© Kai Pfaffenbach Още по темата Владислав Горанов: България планира

...
© Kai Pfaffenbach Още по темата Владислав Горанов: България планира
Коментари Харесай

Бизнес и синдикати настояват за ускорено присъединяване към еврозоната

© Kai Pfaffenbach Още по тематиката
Владислав Горанов: България възнамерява да кандидатства за чакалнята на еврозоната до юни

Правителството дава мощна поръчка, че ще употребява европредседателството като дипломатически лост за влизането във валутния механизъм
11 яну 2018
Работодатели и синдикати упорстват приемането на еврото да стане народен приоритет

Нужни са промени и ускорение на подготовката за влизане във валутния съюз, съгласно Икономическият и обществен съвет
7 яну 2018
Графика на деня: Годишната инфлация в еврозоната и Европейски Съюз леко се форсира през ноември
19 дек 2017 Членството в еврозоната може да форсира растежа на стопанската система, да намали цената на финансиране за бизнеса и хората и да понижи риска за банковата система. Това са част от плюсовете съгласно представители на Икономическият и обществен съвет (ИСС), в който влизат най-големите синдикални, работодателски и цивилен организации. Те приканиха за ускорение на подготовката на България за присъединение към така наречен чакалня на еврозоната. Темата е една от дребното, по които мнението на бизнеса и на синдикатите съответствува.

" Твърдо поддържаме декларираното желание на държавното управление да подаде искане за присъединението към валутния механизъм ERM II ", съобщи проф. доктор Лалко Дулевски, ръководител на съвета. Според него българското общество би трябвало да бъде осведомено за изгодите и провокациите, свързани с приемането на еврото, защото сега има огромна поляризация по тематиката заради нейното непознаване. " Опасяваме се, че еврозоната може да стане разграничителна зона, поради която да забележим Европа на две скорости " добави Дулевски.

Преди две седмици финансовият министър Владислав Горанов съобщи, че България има желание доникъде на годината публично да кандидатства за ERM II. Председателството на Съвета на Европейски Съюз през първите шест месеца на 2018 година дава на страната по-добър късмет.

Плюсовете са повече

Според членовете на ИСС степента на доближаване на българската стопанска система към европейската е на равнището, на което е била Латвия, когато е приела еврото. " Ако би трябвало да се съпоставяме с някого, то би трябвало да е с Балтийските републики, които към този момент минаха по пътя към еврозоната и не претърпяха никакви земетресения, а имаха сходни на нас индикатори ", съобщи Димитър Бранков от Българска стопанска камара. Той добави, че изгодите за страната ще са доста - понижаване на общия систематичен риск, по-лесен достъп до кредитиране, по-благоприятни лихви, засилена конкурентоспособност, повече вложения, спомагателни гаранции върху депозитната база, засилено равнище на контрол върху банките. Според него процесът на приемане на еврото ще форсира от дълго време отлаганите промени в опазването на здравето, в образованието, в политиката по приходите. " България е подготвена за тези стъпки, тъй като към този момент 20 години е във валутен ръб и то в неговата най-рестриктивна форма, който стабилизира финансовата система ", добави Бранков.

Още бистрота

Според специалистите на ИСС обществото има потребност от повече информация за това по какъв начин действа еврозоната и какво да чака, в случай че България тръгне по този път, защото сега има доста спекулации по тематиката. Увеличаването на цените няма да е шоково, сподели водачът на КНСБ Пламен Димитров. Той даде образец със средногодишните равнища на инфлацията в страните, които са се включили последни към еврозоната - през последните години те са сред 0.3 и 1.4%.
Източник: capital.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР