самун, останалите три – не желая. Просто би трябвало да се види по какъв начин да се намести моделът “, твърди HR специалистът.

Според икономисти обаче краят на пандемията няма да промени новите трендове на трудовия пазар и най-малко една трета от личния състав на компаниите, ще остане на отдалечена работа.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР