© Капитал Производителят на Лютеница Първомай - фирма Булконс Първомай,

...
© Капитал Производителят на Лютеница Първомай - фирма Булконс Първомай,
Коментари Харесай

"Булконс Първомай" откри нова производствена линия за 5 млн. лв.

© Капитал Производителят на " Лютеница Първомай " - компания " Булконс Първомай ", откри публично нова индустриална линия, в която са вложени 5 млн. лева Половината от сумата е дотация по Програмата за развиване на селските региони.

Инвестицията

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики " Инвестицията е за нови машини, уреди, сграден фонд. Тя обезпечава на компанията двойно по-голям потенциал за преправка на суровина или 8000 тона на сезон ", разяснява за " Капитал " Георги Банялиев, шеф на компанията.

Освен това са закупени и машини за произвеждане на лютеница " Първомай " в дребни кутийки за бързо хранене. Новите алуминиеви опаковки от 70 и 125 грама се оферират в комерсиалната мрежа, като задачата е да излязат от супермаркетите и да се продават на всички места, където лютеницата може да се употребява незабавно – да вземем за пример в заведения за бързо хранене.

Георги Банялиев

Фотограф: Капитал Това е трета поредна инвестиция за предприятието с поддръжката на Програмата за развиване на селските региони, посочи Георги Банялиев. Първата е през 2011 година - дотацията е 201 хиляди лева, а присъединяване на предприятието – 260 хиляди лева Средствата са предопределени за закупуване на машини и уреди. Втората е през 2013 година - тогава безвъзмездното финансиране от програмата е за 1.743 млн. лева, което е 52% от вложената сума. Резултатът е реорганизация на завод, закупуване на машини, въвеждане на ERP система.

Технологията

" Булконс Първомай " създава към 15 типа зеленчукови консерви - лютеница, доматени сосове, печени белени чушки, апетитка, пиперкова разядка и др.). Около 30% от продукцията е за износ, главните задгранични пазари са Канада, Англия, Съединени американски щати, Турция, страните от Западна Европа. За задграничните клиенти компанията създава специфични рецептури и продава както под лична, по този начин и под тяхна марка.

От сдружението акцентират, че лютеницата " Първомай " е без консерванти, оцветители, стабилизатори, ГМО и се създава от български първични материали - домати, чушки, патладжан, лук. За задачата " Булконс Първомай " работи с сътрудници - аграрни стопани, на които заплаща предплатено.

Суровините за производството на лютеницата минават за преправка на поточни линии в три индустриални пространства с обща повърхност от 82 000 кв.м. Технологията разрешава предпазване в специфични съдове на доматените и пиперковите пюрета като единични концентрати, които след това се изваряват постепенно при непрестанно безредие до постигане на мечтаната плътност. Добавят се пресни подправки, следва дозиране, стерилизиране, пакетиране и снабдяване до комерсиалната мрежа, показват от компанията.

Технологичният развой е противоположен на този, който ползват някои други производители в сектора - те употребяват съсредоточено вносно доматено пюре, което след това се разрежда, с цел да се доближи мечтаната плътност, изясняват от компанията.

Компанията

Консервното дружество в Първомай съществува от 1940 година - тогава то се назовава Акционерна фабрика " Витекс ". През 1947 година е национализирано и преименувано на Консервен комбинат " Партизанин ". След 1989 година е приватизирано и продължава да се назовава " Партизанин ", само че от 1991 до 2002 година носи името " Булконс ", а от 2003 - " Булконс Първомай " АД.

Според Търговския указател съдружници в " Булконс Първомай " са Веселин Петков Димитров, Стефан Христов Фачев, " Липекс-НС " (с едноличен притежател Веселин Василев Славов).

За 2018 година компанията регистрира 4.991 млн. лева общи доходи (през 2017 година те са 6 млн. лева.). " Спадът е резултат от направените вложения. За 2019 година чакаме съвсем двоен растеж на приходите спрямо предходната година. Следващата ни цел е произвеждане на замразени зеленчуци и на консерви в асептични опаковки ", разяснява за " Капитал " Георги Банялиев.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР