Новата комисия за борба с корупцията - много права и привилегии, без отговорности
© Георги Кожухаров Още по тематиката
Над КОНПИ е единствено бог...
Какво е гражданската конфискация, по какъв начин издателят на " Капитал " се озова в тази процедура и какво значи това за сигурността на вложенията
15 дек 2017
КОНПИ е наложила запори на Прокопиев поради приватизацията на " Каолин "
С причини от медиите на Пеевски Пламен Георгиев стимулира инспекцията против издателя
12 дек 2017
" Антикорупционен " Робокоп в ръцете на превзетата власт
Тъмната страна на промените, наречени битка с корупцията
17 ное 2017
Антикорупционният закон на ГЕРБ победи, текстът на Българска социалистическа партия не се класира
Управляващите сплотяват няколко структури в звено за битка с корупцията, само че със същите функционалности като до момента
25 окт 2017
Заседанието при президента за битката с корупцията се провали
Лидерът на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова дефинира държанието на ръководещите като " бягство от отговорност "
9 окт 2017
Организации: ПАСЕ да даде по-конкретни рекомендации за върховенството на правото в България
Страната е измежду петте проблематични държави-членки на Съвета на Европа наред с Полша, Молдова, Румъния и Турция, сочи отчет
21 сеп 2017
Няма спънка президентът да назначава шефа на новия антикорупционен орган
Нищо правилно няма в изказванието на ръководещите, че президентът е конституцонно незапознат да кадрува
5 сеп 2017 Румен Радев: Новият закон може да бъде употребен като бухалка против неуместните
Президентът Румен Радев разгласи в петък пред публицисти, че ще наложи несъгласие на антикорупционния закон и категорично посочи, че същината на дебата въобще не е в това кой ще назначава новия орган, каквито внушения се постановат, а същността и духът на закона. Основният проблем, който сочи Радев, е еднакъв с рецензиите на Българска социалистическа партия - законът няма да разкрива корупционни схеми и модели, а ще търси възобновяване на правдивост посредством лишаване на нелегално добито имущество, без да подчертава на наказателното гонене. Това не е ефикасен удар против корупцията, съгласно президента. тъй като корумпиращите отново ще " зареждат корупция ". Същевременно, законът може да бъде употребен като " бухалка за разправяне с неуместните ".
Румен Радев посочи, че не държи да назначава управлението на антикорупционния орган, само че желае да има баланс на управляващите при назначенията. " Виждам с каква ревнивост ръководещите държат категорично те и единствено те да имат думата при назначението ", уточни още президентът, представен от " Фокус ".Членовете на новия мега-орган за битка с корупцията ще имат мощни пълномощия, доста привилегии, само че пък няма да носят имуществена отговорност за вреди, които отговорно са предизвикали. Това е равносметката след първите два дни от гласуването на второ четене на законопроекта за битка с корупцията в Народното събрание, при които дефинитивно бе призната уредбата на новия орган. Дебати съвсем нямаше, само че не тъй като опозицията не прави старания в тази тенденция, а тъй като болшинството реагира единствено официално на всички рецензии с познати причини.Новият антикорупционен орган - Комисия за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добито имущество, ще се избира с нормално болшинство от Народното събрание за мандат от 6 години, а контролът върху нея ще се реализира също от Народното събрание, т.е. от ръководещото болшинство. При това схемата е направена по този начин, че болшинството да си подсигурява цялостно доминиране в комисията, без да носи и политическа отговорност. Единствената номинация, която ще се прави от депутатите, е на ръководителя на комисията, за който в закона е записано, че се избира от Народното събрание по предложение на депутатите. Зам.-председателят и тримата членове на комисията също ще се избират от Народното събрание, само че по предложение на ръководителя, т.е. новоизбраният ръководител, който се употребява с доверието на болшинството, ще внася оферти за останалите членове, с което поема и отговорността. Много мъчно ще бъде на опозицията да се опита да спазари " свои квоти " в комисията, още повече че дружно с ръководителя тя се състои общо единствено от петима души.
Отсега се знае кой ще е първият ръководител на новата комисия – сегашният ръководител на Комисията за лишаване на нелегално добито имущество (КОНПИ) Пламен Георгиев, който от много време развива усилена интензивност, с цел да потвърди преданост към политиката ръководещите. В преходните разпореждания на законопроекта към този момент стои първичният запис, че в този момент настоящата КОНПИ " се преименува " в Комисия за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добито имущество, а " заварените ръководител и членове реализират активността " на новата комисия до момента в който Народното събрание организира избора за новия й състав. Очевидно ръководещите към този момент имат и любимци за членовете на новата комисия, тъй като плануваното условие от 10 години юридически стаж, надлежно - 10 години стаж по специалността за икономистите, бяха понижени на 5 години стаж.
Председателят на новата комисия ще получава 90% от заплатата на ръководителя на Народното събрание, заплатата на заместника му ще е 90 % от неговата, а останалите трима членове ще получават 80 % от заплатата на ръководителя.
Членовете на новата антикорупционна комисия няма да носят имуществена отговорност за породени вреди при извършване на пълномощията им, в случай че вредите не са резултат от осъществено от тях закононарушение от общ темперамент. Това значи, че за всички отговорно породени вреди при тяхната активност ще дава отговор страната, т.е. данъкоплатецът, без да има алтернатива за търсене на регресна отговорност.
Същевременно, законът им дава свръхпривилегии, каквито нямат и депутатите. Членовете на комисията ще бъдат застраховани за акцидент и живот за сметка на страната. Стажът им се зачита за юридически (ако са юристи) или по специалността в публичния бранш, а трудът им се зачита за първа категория. Нещо повече, в закона се записва даже, че " при осъществяване на служебните си отговорности членовете на комисията и всички териториални шефове и инспектори ще пътуват гратис в публичния градски превоз ". По време на днешните диспути болшинството не се впечатли от иронията на Филип Попов (БСП), който предложи да се махне изискването " при осъществяване на служебните отговорности ", тъй като това значи, че всякога при инспекция инспекторите и членовете на комисията ще би трябвало да потвърждават пред инспектор, че пътуват по работа.
Правомощията на комисията са големи – тя ще прави инспекции за спор на ползи, както и на имотните заявления на доста необятен кръг от лица на държавна работа, като това може да прерастне в произвеждане за лишаване на нелегално имущество със съответните обезпечения и други екстри. Същевременно обаче, нейните пълномощия надалеч не се лимитират единствено до държавните чиновници, още по-малко – до лицата на висши постове, както се стартира тази теза от ръководещите. На процедура всеки български жител, който получи обвиняване от прокуратурата по един много необятен кръг от закононарушения, ще предстои на инспекция на имуществото и задвижване на процедура по лишаване на нелегално имущество по към този момент известния метод от в този момент настоящата комисия, ръководена от Пламен Георгиев. При това, решенията на новата комисия за инспекция на имуществото и за формиране на произвеждане по лишаване не предстои на правосъден надзор, нито зависят от ориста на обвиняването, което може изобщо да не стигне до съд, както постоянно се случва.
Комисията ще може да изисква всякаква информация от всички органи, а методът, по който ще реализира взаимоотношение с останалите правоохранителни органи – прокуратура, Министерство на вътрешните работи, ДАНС, ДАТО, военна полиция и разузнаване, ще се дефинира със взаимни указания, а не със закона.
Любопитен поврат се получи в петък в края на дебата, когато ненадейно бе отритнат текстът, предусещащ отбрана на очевидците – " лице, което е подало сигнал за корупция или за спор на ползи, не може да носи отговорност и да търпи други неподходящи последствия единствено на това съображение ". Любопитно е, тъкмо в отбрана на този текст се изрече Крум Зарков от Българска социалистическа партия, който е главният конкурент от левицата на този законопроект. " Защитата на сигналоподателя е главен принцип в битката с корупцията ", сподели Зарков. Според него, даже чисто теоретично, от самия сигнал не могат да произтекат вреди, те могат да произлязат само от дейностите на самия орган във връзка на сигнала. Сигналът е единствено едно подозрение за осъществено закононарушение, изразено от жителя, обвързване на комисията е добросъвестно да го ревизира. Същевременно, новата комисия, може единствено да ревизира данните, само че тя няма проверяващи функционалности и, в случай че откри данни за закононарушение, би трябвало да прати всичко в прокуратурата. Там обаче, прокуратурата не може да се възползва от инспекцията на комисията, а ще би трябвало да го разпореди отначало инспекция по Наказателно-процесуален кодекс, разяснява Зарков. Така единственото, което комисията ще може да направи е или напряко да препрати сигнала на прокуратурата или да злоупотребява с него, заключава той.
Управляващите дадоха обещание законът да е подготвен до Нова година, по тази причина ударното гласоподаване ще продължи идната седмица, която ще е последната работна седмица на Народното събрание преди празниците.
Над КОНПИ е единствено бог...
Какво е гражданската конфискация, по какъв начин издателят на " Капитал " се озова в тази процедура и какво значи това за сигурността на вложенията
15 дек 2017
КОНПИ е наложила запори на Прокопиев поради приватизацията на " Каолин "
С причини от медиите на Пеевски Пламен Георгиев стимулира инспекцията против издателя
12 дек 2017
" Антикорупционен " Робокоп в ръцете на превзетата власт
Тъмната страна на промените, наречени битка с корупцията
17 ное 2017
Антикорупционният закон на ГЕРБ победи, текстът на Българска социалистическа партия не се класира
Управляващите сплотяват няколко структури в звено за битка с корупцията, само че със същите функционалности като до момента
25 окт 2017
Заседанието при президента за битката с корупцията се провали
Лидерът на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова дефинира държанието на ръководещите като " бягство от отговорност "
9 окт 2017
Организации: ПАСЕ да даде по-конкретни рекомендации за върховенството на правото в България
Страната е измежду петте проблематични държави-членки на Съвета на Европа наред с Полша, Молдова, Румъния и Турция, сочи отчет
21 сеп 2017
Няма спънка президентът да назначава шефа на новия антикорупционен орган
Нищо правилно няма в изказванието на ръководещите, че президентът е конституцонно незапознат да кадрува
5 сеп 2017 Румен Радев: Новият закон може да бъде употребен като бухалка против неуместните
Президентът Румен Радев разгласи в петък пред публицисти, че ще наложи несъгласие на антикорупционния закон и категорично посочи, че същината на дебата въобще не е в това кой ще назначава новия орган, каквито внушения се постановат, а същността и духът на закона. Основният проблем, който сочи Радев, е еднакъв с рецензиите на Българска социалистическа партия - законът няма да разкрива корупционни схеми и модели, а ще търси възобновяване на правдивост посредством лишаване на нелегално добито имущество, без да подчертава на наказателното гонене. Това не е ефикасен удар против корупцията, съгласно президента. тъй като корумпиращите отново ще " зареждат корупция ". Същевременно, законът може да бъде употребен като " бухалка за разправяне с неуместните ".
Румен Радев посочи, че не държи да назначава управлението на антикорупционния орган, само че желае да има баланс на управляващите при назначенията. " Виждам с каква ревнивост ръководещите държат категорично те и единствено те да имат думата при назначението ", уточни още президентът, представен от " Фокус ".Членовете на новия мега-орган за битка с корупцията ще имат мощни пълномощия, доста привилегии, само че пък няма да носят имуществена отговорност за вреди, които отговорно са предизвикали. Това е равносметката след първите два дни от гласуването на второ четене на законопроекта за битка с корупцията в Народното събрание, при които дефинитивно бе призната уредбата на новия орган. Дебати съвсем нямаше, само че не тъй като опозицията не прави старания в тази тенденция, а тъй като болшинството реагира единствено официално на всички рецензии с познати причини.Новият антикорупционен орган - Комисия за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добито имущество, ще се избира с нормално болшинство от Народното събрание за мандат от 6 години, а контролът върху нея ще се реализира също от Народното събрание, т.е. от ръководещото болшинство. При това схемата е направена по този начин, че болшинството да си подсигурява цялостно доминиране в комисията, без да носи и политическа отговорност. Единствената номинация, която ще се прави от депутатите, е на ръководителя на комисията, за който в закона е записано, че се избира от Народното събрание по предложение на депутатите. Зам.-председателят и тримата членове на комисията също ще се избират от Народното събрание, само че по предложение на ръководителя, т.е. новоизбраният ръководител, който се употребява с доверието на болшинството, ще внася оферти за останалите членове, с което поема и отговорността. Много мъчно ще бъде на опозицията да се опита да спазари " свои квоти " в комисията, още повече че дружно с ръководителя тя се състои общо единствено от петима души.
Отсега се знае кой ще е първият ръководител на новата комисия – сегашният ръководител на Комисията за лишаване на нелегално добито имущество (КОНПИ) Пламен Георгиев, който от много време развива усилена интензивност, с цел да потвърди преданост към политиката ръководещите. В преходните разпореждания на законопроекта към този момент стои първичният запис, че в този момент настоящата КОНПИ " се преименува " в Комисия за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добито имущество, а " заварените ръководител и членове реализират активността " на новата комисия до момента в който Народното събрание организира избора за новия й състав. Очевидно ръководещите към този момент имат и любимци за членовете на новата комисия, тъй като плануваното условие от 10 години юридически стаж, надлежно - 10 години стаж по специалността за икономистите, бяха понижени на 5 години стаж.
Председателят на новата комисия ще получава 90% от заплатата на ръководителя на Народното събрание, заплатата на заместника му ще е 90 % от неговата, а останалите трима членове ще получават 80 % от заплатата на ръководителя.
Членовете на новата антикорупционна комисия няма да носят имуществена отговорност за породени вреди при извършване на пълномощията им, в случай че вредите не са резултат от осъществено от тях закононарушение от общ темперамент. Това значи, че за всички отговорно породени вреди при тяхната активност ще дава отговор страната, т.е. данъкоплатецът, без да има алтернатива за търсене на регресна отговорност.
Същевременно, законът им дава свръхпривилегии, каквито нямат и депутатите. Членовете на комисията ще бъдат застраховани за акцидент и живот за сметка на страната. Стажът им се зачита за юридически (ако са юристи) или по специалността в публичния бранш, а трудът им се зачита за първа категория. Нещо повече, в закона се записва даже, че " при осъществяване на служебните си отговорности членовете на комисията и всички териториални шефове и инспектори ще пътуват гратис в публичния градски превоз ". По време на днешните диспути болшинството не се впечатли от иронията на Филип Попов (БСП), който предложи да се махне изискването " при осъществяване на служебните отговорности ", тъй като това значи, че всякога при инспекция инспекторите и членовете на комисията ще би трябвало да потвърждават пред инспектор, че пътуват по работа.
Правомощията на комисията са големи – тя ще прави инспекции за спор на ползи, както и на имотните заявления на доста необятен кръг от лица на държавна работа, като това може да прерастне в произвеждане за лишаване на нелегално имущество със съответните обезпечения и други екстри. Същевременно обаче, нейните пълномощия надалеч не се лимитират единствено до държавните чиновници, още по-малко – до лицата на висши постове, както се стартира тази теза от ръководещите. На процедура всеки български жител, който получи обвиняване от прокуратурата по един много необятен кръг от закононарушения, ще предстои на инспекция на имуществото и задвижване на процедура по лишаване на нелегално имущество по към този момент известния метод от в този момент настоящата комисия, ръководена от Пламен Георгиев. При това, решенията на новата комисия за инспекция на имуществото и за формиране на произвеждане по лишаване не предстои на правосъден надзор, нито зависят от ориста на обвиняването, което може изобщо да не стигне до съд, както постоянно се случва.
Комисията ще може да изисква всякаква информация от всички органи, а методът, по който ще реализира взаимоотношение с останалите правоохранителни органи – прокуратура, Министерство на вътрешните работи, ДАНС, ДАТО, военна полиция и разузнаване, ще се дефинира със взаимни указания, а не със закона.
Любопитен поврат се получи в петък в края на дебата, когато ненадейно бе отритнат текстът, предусещащ отбрана на очевидците – " лице, което е подало сигнал за корупция или за спор на ползи, не може да носи отговорност и да търпи други неподходящи последствия единствено на това съображение ". Любопитно е, тъкмо в отбрана на този текст се изрече Крум Зарков от Българска социалистическа партия, който е главният конкурент от левицата на този законопроект. " Защитата на сигналоподателя е главен принцип в битката с корупцията ", сподели Зарков. Според него, даже чисто теоретично, от самия сигнал не могат да произтекат вреди, те могат да произлязат само от дейностите на самия орган във връзка на сигнала. Сигналът е единствено едно подозрение за осъществено закононарушение, изразено от жителя, обвързване на комисията е добросъвестно да го ревизира. Същевременно, новата комисия, може единствено да ревизира данните, само че тя няма проверяващи функционалности и, в случай че откри данни за закононарушение, би трябвало да прати всичко в прокуратурата. Там обаче, прокуратурата не може да се възползва от инспекцията на комисията, а ще би трябвало да го разпореди отначало инспекция по Наказателно-процесуален кодекс, разяснява Зарков. Така единственото, което комисията ще може да направи е или напряко да препрати сигнала на прокуратурата или да злоупотребява с него, заключава той.
Управляващите дадоха обещание законът да е подготвен до Нова година, по тази причина ударното гласоподаване ще продължи идната седмица, която ще е последната работна седмица на Народното събрание преди празниците.
Източник: capital.bg
КОМЕНТАРИ